Amerykańska Rezydencja Baboolal w Chapel Hill i japońska zasada Shakkei

Rezydencja Baboolal jest zaprojektowana dla czteroosobowej rodziny. Dom ma powierzchnię 730 m2, a głównym założeniem przy jego tworzeniu było połączenie wnętrza domu z przestrzenią ogrodu. Realizacja projektu otwartego na otaczającą przestrzeń możliwa była poprzez przeszklenie całej ściany w salonie oraz jadalni rozwiązaniami polskiego producenta, firmy AWILUX.

Amerykańska Rezydencja Baboolal w Chapel Hill i japońska zasada Shakkei
AWILUX Polska okna, drzwi, systemy osłonowe, przegrody ppoż, dom inteligentny w systemie TaHoma, drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne
Dane kontaktowe:
+48 65 525 42 90
Budowlanych 9 64-100 Leszno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zeroemisyjny budynek z instalacją fotowoltaiczną na dachu

Choć amerykańskie budownictwo różni się od europejskiego, pewne trendy dotyczące ekologii i maksymalnego wykorzystania naturalnego światła są wspólne dla obu tych rynków. Rezydencja Baboolal to przykład nowoczesnego budownictwa, funkcjonalności na miarę dużej rodziny oraz szacunku do natury. Co więcej, budynek jest zeroemisyjny, a na jego dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną.

Wyjątkowy projekt rezydencji - zgodnie z zasadą Shakkei

Projekt rezydencji Baboolal zakładał stworzenie przestrzeni dającej jej mieszkańcom poczucie niczym nieograniczonej swobody. Jedna część domu, do której należy salon, kuchnia, jadalnia i taras, jest całkowicie otwarta. Skrzydło prywatne zostało zaprojektowane z myślą o wydzieleniu stref dla rodziców i dzieci w taki sposób, by każdy mógł czuć się nieskrępowanie i móc realizować swoje cele.

Otoczenie i wnętrza amerykańskiej Rezydencji Baboolal w Chapel Hill. fot. AWILUX
Otoczenie i wnętrza amerykańskiej Rezydencji Baboolal w Chapel Hill. fot. AWILUX

Podstawową koncepcją dla rezydencji Baboolal była japońska zasada „Shakkei”, czyli zapożyczony krajobraz. Dom jest nietypowo usytuowany. Główne wejście znajduje się od strony południowej, natomiast północna strona posesji sąsiaduje z przepiękną trawiastą łąką, która należy do sąsiada. Ta strona jest dominującym widokiem, można więc powiedzieć, że widok jest „pożyczony”.

Projektantom udało się stworzyć budynek, który jest idealnie wkomponowany w naturalne otoczenie. Wykorzystując to środowisko, postawili oni również na wykończenie domu drewnem, kamieniem i stalą, co zdecydowanie wpłynęło na sam wygląd inwestycji oraz jej harmonijne połączenie z sąsiedztwem.

Projekt Rezydencji Baboolal opiera się na gigantycznym przeszkleniu

Cała ściana salonu i jadalni została wykonana z drzwi typu HS o powierzchni aż 22m². Architektom zależało na maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła, dlatego zdecydowali się na montaż dodatkowych przeszkleń w strefie podsufitowej. Dostawcą okien zgodnych ze standardem budownictwa pasywnego oraz spełniających wymagania projektu Baboolal była polska firma AWILUX. Jest to leszczyński producent stolarki okiennej i drzwiowej w klasie premium, który dostarcza nowoczesne rozwiązania zgodne z potrzebami i marzeniami inwestorów.

Drzwi tarasowe typu HS o powierzchni 22 m2

W projekcie Rezydencji Baboolal znalazły się okna aluminiowe o głębokości zabudowy 75 mm w kolorze RAL 7021. Jest to czarno-szary odcień, który cieszy się rosnącą popularnością wśród wielu nowych inwestycji. AWILUX dostarczył efektywne energetycznie rozwiązania, których współczynnik przenikania wynosi Uw=0,9 W/m2K (dla okien referencyjnych 1230mm x 1480mm).

Wszystkie okna są trzyszybowe i wyróżniają się wyjątkową transparentnością na poziomie Lt=74%. Projektanci zdecydowali się także na montaż drzwi tarasowych typu HS z oferty AWILUX z dwoma skrzydłami jezdnymi o powierzchni 22 m2 oraz głębokości zabudowy 153 mm. Zastosowano w nich szkło bezpieczne VSG/ESG - jest to szkło laminowane hartowane o wysokiej odporności na uszkodzenia. Współczynnik przenikalności cieplnej dla okna referencyjnego wynosi Uw=1,0.

Rezydencja Baboolal opiera się na technologii szkieletowej

Stolarkę AWILUX osadzono w podkonstrukcji drewnianej w strefie izolacji budynku. Wykonawcy projektu zdecydowali się na zastosowanie ciepłego montażu, który dodatkowo wpłynął na parametry termiczne całej inwestycji. Ten sposób montowania okien i drzwi ogranicza koszty zużycia energii i wydłuża życie stolarki.

Projekt amerykańskiej rezydencji zakładał stworzenie funkcjonalnej, nowoczesnej, ekologicznej i jasnej przestrzeni dla całej rodziny. Wykonawcy inwestycji zdecydowali się na montaż okien polskiego producenta - firmy AWILUX - ze względu na możliwość stworzenia ogromnych przeszkleń przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów termoizolacyjnych zgodnych ze standardem budownictwa pasywnego. Wizualny efekt końcowy budynku wraz z otaczającą go roślinnością gwarantuje doznania estetyczne na najwyższym poziomie.

źródło i zdjęcia: AWILUX