Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Letnie wichury po raz kolejny uwidoczniły słabe punkty konstrukcyjne wielu budynków

W ostatnich dniach intensywne zjawiska pogodowe dały znów o sobie znać. Nad Małopolską przeszła trąba powietrzna. Bilans strat jest ogromny – straż interweniowała ponad 350 razy a żywioł uszkodził aż 70 domów w powiecie nowosądeckim. W powiecie miechowskim grad i wiatr uszkodził 53 dachy, a w powiecie olkuskim - 45. Tak silne wichury uszkadzają, a nawet zrywają lekkie pokrycia dachowe oraz mniej solidne elementy elewacji. A to dopiero początek sezonu burzowego. Czy i jak możemy zapobiec tym zniszczeniom na etapie budowy domu.

Letnie wichury po raz kolejny uwidoczniły słabe punkty konstrukcyjne wielu budynków
Wienerberger Ceramiczne dachówki połaciowe
wienerberger.pl budogram.pl
Wienerberger Ceramiczne dachówki połaciowe
Dane kontaktowe:
22 514 20 20
Plac Konesera 8, 03-736 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Elementy ceramiczne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Budynki odporne na kaprysy polskiego klimatu

Choć burze pojawiające się na przełomie wiosny i lata są stałym zjawiskiem dla polskiego klimatu, to z roku na rok nasilają się i powodują liczne, poważne uszkodzenia dachów i budynków. Czwartkowa trąba powietrzna w Małopolsce największe spustoszenia poczyniła w powiatach nowosądeckim, miechowskim i olkuskim*. Coraz częściej gospodarstwa domowe Polaków ulegają kaprysom pogody, gdyż niektóre obiekty użytkowe i domy jednorodzinne nie są odpowiednio zabezpieczone.

- Wszystkie budynki, czy to jednorodzinne czy gospodarcze, powinny być budowane z uwzględnieniem warunków klimatycznych panujących w danym regionie. Tam, gdzie zdarzają się wyjątkowo silne wichury zdecydowanie należy wybrać cięższe, solidniejsze pokrycie z niewielkich elementów, takich jak dachówki ceramiczne i zabezpieczać pokrycie dachu dodatkowym mocowaniem. Tym bardziej, że wystarczy proste, a bardzo skuteczne rozwiązanie. W swojej ofercie mamy specjalne spinki do montażu dwóch dachówek jednocześnie, SturmFIX, które chronią dachówki przed zerwaniem przez intensywne podmuchy wiatru. - powiedział Maciej Brzozowski, Menedżer Produktu ds. rozwiązań dachowych w firmie Wienerberger.

W komplementarnym systemie dachowym Koramic, dostępne jest też rozwiązanie, które dodatkowo zabezpiecza dach ceramiczny przed wichurami przekraczającymi 100 km/h. To system SturmFIX, polegający na mocowaniu dwóch dachówek jedną spinką, przez co są one solidnie połączone ze sobą, jak i z drewnianą konstrukcją dachu (więźbą).

Na całej połaci tworzy się spójny system blokujący przed zerwaniem stosując kilka spinek w rzędzie. Rozwiązanie jest dedykowane do wybranych modeli dachówek zakładkowych Koramic, posiada Aprobatę Techniczną ITB AT-15-9001/2012, a także otrzymało rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy świadczącą o jego skuteczności.

Zniszczeniom podczas silnych wichur ulegają nie tylko dachy. Na skutek silnych podmuchów często odrywają się fragmenty styropianowych izolacji zewnętrznych budynku. Takie przypadki miały miejsce kilka lat temu np. w Warszawie. Została wówczas uszkodzona nie tylko elewacja, ale też zaparkowane w pobliżu samochody, na które spadły materiały budowalne.

Czy mury opra się nawałnicom?

- Liczne szkody budynków spowodowane przez silne wichury w ostatnich dniach pokazują, że polski klimat wymaga stosowania tych najtrwalszych rozwiązań budowlanych. Doświadczenie pokazuje, że zewnętrzna izolacja termiczna na elewacji także może stanowić słaby punkt budynku. W rejonach narażonych na występowanie ekstremalnych warunków pogodowych zdecydowanie bezpieczniejsze jest budowanie w technologii ceramicznej ściany jednowarstwowej. Ściany jednowarstwowe ze współczesnych pustaków ceramicznych Porotherm typu T nie wymagają stosowania zewnętrznych warstw dociepleniowych. Skonstruowane wyłącznie z twardej, wypalonej gliny warstwę ocieplenia mają zintegrowaną z pustakiem, umieszczoną wewnątrz, co dodatkowo chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. - komentuje Mirosław Rzeszutko, Menedżer Produktu ds. rozwiązań ściennych w firmie Wienerberger.

Murowanie na suchą zaprawę Porotherm Dryfix. fot. Wienerberger

Ściana jednowarstwowa to prosta, ale sprawdzona konstrukcja. Składa się tylko z jednej warstwy otynkowanych od wewnątrz i z zewnątrz cegieł. W ofercie Wienerberger dostępne są pustaki, których drążenia wypełnione są wysokiej jakości wełną mineralną, np. Porotherm D 42,5 T Dryfix.

Porotherm typu T to produkt dedykowany do budownictwa energooszczędnego, jest obecnie najcieplejszym i najnowocześniejszym ceramicznym rozwiązaniem do budowy ścian jednowarstwowych. Wypalana w wysokich temperaturach glina, zmienia się w twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne ceramiczny materiał.

źródło i zdjęcia: Wienerberger