Antonio Citterio projektuje wyposażenie dla Grupy Geberit

Antonio Citterio, włoski projektant i architekt, podjął się współpracy z Grupą Geberit, w ramach której projektuje meble, siedziska, półki, klamki do drzwi, łóżka oraz wyposażenie kuchni. Seria produktów Geberit Citterio, łącząca niezwykłe kształty z materiałami najwyższej jakości, wyróżnia się wśród innych linii segmentu premium. W trakcie swojej kariery odwiedził także Polskę na prośbę ekspertów marki KOŁO, którzy dążyli do regularnego prezentowania i wdrażania światowych trendów na polskim rynku.

Antonio Citterio projektuje wyposażenie dla Grupy Geberit
GEBERIT Systemy Sanitarne
www.geberit.pl
GEBERIT Systemy Sanitarne
Dane kontaktowe:
22 376 01 00
Postępu 1, 02-676 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czym wyróżniają się projekty Antonio Citterio?

Ceramikę Geberit zaprojektowaną przez Antonio Citterio cechuje unikatowe wzornictwo – nietypowe kształty i wyjątkowe materiały. W kolekcji są dostępne dwa modele umywalek nablatowych – jeden w formie misy o miękkiej linii, drugi z zewnątrz prosty, geometryczny, z szerokimi rantami. Umywalki o purystycznym, organicznym kształcie przywodzą na myśl włoski protorenesans. Podstawowym zamysłem projektowania tej serii było stworzenie ponadczasowych, eleganckich elementów wyposażenia łazienki łączących w sobie oryginalność form. Niewidoczne przelewy i zintegrowane, ceramiczne osłony odpływów dodają im elegancji. Powierzchnia umywalek jest wyjątkowo gładka, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości. Oba modele wspaniale wpisują się w nowoczesne wnętrza.

Umywalki z kolekcji Geberit Citterio
Nablatowe umywalki z kolekcji Geberit Citterio fot. GEBERIT

Warto podkreślić, że do pierwszej - i jak dotąd jedynej -  wizyty w naszym kraju Antonio Citterio skłonili eksperci firmy KOŁO, którzy dążyli do tego, aby najnowsze trendy w światowym wzornictwie były regularnie prezentowane i wdrażane na polskim rynku. Zwieńczeniem współpracy między producentem, a projektantem była m.in. zachwycająca subtelną elegancją i precyzją wykonania kolekcja KOŁO EGO

Umywalki z kolekcji KOŁO EGO
Wpuszczane w blat umywalki z kolekcji KOŁO EGO fot. GEBERIT

O pracy projektanta oczami Antonio Citterio

Antonio Citterio, jak na prawdziwego Włocha przystało, porównuje swój proces projektowania do przygotowywania pysznego talerza spaghetti z sosem pomidorowym. Kluczem do tego sukcesu jest odpowiednie dobranie składników. Materiały najwyższej jakości są podstawą. Nic nie jest przypadkowe.

Z każdym produktem należy postępować zgodnie z jego specyfiką. Tak jak oczywiste jest, że makaron należy gotować 360 sekund, tak samo widząc przedmiot, jego zastosowanie ma być oczywiste.

Projektant Antonio Citterio
Projektant Antonio Citterio fot. GEBERIT

Projektant zawsze poszukiwał w formie idei intuicyjnego rozpoznawania. Człowiek, widząc przedmiot, powinien od razu stwierdzić „Dobrze. Biorę to!”. Przemyślany design broni się sam. Jego styl charakteryzuje dyskrecja i prostota połączona z dość technicznym podejściem do projektowania, które można porównać do projektów Alberto Medy, który tworzył proste wzornictwo wykorzystujące wyrafinowane technicznie rozwiązania.

Projektant Antonio Citterio
Projektant Antonio Citterio fot. GEBERIT

Citterio czerpie inspiracje z twórczości takich architektów jak: Le Corbusier, Louis Kahn, Tadao Andō, Alvaro Siza czy Charles Eames. W latach 2006-2016 był profesorem projektowania architektonicznego w Accademia di Architettura di Mendrisio w Szwajcarii, gdzie swoim podejściem do projektowania zarażał młodych ludzi. 

Historia kariery Antonio Citterio

Studia architektoniczne ukończył na Politechnice mediolańskiej. Jego techniczne wykształcenie wpływa na to, jak rozumie kontekst dzieła. Citterio widzi, w jaki sposób przedmiot wpisuje się w swoje najbliższe otoczenie, i jak to otoczenie współgra z większym schematem projektowym. Jego realizacje za każdym razem okazują się natychmiastowym sukcesem. Pomysłowe, a zarazem proste formy są rozpoznawalne i cenione przez miłośników dobrego designu. Citterio postrzega siebie przede wszystkim jako architekta, który traktuje przestrzeń jako podstawę swojego wzornictwa.

Citterio współpracuje z najważniejszymi międzynarodowymi firmami projektowymi jak: Arclinea, B&B Italia, Flexform, Flos, Kartell, Vitra czy Hermès. W 2000 roku wraz z Patricią Viel założył ACPV — interdyscyplinarne studio architektury i projektowania wnętrz. Firma działa na arenie międzynarodowej, opracowując złożone projekty we wszystkich skalach i współpracując z siecią wyspecjalizowanych konsultantów. W 2012 roku studio Antonio Citterio Patricia Viel (ACPV) osiągnęło obroty w wysokości 10 milionów 900 tysięcy euro. Świadczy to o skali sukcesów i popularności projektanta.

Łazienka zaprojektowana przez Antonio Citterio
Łazienka zaprojektowana przez Antonio Citterio fot. GEBERIT

W jego twórczości dominuje prostota i zamiłowanie do naturalnych materiałów. Inspiracje czerpie z rodzinnych stron i dzieciństwa spędzonego na włoskiej prowincji. To właśnie tam projektant stawiał swoje pierwsze kroki zawodowe, pracując dla rodziny Galimbertich w firmie Flexform, z którą związany jest do dziś.

źródło i zdjęcia: GEBERIT