PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogniwa fotowoltaiczne

Jak zwiększyć oszczędności z fotowoltaiki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Standardowo klienci posiadający instalację fotowoltaiczną mają do wykorzystania 80 lub 70% nadwyżki przesłanej do sieci. 100 procentowe wykorzystanie energii wyprodukowanej przez instalację PV jest jednak już od niedawna możliwe, dzięki usługom firm takich jak Columbus Energy, która swój innowacyjny system rozliczania energii nazwała usługą "Prąd jak powietrze". Tego typu rozwiązanie znamy też pod nazwą bilansowanie 1:1. Jak to działa i kto może z niego skorzystać?

Na czym polega bilansowanie 1:1?

Jak wiadomo, energia w instalacji PV jest produkowana wtedy, gdy świeci słońce i jest jasno. Jej część przeznaczana jest na bieżące zużycie - czyli zaspokaja zapotrzebowanie na energię urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu. To, co nie zostanie wykorzystane, zostaje wysłane do sieci, która pełni rolę wirtualnego magazynu.

Instalacja fotowoltaiczna
Instalacja fotowoltaiczna

Niestety, konsument w sytuacji, w której chciałby z niej skorzystać (gdy instalacja wytwarza znacznie mniej energii) otrzymuje zaledwie jej część: 80% dla instalacji do 10 kW i jedynie 70% dla instalacji powyżej 10-50 kWp. Brakująca ilość energii traktowana jest jako swoista opłata za magazynowanie. Co więcej, swoją nadwyżkę odebrać można jedynie na przestrzeni roku (365 dni).

Bilansowanie 1:1 (omawiane tu na przykładzie usługi "Prąd jak powietrze") pozwala na bezpłatne magazynowanie nadwyżki energii w sieci i odbieranie 100% przekazanej energii. Zatem klient, który podpisze umowę z firmą Columbus, otrzymuje z powrotem dokładnie tyle, ile wysłał do sieci i to bezterminowo.

Wymierne korzyści z bilansowania 1:1

Jak już wspomnieliśmy, bilansowanie 1:1 pozwala na wykorzystanie całości nadwyżki wyprodukowanej przez instalację PV. Oznacza to zero strat, a zatem zwiększa oszczędności z fotowoltaiki i sprawia, że instalacja staje się jeszcze bardziej opłacalna. 20 bądź 30% odzyskanej energii naprawdę robi różnicę.

Klient, nawet zimą, może bardziej swobodnie korzystać z energii elektrycznej w swoim domu. Co więcej, wkrótce ma pojawić się rozwiązanie, które pozwoli przesłać tę energię wybranemu gospodarstwu domowemu. Takie rozwiązanie z pewnością ucieszy kogoś bliskiego.

Instalacja fotowoltaiczna naprawdę się opłaca
Instalacja fotowoltaiczna naprawdę się opłaca

To nie jedyne plany rozwoju usługi. Docelowo ma ona umożliwić wymianę nadwyżek energii na tokeny, którymi będzie można "zapłacić" np. za energię elektryczną na stacji ładowania pojazdów elektrycznych z systemem Nexity. Ma także powstać specjalna platforma dla użytkowników usługi, na której tokenami będzie można zapłacić za wybrane produkty.

Stokenizowaną energię będzie można także podarować potrzebującym, którzy cierpią z powodu ubóstwa energetycznego. Columbus obiecuje wesprzeć działania prospołeczne specjalnymi rabatami. Dla wielu klientów istotne jest również to, czy odzyskana energia pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Odpowiedź brzmi TAK. Energia ta produkowana jest przez farmy fotowoltaiczne, wiatrowe lub wodne. Columbus rozwija portfel inwestycyjny, w którym już jest ponad 5 000 MW MW farm fotowoltaicznych. A już wkrótce dołączą do nich również farmy wiatrowe.

Kto może skorzystać z bilansowania 1:1

W przypadku usługi "Prąd jak powietrze", będą to oczywiście nowi i dotychczasowi klienci Columbusa, którzy podpisali umowę kompleksową (obejmującą sprzedaż energii oraz jej dystrybucję) i którzy posiadają usługę Columbus Care. Ci, którzy jej jeszcze nie posiadają, a chcą skorzystać z profitów, jakie daje bilansowanie 1:1, mogą się zgłosić przez stronę pradjakpowietrze.pl. Po tym zgłoszeniu zadzwonią do nich specjaliści z firmy Columbus i odpowiedzą na wszystkie pytania związane z usługą.

Prąd jak powietrze - ColumbusDay

Etapy wprowadzania usługi

"Prąd jak powietrze" to wciąż młoda usługa, dlatego wprowadzana jest etapami. W pierwszym z nich beneficjentami korzyści będą użytkownicy korzystający z taryfy G12w. Będą oni mogli odebrać 100% energii codziennie w godzinach 13-15:00 i 22:00 – 6:00, a także w ciągu całego dnia w weekendy i dni wolne od pracy.

W drugim etapie z możliwości bilansowania 1:1 będzie można korzystać we wszystkich strefach taryfy G. W ostatnim, trzecim etapie firma Columbus planuje uruchomić tokenizację energii, za pomocą technologii blockchain, co umożliwi przekazywanie i odbieranie jej w dowolnym miejscu.

źródło i zdjęcia: Columbus Energy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum