Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Nawierzchnia z kostki brukowej nie musi być nudna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-03-23

Kostki, płyty oraz detale betonowe kojarzą się często z szarością i nijakością. Jednak to nieprawda - ilość barw, faktur, kształtów oraz detali jest tak duża, że jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektanta.

Kostki i płyty betonowe są dziś najpopularniejszym materiałem do budowy nawierzchni. Znalazły one szerokie zastosowanie zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w przestrzeniach publicznych.

Dochodzą do tego jeszcze elementy dodatkowe - obrzeża, palisady, donice, murki, stopnie schodowe i ogrodzenia.

Przy projektowaniu przestrzeni warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz do jakiego stylu dopasowujemy nawierzchnie i detale. Wtedy musimy zwrócić uwagę na barwy oraz kształty, które zostaną użyte. 

Znaczenie koloru

Każdy styl, w którym aranżowana jest przestrzeń, ma swoje dedykowane barwy. Podzielić można je na kilka grup.

Pierwsze z nich to barwy ciepłe, które najchętniej stosowane przy aranżacjach w klimacie śródziemnomorskim.

Na drugim biegunie koła barw znajdują się tzw. barwy zimne, np. fiolety, zielenie oraz błękity. Na płytach i kostkach, z których budujemy nawierzchnie, pojawiają się jednak rzadko.

O wiele większą popularnością cieszą się barwy neutralne, czyli wszelkie odcienie szarości, bieli i beżu. Wprowadzają w układ przestrzenny harmonię i spokój i nie odciągają uwagi od bryły budynku, przy którym zostały ułożone. 

Są też świetnym tłem dla roślinności, z którą kontrastują w naturalny sposób.

Przy doborze barw ważne są zestawienia kolorystyczne. Efekt równowagi można osiągnąć, przez układanie kostek lub płyt o tej samej barwie i różnych odcieniach.

Kontrast natomiast uzyskamy zestawiając kolory przeciwstawne. Technikę tę stosujemy, gdy chcemy wyróżnić jakąś przestrzeń.

Harmonijny efekt zagwarantuje zaś zestawienie barw położonych blisko siebie na palecie kolorów, na przykład pomarańczu z żółtym.

Poznaj produkty Polbruk i stwórz wymarzoną powierzchnię 

Mnogość kształtów i kolorów 

Gra kolorem to nie jedyny zabieg, jaki stosuje się przy projektowaniu nawierzchni. Dzięki zróżnicowanym kształtom płyt i kostek można z nich układać dowolne wzory. Większość kostek układa się naprzemiennie.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jednak niektóre kostki, jak Polbruk Oland można układać w tzw. jodełkę, która znów jest modna. Nie zawsze prefabrykaty betonowe muszą się ze sobą stykać.

Czasem większe płyty betonowe aranżuje się metodą "step by step", która polega na stosowaniu elementów pojedynczo, w równych odstępach z małym przesunięciem, aby stworzyły deptak. Odległość pomiędzy nimi nie powinna być większa, niż 60 cm.

Wzór to jednak nie wszystko - niektóre kostki mogą dodać ułożonej nawierzchni efektu wow, jak w przypadku kostki  Polbruk Lumia z luminoforami. Te niewielkie cząsteczki w ciągu dnia absorbują energię słoneczną, żeby w nocy oddawać delikatne światło. 

Siła detali

Przy komponowaniu aranżacji warto też zwrócić uwagę na detale. Oczywiście muszą być one zbieżne ze stylem całości założenia. Interesującym komponentem mogą być donice lub palisady zbudowane z betonowych prefabrykatów.

Głównym celem ich zastosowania jest nie tylko dopełnienie i podniesienie walorów estetycznych całej kompozycji, ale również wytyczenie granic oraz niekiedy zaznaczenie wagi przestrzeni zielonych.

źródło i zdjęcia: Polbruk 

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny