Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Remont tarasu na lato - przykładowe aranżacje

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2021-04-08

Ciepłe wiosenne dni to doskonały okres na przygotowanie się na upalne lato. Chcąc spędzić wakacyjne miesiące w komfortowych warunkach warto zastanowić się na wyremontowaniem tarasu, aby był jak najbardziej komfortowy i służył domownikom całe następne lata.

Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniego materiału nawierzchni. Obecnie, większość tarasów budowanych na gruncie najczęściej wykonuje się z płyt lub kostek betonowych.

Wynika to ze stale rosnącej liczby dostępnych wzorów, ich wysokiej estetyki, ale także walorów użytkowych, takich jak trwałość, niska podatność na uszkodzenia, odpowiednia antypoślizgowość czy łatwa i nieabsorbująca konserwacja.

Znaczenie ma również cena, która jest konkurencyjna w stosunku do innych materiałów dostępnych na rynku.

Taras w szarej kolorystyce

Po wyborze materiału na taras należy zastanowić się nad jego kolorystyką. Tu niepodzielnie, podobnie jak w poprzednich sezonach, królują szarości.

Są one niezwykle uniwersalne i neutralne, dlatego doskonale sprawdzają się w każdej aranżacji.

Szary kolor jest spokojny i kojący, a do tego stanowi idealny kontrast dla zielonej roślinności.

Choć niektórym szarość może wydawać się nudna i nieco pospolita, to jednak wcale tak nie jest. Najlepiej świadczą o tym dostępne na rynku produkty do aranżacji przestrzeni, zarówno tej wokół domu, jak i wykorzystywane w projektach wnętrz.

Wiele z nich jest dostępnych właśnie w tym eleganckim i lubianym kolorze. Betonowe płyty tarasowe występują w różnych wariantach kolorystycznych, prawie każda linia produktowa może jednak pochwalić się dostępnością wielu odcieni szarości.

Płyty różnią się między sobą tonacją oraz kształtem i wielkością. Dzięki temu liczba możliwych aranżacji tarasowych jest naprawdę ogromna.

Każdą z nich bez problemu można dopasować do indywidulanych gustów i potrzeb, tak więc „szaro” na pewno nie znaczy „nudno”.

Płyty Polbruk Exa w heksagonalnym kształcie

Na rynku dostępnych jest wiele betonowych płyt tarasowych w typowym kształcie prostokątów i kwadratów, ale można też znaleźć o wiele bardziej oryginalne rozwiązania.

Ciekawą propozycją są płyty betonowe o geometrycznych, lecz intrygujących kształtach, które wychodzą poza klasyczny prostokąt. Takim właśnie designem cechuje się płyta Polbruk Exa.

Jej kształt nawiązuje do dobrze znanego w architekturze hekasgonu. Został on jednak lekko zmodyfikowany, dzięki czemu zyskał nowy wyraz i nabrał większego dynamizmu.

We współczesnej architekturze kształt heksagonu z powodzeniem zastosowano w wielu nowoczesnych budynkach.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Znajduje się na przykład na elewacji instytutu naukowego La Trobe w Melbourne. Stał się on również inspiracją dla projektantów National Aquatics Center Water Cube, czyli pływalni, którą wzniesiono specjalnie na igrzyska olimpijskie w Pekinie.

Taras wyłożony płytami Polbruk Exa
Taras wyłożony płytami Polbruk Exa fot. Polbruk S.A.

Heksagon jest też chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Hitem są na przykład półki na książki czy lustra o takim kształcie. Płyta Exa, swoim oryginalnym designem wpisuje się w najnowsze trendy we wzornictwie.

Dodatkowo podkreśla to fakt, że występuje w dwóch niesłychanie uniwersalnych i nowoczesnych kolorach: taupe oraz folk.

Nazwa pierwszego z nich pochodzi od francuskiego słowa „taupe” oznaczającego kreta.

Później słowo to określało kolor futra tego sympatycznego zwierzaka, a następnie dało wspólną nazwę całej gamie kolorów będących połączeniem szarości i beżu.

Drugi z kolorów, folk, najkrócej można opisać jako zróżnicowaną tonalnie jasną szarość.

Płyta Exa ma wymiar 56,3×43,2 cm i grubość 4,5 cm, może być wykorzystywana na tarasy, ale również na alejki i ogrodowe ścieżki.

Jej oryginalny kształt, wyszukane odcienie kolorystyczne i gładka faktura, gwarantują doskonały efekt wizualny każdej aranżacji, w której pełni główną rolę.

Taras wyłożony płytami Polbruk Exa
Taras wyłożony płytami Polbruk Exa fot. Polbruk S.A.

Wielkoformatowe płyty Polbruk Magna oraz Polbruk Lamell

Niezwykle popularne są również wielkie formaty, czyli płyty takie jak Polbruk Magna lub Lamell. Posiadają one geometryczny, prostokątny kształt oraz minimalistyczny charakter, który doskonale komponuje się z nowoczesnymi, a także bardziej klasycznymi aranżacjami.

Magna to jedna z większych płyt betonowych dostępnych na rynku. Jej wymiary to 100x75 cm i 50x75 cm. Wśród dostępnych kolorów znajduje się melanżowa szarość nerino. Można użyć jej także na podjazdach (wersja o grubości 10 cm wytrzyma nacisk pojazdu cięższego niż 3,5 tony).

Taras wyłożony płytami Polbruk Magna
Zdecydowanie się na wielkoformatowe płytki skraca czas remontu tarasu fot. Polbruk S.A.

Alternatywą może być płyta Polbruk Lamell. Ma nieco mniejszy format: 60x40 cm i jest dostępna w gładkiej fakturze w dwóch odcieniach szarości – nerino i stalowym, natomiast w płukanej – w melanżowym kolorze ritmo_d.

Porównując oba wielkoformatowe rozwiązania, należy zaznaczyć, że płyta Lamell, ze względu na grubość 4,5 cm jest dedykowana jedynie nawierzchniom tarasowym. 

Taras wyłożony płytami Polbruk Lamell
Płyta Polbruk Lamell stanowi kompromis pomiędzy dużym, a małym formatem fot. Polbruk S.A.

Płyty Polbruk Oland i Polbruk MultiComplex w tradycyjnym kształcie

Zwolennikom bardziej tradycyjnych rozwiązań, którzy nie są przekonani do odważnego designu lub wielkiego formatu, do budowy nawierzchni tarasowej można polecić mniejsze elementy.

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest wykorzystanie kostek lub płyt o różnych wymiarach proponowanych w ramach jednej linii produktowej. Stwarza to możliwość realizacji interesujących układów geometrycznych oraz ułożenia swoistej mozaiki.

Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest kostka Polbruk MultiComplex. Jest ona dostępna w trzech wymiarach: 60×40 cm, 40×40 cm i 20×40 cm oraz gładkiej fakturze. Do modnych szarości należy tu kolor nerino.

MuliComplex pozwala tworzyć nieoczywiste kombinacje z minimalistycznych w wyrazie komponentów.

Taras wyłożony płytami MultiComplex
Polbruk MultiComplex przypadną do gustu tradycjonalistom fot. Polbruk S.A.

Podobnie dużą swobodę w aranżacji inspirujących wzorów daje płyta Polbruk Oland. Występuje również w trzech wymiarach 14×28 cm, 14×42 cm oraz 14×56 cm i aż czterech odcieniach szarości: białym, nerino, stalowym i bazaltowym.

Ważną cechą płyt Oland, o której warto wspomnieć jest to, że oprócz układania w sposób klasyczny (naprzemiennie), można ją też układać w jodełkę. Dzięki temu może odwzorowywać na tarasie parkiet.

Taras wyłożony płytami Polbruk Oland
Płyty Polbruk Oland będą imitować parkiet fot. Polbruk S.A.

Jak zatem wybrać najmodniejsze rozwiązanie w tym sezonie? Najlepiej zaufać własnemu zmysłowi estetycznemu, pamiętając o tym, że aranżacja tarasu i przestrzeni wokół domu zawsze powinna być spójna stylistycznie z bryłą budynku.

Nawierzchnia w odcieniach szarości, wykonana z prefabrykatów betonowych na pewno doskonale się sprawdzi, ze względu na trwałość, funkcjonalność i uniwersalność kolorystyczną.

Przy aranżacji tarasu olbrzymie znaczenie mają również dodatki i rośliny, często to właśnie one przesądzają o jego klimacie. Właściwie zaprojektowana tarasowa aranżacja będzie zapraszać domowników do odpoczynku i relaksu.

źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum