Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Meble i akcesoria kuchenne

Najważniejsze cechy ekologicznych wnętrz

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-11-24

Każdego dnia nasze nawyki pomagają chronić środowisko. Podobnie wnętrze naszych domów i mieszkań może być ekologiczne. Choć wybór materiałów, które są przyjazne środowisku, może okazać się czasochłonny, to warto zdobyć się na ten wysiłek i zadbać o lepszą przyszłość dla nas wszystkich.

Które materiał są ekologiczne?

Wnętrze w stylu eko bazuje na naturalnych materiałach – są łatwe do przetworzenia i nie szkodzą środowisku. Wybierajmy meble wykonane z drewna, które dodatkowo nadadzą przestrzeni elegancki wygląd. Możemy sięgać też po fotele rattanowe (szczególnie dobrze sprawdzą się na balkonie lub w ogrodzie). Pamiętajmy również o dodatkach – aranżację dopełnią bambusowe rolety, jutowe dywaniki, wiklinowe kosze i kamionkowe wazony. Z kolei sztuczne tekstylia zastąpmy lnem i bawełną. Kropką nad i będą oczywiście rośliny. Nie tylko upiększą wystrój, ale i nawilżą powietrze oraz oczyszczą je z toksyn – te cele świetnie zrealizują np. bluszcz pospolity, aloes i skrzydłokwiat.

Drewniane wyposażenie salonu
Stare, drewniane meble można z powodzeniem wykorzystać do innych celów fot. RUCKZUCK BIZ Sp. z o.o.

Stare przedmioty warto odnowić

Ekologia we wnętrzu rozumiana jest również jako rezygnacja z ciągłego kupowania nowych elementów wyposażenia. Zanim wyrzucimy uszkodzony przedmiot na śmietnik, podejmijmy próbę jego naprawy. Co więcej, wiekowe, nadgryzione zębem czasu meble i dodatki mogą zyskać dawną świetność, wprowadzając do wnętrza wyjątkowy klimat. Ich odnowienie może nie być najłatwiejsze, ale efekt końcowy z pewnością jest tego wart. Starajmy się też działać wyprzedzająco. Panele podłogowe kupujmy z zapasem i niewykorzystane elementy przechowujmy np. w pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli pojedynczy panel ulegnie uszkodzeniu, a wybrana kolekcja została już wycofana przez producenta, wystarczy, że wymienimy pojedynczy element zamiast od nowa wykańczać całą podłogę.

Wybór najtwardszych materiałów

Ekologiczne wnętrze to takie, które służy nam na lata. By jak najrzadziej wprowadzać duże zmiany aranżacyjne, stawiajmy na materiały o wysokiej wytrzymałości, takie jak kamień, cegła czy metal. Również inne produkty mogą być dobrym wyborem, jeśli posiadają długą gwarancję i nie szkodzą środowisku. RuckZuck oferuje kilkadziesiąt modeli wodoodpornych paneli laminowanych o ekologicznym charakterze. Do ich produkcji wykorzystywane są surowce tylko ze sprawdzonych i kontrolowanych źródeł. Wszystkie posiadają bardzo niską emisję formaldehydu oznaczoną jako klasa A+. Są przyjazne środowisku i tworzą we wnętrzu zdrowy klimat, co potwierdza uzyskany certyfikat Blue Angel. Ich gwarancja w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 25 lat. Tak długie użytkowanie jest możliwie dzięki świetnym parametrom technicznym. Domownicy mogą być więc spokojni o trwałość podłogi przez długi czas.

Wyposażenie domu w stylu eko
Kupno trwałych materiałów po prostu się opłaca fot. RUCKZUCK BIZ Sp. z o.o.

Ponowne wykorzystanie materiałów z recyklingu

Uzupełnieniem eko-aranżacji mogą stać się dekoracje wykonane z elementów uważanych za odpady. Słoik w prosty sposób zamienimy na wazon lub świecznik (wystarczy ozdobić go wstążkami i koralikami), a ze skrzynki po owocach wykonamy kwietnik (wyściełając go najpierw folią i umieszczając wewnątrz ziemię). Drugie życie z powodzeniem nadamy też większym przedmiotom. Szpula będzie idealnym materiałem na stolik, z drewnianych palet zrobimy stelaż łóżka, a stara drabina może posłużyć jako regał na książki (wystarczy dorobić do szczebli półki).

źródło i zdjęcia: RUCKZUCK BIZ Sp. z o.o.

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum