Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Zasobniki i podgrzewacze wody

Sprawdź najnowsze rozwiązania zasobników Kospel

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-01-14

Jednym z podstawowych mediów w domu jest ciepła woda. W zależności od indywidualnych potrzeb oferowany jest szereg urządzeń do ogrzewania wody. Dodatkowo wybór odpowiedniego jest uzależniony od uwarunkowań technicznych. Firma KOSPEL od niemal 30 lat produkuje wysokiej jakości zasobniki ciepłej wody użytkowej.

Wymienniki oraz zasobniki C.W.U.

Jedną z najczęściej spotykanych metod podgrzewania wody jest zastosowanie wymienników i zasobników c.w.u. Są one przeznaczone do ogrzewania i przechowywania ciepłej wody przy współpracy z kotłami centralnego ogrzewania. Wbudowana wężownica lub płaszcz wodny przekazuje ciepło dostarczone z kotła do wody użytkowej. Stosowanie tych urządzeń ma szczególne uzasadnienie w rozległych instalacjach, gdzie należy zastosować cyrkulację.

Z czego jest zbudowany wymiennik ciepłej wody użytkowej

Główny element wymiennika C.W.U. to zbiornik stalowy pokryty emalią ceramiczną. Firma Kospel w trakcie produkcji wymienników wykorzystuje technologię emaliowania proszkowego. Największą zaletą tej technologii jest równomierne pokrycie całej powierzchni zbiornika. Precyzyjnie dobrana warstwa emalii doskonale chroni blachę zbiornika przed korozją. To gwarancja najwyższej trwałości urządzenia oraz wieloletniej, bezawaryjnej pracy.

Budowa wymiennika ciepłej wody użytkowej
Budowa wymiennika ciepłej wody użytkowej

Jak powstają wymienniki ciepłej wody użytkowej

W produkcji zbiorników, poza emaliowaniem niezwykle ważny jest proces spawania. Automatyzacja tego etapu gwarantuje zachowanie pełnej powtarzalności oraz najwyższej jakości wykonania zbiorników. Procesy automatyzacji są wdrażane zarówno na etapie produkcji gotowych urządzeń, jak i ich podzespołów. Wszystkie detale, np. króćce, wężownica i płaszcz zbiorników są wykonywane i montowane z zachowaniem najwyższej precyzji. System kontroli jakości obejmuje wszystkie etapy produkcji. Każde urządzenie przed wysłaniem do klienta przechodzi szczegółową kontrolę.

Wybierz urządzenie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb - zapraszamy do działu produkty

Pionowy wymiennik ciepłej wody użytkowej

Wymienniki pionowe są wykorzystywane w nowoczesnych instalacjach z kotłami gazowymi lub elektrycznymi. Zbiorniki są produkowane w różnych wersjach np. z jedną, dwoma albo trzema wężownicami lub w wersji płaszczowej. Do wyboru mamy urządzenia wiszące lub stojące o pojemnościach od 80 do 1000 litrów. Do współpracy z kotłami na paliwa stałe często stosowane są wymienniki poziome, z wężownicą WW lub z płaszczem wodnym WP. Urządzenia poziome oferowane są o pojemnościach w zakresie od 80 do 140 litrów.

Pionowy wymiennik ciepłej wody użytkowej
Pionowy wymiennik ciepłej wody użytkowej

Wymienniki CWU płaszczowe

Godne zainteresowania są wymienniki płaszczowe. Mają dużo większą moc i wydajność od urządzeń o takich samych pojemnościach z wężownicami. Dla przykładu wydajność wymiennika płaszczowego SP-180 Termo-S o pojemności całkowitej 183 litry jest porównywalna do wydajności wymiennika z wężownicą o pojemności 300 litrów. Ważnym kwestią w trakcie produkcji wymienników płaszczowych jest technologia falowania ścianek zbiornika. Zwiększa ona dodatkowo powierzchnię grzewczą. Ponadto dzięki większej wytrzymałości ciśnieniowej (do 0,3MPa) umożliwia montaż wymienników w układach zamkniętych c.o.

Wymienniki z wysoką klasą energetyczną

Na uwagę zasługują również urządzenia mające wysoki stopień energooszczędności czyli klasę energetyczną A. Są to np. wymienniki SWK Termo Top - do montażu pod kotłem gazowym oraz SP-180.A Termo-S - wymienniki płaszczowe. Bardzo dobra izolacja cieplna minimalizuje straty ciepła nawet o 50%! W porównaniu z podobnym wymiennikiem w klasie C daje to oszczędności energii sięgające 320 kWh w ciągu roku (model SWK). W przypadku modelu SP-180.A oszczędności sięgają 380 kWh rocznie.

Wymienniki z wysokim stopniem energooszczędności
Wymienniki z wysokim stopniem energooszczędności

Wymienniki CWU Kospel

KOSPEL oferuje bogatą gamę produktów do podgrzewania wody. Rozwiązania technologiczne stosowane przez firmę są doceniane przez użytkowników na całym świecie.

źródło i zdjęcie: Kospel

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum