Projekt na ekologię
Panele fotowoltaiczne, pompy ciepła to zwykle kolejny krok w naszych planach, kiedy już kończymy budowę domu. O odnawialnych źródłach energii możemy jednak myśleć już na etapie poszukiwań działki budowlanej, na której będzie stał nasz własny, wymarzony dom. Dlaczego? Istniejące budynki, wysokie drzewa, słupy trakcyjne powodujące zacienienia, położenie działki jak i niekorzystne ukształtowanie terenu mogą stać się realną przeszkodą w efektywnym wykorzystaniu możliwości, które dają nam odnawialne źródła energii (OZE).
Po dokonaniu wyboru miejsca budowy, już na etapie projektu budynku warto rozpocząć ustalenia najlepszych rozwiązań dla instalacji paneli fotowoltaicznych czy pompy ciepła. I tutaj z pomocą przychodzi nam, jak i naszym architektom - Columbus, czyli największy dostawca rozwiązań OZE w Polsce.
Oferta Columbusa jest dostosowana ściśle do potrzeb klientów, którzy projektują swój dom. W ramach wsparcia, inwestor otrzymuje opiekę doradcy, który będzie koordynować cały proces od początku. Współpraca rozpocznie się kalkulacją zapotrzebowania energetycznego nowo powstałego budynku - doboru mocy, przygotowania optymalnego projektu instalacji, dostosowanej również i do możliwości finansowych klienta.
Pomoc doradcy nie kończy się jedynie na etapie projektowania, jest świadczona także po wykonanym montażu. Cena całej instalacji będzie niezmienna, bez względu na czas budowy. Obowiązywać nas będzie kwota z dnia podpisania umowy. Od Columbusa otrzymamy również gwarancję użycia najnowszej technologii. Oznacza to, że jeśli pomiędzy podpisaniem umowy a montażem firma wprowadzi nowszą ofertę - otrzymamy nowsze urządzenia, ale w cenie, która widnieje na podpisanej umowie.
Dodatkowe oszczędności
Rozwiązania OZE już na etapie projektu są tym bardziej istotne, im więcej chcemy wprowadzić oszczędności w trakcie budowy domu. Decydując się na instalację pompy ciepła, nie potrzebujemy kotłowni ani nawet komina! Projektując dach wraz z panelami fotowoltaicznymi, nie będziemy narażeni na jego późniejszą przebudowę ani zmniejszoną wydajność samych modułów, z powodu niepotrzebnych zacienień.
Twoja odpowiedzialność za środowisko
Myśl lokalnie, a wpływaj na środowisko globalnie! Taką domeną powinniśmy kierować się już na etapie projektu naszego domu. Polityka klimatyczna UE oraz coraz to nowsze programy wsparcia i edukacji (których przykładem może być nowy europejski Bauhaus), zachęcają do podjęcia działań każdego z nas.
Wszyscy bowiem mamy realny wpływ na środowisko naturalne i powinniśmy wziąć wspólną odpowiedzialność za zmniejszenie emisji śladu węglowego. Dodatkowo, skłaniają nas do tego obowiązujące przepisy dotyczące warunków technicznych budowy domów (WT2021). Na inwestora nałożony został obowiązek stosowania materiałów budowlanych, które ograniczają straty energii, jak i urządzeń zmniejszających zużycie surowców nieodnawialnych (na przykład węgiel kamienny czy gaz ziemny).
Zamiast nich, nowe regulacje wspierają wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a temu posłużą nam m.in. pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Wszystko po to, aby docelowo w 2050 r. Europa stała się zeroemisyjnym kontynentem. A sceptykom... warto przypomnieć, że ekologia to przede wszystkim długoterminowe oszczędności dla portfela.
źródło i zdjęcia: Columbus Energy