Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi i przegrody szklane

Relacja architektury z naturą - amerykański projekt rezydencji Baboolal z polskim akcentem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2021-04-21

Wkomponowanie nowoczesnego domu w naturalne środowisko jest wyzwaniem dla wielu architektów. Przykładem może być amerykańska inwestycja - rezydencja Baboolal, która dzięki spektakularnym przeszkleniom dostarczonym przez AWILUX, czerpie inspirację z otaczającej przestrzeni.

W Stanach Zjednoczonych większość budynków powstaje z konstrukcji drewnianych, choć coraz częściej stosuje się także izolowane ściany betonowe. Ma to związek z zaostrzającymi się amerykańskimi wymaganiami energetycznymi. Europejskie rozwiązania zdają się jednak przewyższać swoimi parametrami tamtejszy rynek, stąd wielu projektantów decyduje się na sprowadzenie wielu rozwiązań z krajów europejskich.

W jednej z amerykańskich rezydencji - Baboolal - zastosowano nowoczesną stolarkę okienną polskiego producenta, firmy AWILUX z Leszna. Jak mówi twórczyni projektu tego obiektu, Arielle Schechter, polskie okna spełniają wymagania amerykańskich inwestorów, jak i pozwalają architektom tworzyć wyjątkowe projekty.

Widok rozświetlonych wnętrz amerykańskiej rezydencji Baboolal nocą. fot. AWILUX
Widok rozświetlonych wnętrz amerykańskiej rezydencji Baboolal nocą. fot. AWILUX

Wyzwaniem, przed którym stanęła architektka odpowiedzialna za stworzenie projektu Rezydencji Baboolal, było stworzenie dobrze doświetlonej i otwartej przestrzeni, w której zmieści się czteroosobowa rodzina, oczekująca od swojego domu tego, by był miejscem pełnym spokoju i umożliwiał codzienny relaks. Inwestorzy mieszkali dotychczas w standardowym domu deweloperskim, który był ciemny i niefunkcjonalny. Z pomocą w realizacji zamierzeń wymarzonego projektu przybyła firma AWILUX, polski producent stolarki okiennej i drzwiowej, która dostarczyła na amerykańską budowę nowoczesne rozwiązania okienne.

Jak mówi autorka projektu, inspirację do jego stworzenia czerpała z dalekiego wschodu

- Główną koncepcją Rezydencji Baboolal było zwrócenie się w stronę widoku na sąsiadującą z posesją łąkę sąsiada, która nigdy nie zostanie zabudowana. Zainspirowała mnie japońska koncepcja Shakkei, czyli krajobrazu zapożyczonego. Ogromne przesuwne drzwi firmy AWILUX, które stanowią ścianę budynku, otwierają się właśnie na tę łąkę oraz pole. Dla koncepcji było bardzo ważne, aby dom miał mocne połączenie wnętrza z otoczeniem, które daje mieszkańcom jeszcze większe poczucie przestrzeni, na którym im najbardziej zależało  mówi architekt Arielle Schechter.

Wnętrze rezydencji miało być pełne światła dziennego, co zostało zapewnione dzięki zastosowaniu wysokich okien zamontowanych od południowej strony, czyli tak zwane clerestory. Projektantka postawiła na minimalizm, a tworząc rozkład pomieszczeń kierowała się przepływem między nimi. Koncepcja projektu Rezydencji Baboolal zakłada główną otwartą przestrzeń pośrodku i prywatne przestrzenie na domowników na obwodzie.

Przeszklone drzwi tarasowe o powierzchni 22 m2 pozwalają sprostać japońskiej zasadzie Shakkei. fot. AWILUX
Przeszklone drzwi tarasowe o powierzchni 22 m2 pozwalają sprostać japońskiej zasadzie Shakkei

Kuchnia, jadalnia oraz pokoje dzienne otwarte są na łąkę. Dla rodziców wydzielono strefę ciszy, która prowadzi do łazienki zaprojektowanej na wzór domowego SPA oraz sypialni i garderoby. Dla dwójki dzieci architekt Arielle Schechter zaplanowała wspólny pokój zabaw, do którego można wejść tylko przez ich sypialnie. Natomiast niewielkie biuro zostało schowane na północnym-zachodzie rezydencji.

Amerykański sen z polskimi przeszkleniami firmy AWILUX

Autorka projektu Rezydencji Baboolal zdecydowała się na wykorzystanie okien polskiego producenta rozwiązań w klasie premium - firmy AWILUX. Dzięki dobrej bazie produkcyjnej oraz ścisłej współpracy pomiędzy architektem a dostawcą, możliwe było przygotowanie rozwiązań, które spełniły oczekiwania amerykańskiego rynku, jak i inwestora. AWILUX dostarczył na budowę okna w pełni dostosowane do wymagań projektu. Rozwiązania idealnie wpisują się w koncepcję zielonego budownictwa i zeroemisyjności obiektów, które są podstawą w pracy Arielle Schechter.

- Europejskie okna z potrójnymi szybami, które nadają się do zastosowania w budownictwie pasywnym, mają ogromne znaczenie praktycznie we wszystkich moich projektach i są niezbędne do osiągnięcia zerowej lub dodatniej energii netto. W swojej pracy kieruję się zasadą, że wnętrza - poza aspektem wizualnym - muszą także gwarantować komfort termiczny i minimalizować wszelkie straty - dodaje architektka.

Ogromne przeszklenia AWILUX w salonie i jadalni. fot. AWILUX
Ogromne przeszklenia AWILUX w salonie i jadalni. fot. AWILUX

Głównym punktem inwestycji jest gigantyczne przeszklenie w salonie i jadalni - o powierzchni 22 m2, z dwoma skrzydłami jezdnymi. Zastosowano w nich szkło bezpieczne VSG/ESG o wysokiej odporności na uszkodzenia. W projekcie znalazły się także okna aluminiowe w kolorze RAL 7021 (szaro-czarny). Wszystkie zamontowane w projekcie okna są trzyszybowe.

Międzynarodowa współpraca i pełna satysfakcja

Architekt Arielle Schechter we współpracy z firmami zajmującymi się stolarką okienną najbardziej docenia elastyczność i odpowiedzialność. Wysokiej jakości rozwiązania oraz pomoc techniczna na każdym etapie budowy są według niej nieocenione:

- Jestem pod ogromnym wrażeniem jakości i polecam firmę AWILUX innym architektom.

Wysoka jakość współpracy oraz zaangażowanie pracowników AWILUX sprawiło, że prowadzenie inwestycji pomiędzy podmiotami oddalonymi od siebie o tysiące kilometrów, zostało przeprowadzone sprawnie, rzetelnie i bezproblemowo, a Rezydencja Baboolal zyskała stolarkę, która spełniła wszystkie wymagania projektu.

Rezydencja Baboolal to wyjątkowa inwestycja dla nowoczesnej rodziny, która ceni sobie przestrzeń i jakość. Wykorzystanie w amerykańskim projekcie polskich okien od AWILUX świadczy o tym, że dla inwestorów i architektów technologie i parametry europejskich rozwiązań klasy premium są wyznacznikiem najwyższej jakości.

źródło i zdjęcia: AWILUX

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum