Narożniki występują w dwóch wariantach. W pierwszym mają kształt prostokąta z jednym frontem zlokalizowanym na dłuższym boku. W drugim - dwa narożne boki mają taki sam wymiar (zazwyczaj 90 cm). Ten rodzaj szafek ma więc kształt kwadratu ze ściętym rogiem (ma wówczas jeden front) lub wycięciem w kształcie L (dwa fronty są połączone odpowiednimi zawiasami). Tradycyjne półki nie sprawdzą się w takich warunkach. Z pomocą przychodzą kornery marki REJS.
Sposób numer jeden: obrotowe półki
Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem przeznaczonym do narożników diagonalnych są systemy półek obrotowych REJS. Zawieszone na centralnie położonym, pionowym drążku półki z płyty lub druciane ażurowe kosze, można swobodnie obracać tak, by umożliwić sobie dostęp do wszystkich stojących w głębi produktów. Rozmiar frontu nie ma znaczenia, podobnie jak wymiar szafki.
Systemy obrotowe REJS dostępne są bowiem w kilku rozmiarach i wariantach. Kosze mogą mieć kształt lekko ściętego koła, półkola lub ¾ koła. Niewysokie relingi otaczające każdy z nich zabezpieczają produkty przed upadkiem nie przeszkadzając w codziennej pracy.
Co ważne montaż tego typu systemów jest bardzo prosty – wystarczy zamocować drążek do dna szafki, powiesić na nim kosze, przytwierdzając w odpowiednim miejscu do blatu. W zależności od modelu, maksymalne obciążenie każdej z półek to: od 5 do 7,5 kg.
Sposób numer dwa: wysuwane półki
Na nieco innej zasadzie działają półki wysuwane Corner Optima, które polecane są do narożników o kształcie prostokąta. Można je swobodnie wysunąć w całości z korpusu, tak by jeszcze bardziej ułatwić sobie przeszukiwanie zawartości szafki.
System składa się z dwóch niezależnych od siebie półek zbudowanych z wysokiej klasy płyty meblowej (w kolorze białym lub grafitowym). Każda z nich jest odpowiednio wyprofilowana, tak by optymalnie wykorzystać przestrzeń. Każdą też otacza niewysoki reling umożliwiający przechowywanie większej liczby produktów, a jednocześnie zabezpieczający je przed upadkiem.
Półki wysuwają się w dwóch sekwencjach, za pomocą płynnego, falistego ruchu. Maksymalne obciążenie to nawet 15 kg.
Sposób numer trzy: wysuwane cargo
Wysunąć z korpusu narożnika można również cargo - Corner Comfort i Corner Front. Systemy te składają się z dwóch dwupoziomowych elementów - koszy lub półek.
Występują w kilku wersjach. Ze srebrnym stelażem mają dno ażurowe z drutu lub pełne z białej tacki z tworzywa. W wersji z grafitowym stelażem mają kosze z dnem z grafitowej płyty wiórowej z obrzeżem chromowanym. W obu wersjach wysokość półek można regulować i modyfikować.
W przypadku Corner Comfort całkowicie wyciągnąć z szafki można obie dwupoziomowe części. Zaś system Corner Front pozwala na pełne wysunięcie na zewnątrz jednego dwupoziomowego kosza (tego do którego przytwierdzony jest front). Druga część systemu podczas otwierania szafki przesuwa się z jej głębi w kierunku frontu.
Tak duży wybór różnych rozwiązań do szafek narożnych pozwala dopasować akcesoria do już posiadanej lub dopiero planowanej zabudowy oraz - co najważniejsze - do naszych potrzeb. Dzięki nim uciążliwe i czasochłonne poszukiwania potrzebnych zapasów w narożnikach nie będą już konieczne. Wszystko będziemy mieli na wyciągnięcie ręki.
źródło i zdjęcia: REJS