Jakość powietrza
Kluczową częścią procesu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest filtrowanie powietrza. Filtry w rekuperatorze mają więc za zadanie zatrzymać wszystkie szkodliwe substancje, aby nie przedostały się do środka pomieszczenia. W centralach PremAIR zastosowaliśmy filtry z konstrukcją plisowaną, dzięki czemu uzyskujemy większą powierzchnię filtracji i niskie spadki ciśnienia.
Filtry sklasyfikowane są jako ISO coarse 70% wg normy ISO 16890. Możliwe jest zastosowanie filtrów dokładnych (~F7) o skuteczności ISO ePM1 55%, które wyłapują cząstki smogu. W przypadku bardzo wysokiego zanieczyszczenia powietrza, rekomendujemy montaż dodatkowego elektrostatycznego filtra antysmogowego e-MOCarz.
Filtr e-MOCarz zapewnia najwyższy stopień filtracji, bo aż 95% pyłów ePM1 i ePM2.5, czyli głównego składnika smogu. Filtr elektrostatyczny dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji jest wydajniejszym rozwiązaniem niż standardowe filtry z włókniny (np. HEPA). Jest filtrem wielokrotnego użytku, zabrudzony filtr e-MOCarz wystarczy umyć wodą z detergentem.
Energooszczędność
Rekuperacja to nie tylko zdrowie i komfort, ale i energooszczędność. System jest zaprojektowany tak, aby działał w sposób ciągły z niskim poborem mocy. Rekuperator PremAIR na pierwszym biegu pobiera tylko 17 W! Centrale rekuperacyjne PremAIR posiadają odzysk ciepła do 90%, czyli nie tracimy wytworzonej przez nas energii, tylko ponownie ją wykorzystujemy.
Aby uzyskać tak wysoką efektywność, do budowy centrali zostały użyte najnowocześniejsze tworzywa sztuczne, certyfikowany wymiennik przeciwprądowy, energooszczędne wentylatory EC oraz obudowa z EPP. Wszystkie modele rekuperatorów z serii PremAIR mają klasę A lub A+ (w zależności od sposobu sterowania) czyli spełniają wymagania techniczne Programu Czyste Powietrze 2.0.
Prosta obsługa
O ile samo urządzenie powinno być nowoczesne, innowacyjne i zaawansowane, to jego obsługa powinna być prosta i intuicyjna. Dlatego, do sterowania rekuperatorami PremAIR oferujemy 5 sposobów kontroli centrali do wyboru. W zależności od preferencji domowników mogą oni wybrać rozwiązanie:
- najtańsze - prosty, bezprzewodowy kontroler 4-przyciskowy,
- tanie i wygodne - bezprzewodowy sterownik LCD,
- najwygodniejsze - sterowanie poprzez aplikację mobilną PremAIR i bramkę internetową do podłączenia internetu,
- najefektywniejsze i rekomendowane - inteligentne sterowanie na żądanie (DCV), czyli automatyczna praca rekuperatora z płynnym sterowaniem na podstawie odczytów z bezprzewodowych czujników dwutlenku węgla CO2 i wilgotności względnej RH.
Centrala rekuperacyjna powinna działać nieprzerwanie niezależnie od pory roku. Dlatego rekuperatory PremAIR posiadają funkcje autorestartu, po zaniku napięcia w sieci i ponownym jego włączeniu rekuperator sam się automatycznie włącza. Im prostsza konserwacja urządzenia, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy wykonywali działania konserwacyjne regularnie.
Dlatego aby wymienić brudne filtry w rekuperatorach PremAIR musimy tylko wyjąć dwie zaślepki we frontowym panelu, wymienić filtry, ponownie nałożyć zaślepki i potwierdzić wymianę na sterowniku. Z kolei, jeśli chcemy sprawdzić poziom zabrudzenia wymiennika ciepła, musimy odpiąć cztery klamry, zdjąć przednią część obudowy i wysunąć wymiennik. Wszystkie te czynności wykonujemy w kilka minut, bez używania narzędzi.
źródło i zdjęcia: Alnor Systemy Werylacji