Kluczowa rola stolarki budowlanej w nowoczesnych projektach architektonicznych
Związek Polskie Okna i Drzwi, wskazując na kluczową rolę stolarki budowlanej w nowoczesnych projektach architektonicznych, przeprowadził w tym roku pierwszą edycję konkursu POiD Building Awards 2021. Spośród 45 zgłoszonych obiektów niezależne jury w składzie: Prof. dr hab. Inż. Architekt Ewa Maria Kuryłowicz - przewodnicząca Jury, arch. Karol Fiedor, dr inż. arch. Monika Arczyńska, dr inż. Szymon Firląg i prof. nadzw. dr hab. inż. Tomasz Z. Błaszczyński wyłoniło finalistów konkursu w pięciu kategoriach: okna i drzwi balkonowe, drzwi zewnętrzne i bramy, drzwi wewnętrzne, fasady oraz automatyka i smart home.
Pod uwagę brane były przede wszystkim parametry techniczne, innowacyjność zastosowanych rozwiązań oraz walory architektoniczne obiektów. W kategorii Okna i drzwi balkonowe w finale konkursu POiD znalazła się amerykańska rezydencja Baboolal z przeszkleniami Awilux.
Amerykańska rezydencja wśród 13 najlepszych w Polsce
Rezydencja Baboolal to wyjątkowa inwestycja dla nowoczesnej rodziny. Obiekt liczy 250 m2, a dzięki spektakularnym przeszkleniom dostarczonym przez AWILUX, czerpie inspirację z otaczającej przestrzeni. Budynek jest zeroemisyjny, a na jego dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną.
Projekt Rezydencji Baboolal opiera się na gigantycznym przeszkleniu - cała ściana salonu i jadalni została wykonana bowiem z drzwi typu HS o powierzchni aż 27 m2. Dostawcą okien zgodnych ze standardem budownictwa pasywnego oraz spełniających wymagania projektu Baboolal była firma AWILUX, polski producent stolarki okiennej i drzwiowej w klasie premium, dostarczający nowoczesne rozwiązania zgodne z potrzebami i marzeniami inwestorów.
Polskie rozwiązania premium w amerykańskiej realizacji
Projektanci zdecydowali się także na montaż drzwi tarasowych typu HS z oferty AWILUX z dwoma skrzydłami jezdnymi o powierzchni 22m² oraz głębokości zabudowy 153 mm, w których zastosowano bezpieczne szkło VSG/ESG. Współczynnik przenikalności cieplnej dla okna referencyjnego wynosi Uw=1,0.
W projekcie Rezydencji Baboolal znalazły się również okna aluminiowe o głębokości zabudowy 75 mm w kolorze RAL 7021. AWILUX dostarczył efektywne energetycznie rozwiązania, których współczynnik przenikania wynosi Uw=0,9 W/m2K (dla okien referencyjnych 1230 mm x 1480 mm). Wszystkie okna są trzyszybowe i wyróżniają się wyjątkową transparentnością na poziomie Lt=74%.
Rezydencja Baboolal opiera się na popularnej na amerykańskim rynku technologii szkieletowej, stąd stolarkę AWILUX osadzono w podkonstrukcji drewnianej w strefie izolacji budynku. Wykonawcy projektu zdecydowali się na zastosowanie ciepłego montażu, który dodatkowo wpłynął na parametry termiczne całej inwestycji.
Projekt amerykańskiej rezydencji zakładał stworzenie funkcjonalnej, nowoczesnej, ekologicznej i jasnej przestrzeni dla całej rodziny. Wykorzystanie w amerykańskim projekcie polskich okien od AWILUX świadczy o tym, że dla inwestorów i architektów z całego świata technologie i parametry europejskich rozwiązań klasy premium są wyznacznikiem najwyższej jakości.
Rozwiązania AWILUX, które idealnie wpisują się w koncepcję zielonego budownictwa i zeroemisyjności obiektów, spełniają nie tylko wymagania amerykańskich inwestorów, ale również pozwalają architektom tworzyć wyjątkowe projekty - takie jak ten, który został finalistą pierwszej edycji konkursu Polskiego Związku Okien i Drzwi.
źródło i zdjęcia: AWILUX