Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Nawierzchnia z kostki brukowej nie musi być nudna

Kostki, płyty oraz detale betonowe kojarzą się często z szarością i nijakością. Jednak to nieprawda - ilość barw, faktur, kształtów oraz detali jest tak duża, że jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektanta.

Nawierzchnia z kostki brukowej nie musi być nudna
Polbruk S.A. Kostka brukowa, płyty tarasowe, elementy małej architektury
www.polbruk.pl www.facebook.com

Kostki i płyty betonowe są dziś najpopularniejszym materiałem do budowy nawierzchni. Znalazły one szerokie zastosowanie zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w przestrzeniach publicznych.

Dochodzą do tego jeszcze elementy dodatkowe - obrzeża, palisady, donice, murki, stopnie schodowe i ogrodzenia.

Przy projektowaniu przestrzeni warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz do jakiego stylu dopasowujemy nawierzchnie i detale. Wtedy musimy zwrócić uwagę na barwy oraz kształty, które zostaną użyte. 

Znaczenie koloru

Każdy styl, w którym aranżowana jest przestrzeń, ma swoje dedykowane barwy. Podzielić można je na kilka grup.

Pierwsze z nich to barwy ciepłe, które najchętniej stosowane przy aranżacjach w klimacie śródziemnomorskim.

Na drugim biegunie koła barw znajdują się tzw. barwy zimne, np. fiolety, zielenie oraz błękity. Na płytach i kostkach, z których budujemy nawierzchnie, pojawiają się jednak rzadko.

O wiele większą popularnością cieszą się barwy neutralne, czyli wszelkie odcienie szarości, bieli i beżu. Wprowadzają w układ przestrzenny harmonię i spokój i nie odciągają uwagi od bryły budynku, przy którym zostały ułożone. 

Są też świetnym tłem dla roślinności, z którą kontrastują w naturalny sposób.

Przy doborze barw ważne są zestawienia kolorystyczne. Efekt równowagi można osiągnąć, przez układanie kostek lub płyt o tej samej barwie i różnych odcieniach.

Kontrast natomiast uzyskamy zestawiając kolory przeciwstawne. Technikę tę stosujemy, gdy chcemy wyróżnić jakąś przestrzeń.

Harmonijny efekt zagwarantuje zaś zestawienie barw położonych blisko siebie na palecie kolorów, na przykład pomarańczu z żółtym.

Poznaj produkty Polbruk i stwórz wymarzoną powierzchnię 

Mnogość kształtów i kolorów 

Gra kolorem to nie jedyny zabieg, jaki stosuje się przy projektowaniu nawierzchni. Dzięki zróżnicowanym kształtom płyt i kostek można z nich układać dowolne wzory. Większość kostek układa się naprzemiennie.

Jednak niektóre kostki, jak Polbruk Oland można układać w tzw. jodełkę, która znów jest modna. Nie zawsze prefabrykaty betonowe muszą się ze sobą stykać.

Czasem większe płyty betonowe aranżuje się metodą "step by step", która polega na stosowaniu elementów pojedynczo, w równych odstępach z małym przesunięciem, aby stworzyły deptak. Odległość pomiędzy nimi nie powinna być większa, niż 60 cm.

Wzór to jednak nie wszystko - niektóre kostki mogą dodać ułożonej nawierzchni efektu wow, jak w przypadku kostki  Polbruk Lumia z luminoforami. Te niewielkie cząsteczki w ciągu dnia absorbują energię słoneczną, żeby w nocy oddawać delikatne światło. 

Siła detali

Przy komponowaniu aranżacji warto też zwrócić uwagę na detale. Oczywiście muszą być one zbieżne ze stylem całości założenia. Interesującym komponentem mogą być donice lub palisady zbudowane z betonowych prefabrykatów.

Głównym celem ich zastosowania jest nie tylko dopełnienie i podniesienie walorów estetycznych całej kompozycji, ale również wytyczenie granic oraz niekiedy zaznaczenie wagi przestrzeni zielonych.

źródło i zdjęcia: Polbruk