Wymienniki oraz zasobniki C.W.U.
Jedną z najczęściej spotykanych metod podgrzewania wody jest zastosowanie wymienników i zasobników c.w.u. Są one przeznaczone do ogrzewania i przechowywania ciepłej wody przy współpracy z kotłami centralnego ogrzewania. Wbudowana wężownica lub płaszcz wodny przekazuje ciepło dostarczone z kotła do wody użytkowej. Stosowanie tych urządzeń ma szczególne uzasadnienie w rozległych instalacjach, gdzie należy zastosować cyrkulację.
Z czego jest zbudowany wymiennik ciepłej wody użytkowej
Główny element wymiennika C.W.U. to zbiornik stalowy pokryty emalią ceramiczną. Firma Kospel w trakcie produkcji wymienników wykorzystuje technologię emaliowania proszkowego. Największą zaletą tej technologii jest równomierne pokrycie całej powierzchni zbiornika. Precyzyjnie dobrana warstwa emalii doskonale chroni blachę zbiornika przed korozją. To gwarancja najwyższej trwałości urządzenia oraz wieloletniej, bezawaryjnej pracy.
Jak powstają wymienniki ciepłej wody użytkowej
W produkcji zbiorników, poza emaliowaniem niezwykle ważny jest proces spawania. Automatyzacja tego etapu gwarantuje zachowanie pełnej powtarzalności oraz najwyższej jakości wykonania zbiorników. Procesy automatyzacji są wdrażane zarówno na etapie produkcji gotowych urządzeń, jak i ich podzespołów. Wszystkie detale, np. króćce, wężownica i płaszcz zbiorników są wykonywane i montowane z zachowaniem najwyższej precyzji. System kontroli jakości obejmuje wszystkie etapy produkcji. Każde urządzenie przed wysłaniem do klienta przechodzi szczegółową kontrolę.
Pionowy wymiennik ciepłej wody użytkowej
Wymienniki pionowe są wykorzystywane w nowoczesnych instalacjach z kotłami gazowymi lub elektrycznymi. Zbiorniki są produkowane w różnych wersjach np. z jedną, dwoma albo trzema wężownicami lub w wersji płaszczowej. Do wyboru mamy urządzenia wiszące lub stojące o pojemnościach od 80 do 1000 litrów. Do współpracy z kotłami na paliwa stałe często stosowane są wymienniki poziome, z wężownicą WW lub z płaszczem wodnym WP. Urządzenia poziome oferowane są o pojemnościach w zakresie od 80 do 140 litrów.
Wymienniki CWU płaszczowe
Godne zainteresowania są wymienniki płaszczowe. Mają dużo większą moc i wydajność od urządzeń o takich samych pojemnościach z wężownicami. Dla przykładu wydajność wymiennika płaszczowego SP-180 Termo-S o pojemności całkowitej 183 litry jest porównywalna do wydajności wymiennika z wężownicą o pojemności 300 litrów. Ważnym kwestią w trakcie produkcji wymienników płaszczowych jest technologia falowania ścianek zbiornika. Zwiększa ona dodatkowo powierzchnię grzewczą. Ponadto dzięki większej wytrzymałości ciśnieniowej (do 0,3MPa) umożliwia montaż wymienników w układach zamkniętych c.o.
Wymienniki z wysoką klasą energetyczną
Na uwagę zasługują również urządzenia mające wysoki stopień energooszczędności czyli klasę energetyczną A. Są to np. wymienniki SWK Termo Top - do montażu pod kotłem gazowym oraz SP-180.A Termo-S - wymienniki płaszczowe. Bardzo dobra izolacja cieplna minimalizuje straty ciepła nawet o 50%! W porównaniu z podobnym wymiennikiem w klasie C daje to oszczędności energii sięgające 320 kWh w ciągu roku (model SWK). W przypadku modelu SP-180.A oszczędności sięgają 380 kWh rocznie.
Wymienniki CWU Kospel
KOSPEL oferuje bogatą gamę produktów do podgrzewania wody. Rozwiązania technologiczne stosowane przez firmę są doceniane przez użytkowników na całym świecie.
źródło i zdjęcie: Kospel