Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna dachowe

VELUX współtworzył grę on-line dla dzieci o ekologii

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-09-14

Z początkiem roku szkolnego ruszyła nowa odsłona EkoEksperymentarium.pl - darmowej gry o ekologii dla dzieci w wieku 5-11 lat. Stanowi ona pomoc dydaktyczną dla rodziców lub nauczycieli w edukacji ekologicznej. Gra toczy się w domu, nowością jest m.in. pokój Róży, gdzie na graczy czekają cztery nowe eko-wyzwania. Jedno z nich dotyczy wpływu okna dachowego oraz rolet na oszczędność energii w domu i zostało opracowane przy udziale ekspertów z firmy VELUX.

EkoEksperymentarium to połączenie gamifikacyjnej formuły z rzetelną wiedzą o ekologii opracowaną przy współpracy ekspertów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Partnerów gry, w tym firmy VELUX i Raben, które wsparły organizatorów przy tworzeniu najnowszej gry na temat redukcji śladu węglowego. Angażujące zadania uczą jak oszczędzać zasoby, segregować śmieci, sprzątać i żyć ekologicznie na co dzień.

W pokoju Róży, najmłodszej bohaterki gry, czekają cztery ekowyzwania, dzięki którym dzieci dowiedzą się o tym co kryje się pod hasłem „ślad węglowy". Sprawdzą w jaki sposób okno dachowe wpływa na oszczędność energii w domu oraz jak moskitiera pomoże nam pozbyć się komarów bez potrzeby stosowania chemicznych środków.

Poznają również zalety markizy zewnętrznej, która chroni pokój przed nagrzaniem, czy rolety pozwalającej na regulację wpadającego do pokoju światła. To dzięki nim oszczędzamy energię elektryczną, nie mamy potrzeby stosowania w domu klimatyzacji i wiatraków.

Gracze pomogą również bohaterce wybrać najbardziej ekologiczny środek transportu w zależności od potrzeby. Rower, autobus czy samochód - na co postawić jadąc do babci, do szkoły czy na zakupy? Róża pójdzie też na kiermasz zabawek, żeby wymienić się nieużywanymi rzeczami z przyjaciółmi i posprząta szafę ze zbędnych przedmiotów.

- „Nauka zdalna w ubiegłym roku szkolnym była dużym wyzwaniem zarówno dla dzieci, jak również nauczycieli oraz rodziców. Transformacja cyfrowa szkoły sprawiła, że obecnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na interaktywne treści łączące edukację oraz zabawę. Wyzwania klimatyczne, a szczególnie potrzeba redukcji emisji, to tematy, w których warto kształcić uczniów, dlatego też zdecydowaliśmy się współtworzyć tą grę. Organizatorzy projektu zadbali również o materiały dydaktyczne, które pozwalają z łatwością włączyć grę do stacjonarnego programu nauczania. Grajmy razem i ratujmy naszą planetę" - mówi Agnieszka Kamińska, dyrektor ds. komunikacji w VELUX Polska.

Gra została opracowana z myślą o dzieciach w wieku od 5 do 11 lat, ich rodzicach i nauczycielach. Można w nią grać samodzielnie, całą rodziną lub w czasie lekcji, zarówno w klasie, jak i zdalnie. EkoEksperymentarium w wersji online pozwala przeprowadzić jedną lub wiele lekcji w ciągu roku szkolnego. Co więcej, edukatorzy mogą liczyć na wsparcie autorów gry w postaci materiałów dodatkowych, scenariuszy lekcji i konsultacji. Dla rodziców również zostały przygotowane materiały do pracy z dzieckiem.

Program edukacyjny został przygotowany z dbałością o najwyższą jakość przekazywanych dzieciom informacji. Partnerami merytorycznymi projektu są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, VELUX, Raben, Fiskars, Frosch, Grupie CIECH, Interseroh Organizacji Odzyskiwania Opakowań S.A. i Kärcher.

Grę znajdziemy na stronie EkoEksperymentarium.pl

źródło i zdjęcia: VELUX Polska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum