PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

Chcesz mieć pełen komfort w łazience? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-07-30

Kiedy zmieniamy wystrój łazienki jest to jedyny dogodny moment żeby dodać elektryczne ogrzewanie podłogowe. Następna okazja może być dopiero za kilkanaście lat. Dlatego zawsze warto dodać ogrzewanie, nawet jeśli będziemy z niego korzystali tyko kilka zimnych miesięcy w roku.

W jakich pomieszczeniach warto zainstalować podłogowe ogrzewanie elektryczne?

Przede wszystkim w łazienkach - gdzie przebywamy regularnie, ale krótko - przeważnie nie dłużej niż godzinę rano i wieczorem. W zależności od dostępnego miejsca na podwyższenie podłogi możemy wybrać przewody grzewcze układane w wylewce lub maty - układane tuż pod powierzchnią w kleju do płytek. Dobierając system grzewczy do pomieszczenia musimy pamiętać aby odliczyć powierzchnie nieogrzewane (pod wanną, prysznicem lub toaletą) oraz wziąć pod uwagę jakość izolacji podłoża. Jeśli nie jesteśmy pewni – lepiej wybrać system o wyższej mocy grzewczej - na przykład 150-160 W/m.

Ile kosztuje 5 m2 elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Koszt zakupu elektrycznego systemu grzewczego dla pomieszczenia 5 m2 to koszt od 397 do 1000 zł, w zależności od jego rodzaju. Wbrew obiegowym opiniom, koszty eksploatacji takiego systemu sterowanego przez odpowiednio dobrany, energooszczędny termostat praktycznie nie wpływają na wysokość rachunków za prąd. Brak kosztów konserwacji związanych z corocznymi przeglądami instalacji jak również bezawaryjność elektrycznych przewodów grzejnych dodatkowo obniża koszty eksploatacji.

Ogrzewanie samoregulujące czy stałooporowe?

Ogrzewanie samoregulujące w odróżnieniu od powszechnie stosowanych przewodów stałooporowych, automatycznie dostosowuje moc grzewczą na całej długości przewodu do temperatury otoczenia reagując na zewnętrzne źródła ciepła.

Ze względu na swoją konstrukcję z użyciem polimerowego elementu samoregulującego:

  • nie ma możliwości nagrzania się powyżej oznaczonej temperatury maksymalnej(nie przegrzewa się, można go na bezpiecznie nawinąć lub skrzyżować);
  • można go dowolnie docinać lub przedłużać podczas instalacji;
  • jest bardzo wytrzymały mechanicznie.

Ma to istotne znaczenie w konkretnych sytuacjach. Wielu użytkowników przy zakupie podłogówki zapomina o konieczności bardzo dokładnego rozplanowania aranżacji pomieszczenia, czyli szafek kuchennych czy łazienkowych.

Systemy stałooporowe grzeją pełną mocą na całej powierzchni - w miejscach zasłoniętych ciepło kumuluje się, przez co może dojść do awarii systemu (przegrzania przewodu) lub do uszkodzenia mebla czy dywanu znajdującego się na podłodze. Samoregulujący, inteligentny system nVent RAYCHEM T2Red sam wykryje takie strefy i ograniczy ogrzewanie a zmiana ustawienia mebli w przyszłości nie stanowi problemu.

Płyty izolacyjne nVent RAYCHEM Reflecta w systemach elektryczneg oogrzewania podłogowego

Jeśli możliwe jest nieznaczne podniesienie poziomu podłogi zaleca się stosowanie płyt izolacyjnych nVent RAYCHEM Reflecta zbudowanych ze styropianu o wysokiej gęstości i pokrytych cienką warstwą aluminium. Skracają one czas nagrzewania systemu o 65% a dalsze 20% dodatkowej oszczędności uzyskuje się dzięki ograniczeniu strat ciepła w dół podłogi.

Rowki dopasowane do średnicy przewodu T2Red ułatwiają równomierne ułożenie przewodu w pomieszczeniu. Dzięki unikalnym właściwościom dostosowywania temperatury do otoczenia samoregulujące systemy grzewcze mogą być bezpiecznie stosowane do posadzek wrażliwych na temperaturę takich jak drewno, panele podłogowe, linoleum czy wykładzina.

źródło i zdjęcia: nVent Thermal Polska

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum