Rozstrzygnięcie konkursu "CITYandREST"

Polbruk SA ogłosił wyniki konkursu dla architektów, architektów krajobrazu i projektantów zatytułowanego "CITYandREST MIEJSKA STREFA BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU". Zadaniem było opracowanie koncepcji projektu przestrzeni publicznej, umożliwiającej stworzenie bezpiecznych warunków do życia i wypoczynku w mieście oraz budowanie relacji społecznych przy konieczności zachowania odpowiedniego dystansu między ludźmi.

Rozstrzygnięcie konkursu "CITYandREST"
Polbruk S.A. Kostka brukowa, płyty tarasowe, elementy małej architektury
Dane kontaktowe:
Nowy Świat 16 C 80-299 Gdańsk

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Na wygraną w konkursie mogły liczyć ciekawe projekty i koncepcje przestrzeni pełne inspirującego designu. Spośród prawie 1OO nadesłanych zgłoszeń, Jury nagrodziło cztery prace oraz wyróżniło cztery dodatkowe. Komisja doceniła je za czytelność oraz funkcjonalność i estetykę rozwiązań projektowych przy równoczesnym zachowaniu tego, co najistotniejsze czyli umożliwieniu wspólnego, bezpiecznego przebywania grupy osób w przestrzeni publicznej przy jednoczesnym zapewnieniu dystansu fizycznego.

We wszystkich projektach wykorzystane zostały produkty Polbruk z linii Styl, Klasyka i Architektura jako jeden z głównych elementów aranżacyjnych, w aspekcie zarówno estetycznym, jak i funkcjonalnym.

I miejsce w konkursie "CITYandREST MIEJSKA STREFA BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU". Proj. Michał Wanat "RESTpark" 

I miejsce w konkursie Proj. Michał Wanat RESTpark
I miejsce w konkursie Proj. Michał Wanat "RESTpark"

Jury doceniło czytelne i nasycone zielenią rozwiązanie przestrzeni publicznej i zagospodarowanie terenów zielonych w centrum Poznania przy ulicy Por. Janiny Lewandowskiej, jako miejsce, które pozwoli użytkownikom zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa w czasach pandemii, a równocześnie umożliwi relaks i wypoczynek.

Komisja doceniła również opracowanie komunikacji pieszej wewnątrz parku oraz koncepcję małej architektury – oryginalne i innowacyjne, przesuwane siedziska, a także oświetlenie z użyciem przyjaznych dla środowiska paneli fotowoltaicznych. Projektowana przestrzeń wzbogacona jest również o produkty marki Polbruk, które są nieodłącznym elementem i motywem przewodnim projektu.

II miejsce w konkursie "CITYandREST MIEJSKA STREFA BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU". Proj. Julia Sierpień, Aleksandra Skrzypek "PODGÓRZE SKA"

II miejsce w konkursie Proj. Julia Sierpień, Aleksandra Skrzypek PODGÓRZE SKA
II miejsce w konkursie Proj. Julia Sierpień, Aleksandra Skrzypek "PODGÓRZE SKA"

Nagrodę przyznano za czytelny podział funkcjonalny terenu znajdującego się w Krakowie, w pobliżu nowego węzła kolejowego i stacji Podgórze SKA. Teren zaprojektowany został zgodnie z założeniami konkursu, szerokie aleje i podział na różnorodne strefy funkcjonalno-relaksacyjne umożliwiają zachowanie bezpiecznego dystansu i zapraszają do wypoczynku.

Koncepcja zakłada stworzenie parku, który pozwala na wspólne przebywanie różnych grup użytkowników. W projekcie zastosowano dynamiczny układ ścieżek, które poprzez wykorzystanie różnych rodzajów nawierzchni i szerokości traktów, dzielą je na główne - ambulatio i sectio - ułatwiające sprawne dostanie się z jednego miejsca w drugie. Wzięto przy tym pod uwagę wszystkie aspekty planistyczne oraz widokowe tego rozległego terenu.

II miejsce w konkursie "CITYandREST MIEJSKA STREFA BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU". Proj. Michał Kacprzyk "Projekt rewitalizacji ul. Święty Marcin w Poznaniu"

II miejsce w konkursie Proj. Michał Kacprzyk Projekt rewitalizacji ul. Święty Marcin w Poznaniu
II miejsce w konkursie Proj. Michał Kacprzyk "Projekt rewitalizacji ul. Święty Marcin w Poznaniu"

Komisja konkursowa doceniła czytelny, geometryczny układ przestrzenny i dobre wpisanie zieleni publicznej w strukturę miasta, ciekawą propozycję oświetlenia oraz wyodrębnienie prywatnej przestrzeni w postaci boxów. Rozwiązania te zaproponowane zostały w projekcie rewitalizacji ul. Święty Marcin w Poznaniu, w którym uwagę przykuła również nawierzchnia jako jeden z głównych elementów wizualnych założenia.

Zastosowany na niej podział wpływa na funkcjonalność oraz estetykę projektu. Produkty marki Polbruk, wykorzystano do wyznaczenia kierunków komunikacji, sugerują one drogę główną całego założenia, jak i obszary poboczne.

III miejsce w konkursie "CITYandREST MIEJSKA STREFA BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU". Proj. Marta Wojtkowiak "Skwer miejski w Poznaniu. Osiedle Piastowskie"

III miejsce w konkursie Proj. Marta Wojtkowiak Skwer miejski w Poznaniu. Osiedle Piastowskie
III miejsce w konkursie Proj. Marta Wojtkowiak "Skwer miejski w Poznaniu. Osiedle Piastowskie"

Jury doceniło walory funkcjonalne oraz estetyczne propozycji przebudowy fragmentu obiektu o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, zlokalizowanego na Osiedlu Piastowskim w Poznaniu miedzy blokowiskami. Koncepcja prezentuje aranżację "mini" wnętrz umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w których znajdują się elementy małej architektury: ławki, siedziska oraz huśtawki.

W projekcie wykorzystano nawierzchnie przepuszczalne, a także koryto wodne kryjące pod powierzchnią system rur i sączków drenarskich, odprowadzających nadmiar wody do zbiornika wodnego. Istotnym elementem projektu są ażurowe płyty Polbruk Extrano oraz palisada Zen, które nadają charakteru założeniu.

Ze względu na wyjątkowo wysoki poziom nadesłanych prac oraz spełnienie wszystkich warunków formalnych, Jury konkursowe podjęło decyzję o przyznaniu czterech dodatkowych wyróżnień. Wyróżnione zostały prace autorstwa Aleksandry Paszkowskiej i Moniki Prokopiuk "MOBILNY OGRÓDEK KIESZONKOWY w Nowym Targu",  Moniki Binioszek i Sary Sieradzkiej "Planty w Dąbrowie Górniczej", Michała Chrapka i Weroniki Poliwoda "Pole Gry" oraz Arkadiusza Kiernickiego "HUBA MIEJSKA".

- Konkurs, którego zadaniem było zaproponowanie nowej jakości bezpiecznej przestrzenni to działanie niezwykle ważne w obecnych czasach. Dowodem na to jest liczba nadesłanych prac konkursowych. W przestrzeni publicznej najważniejszy jest człowiek i jego potrzeby. Ostatnie miesiące pokazały, że realny kontakt z drugim człowiekiem jest niezwykle ważny. Bezpieczne strefy wypoczynku w miastach to remedium na konieczność ograniczenia kontaktów społecznych. Osobiście doceniam fakt, że większość prac konkursowych zaproponowała rozwiązania kreujące przestrzenie zielone i nowe parki wpisujące się układem przestrzennym w miasta opisane w nadesłanych pracach. Konkurs pokazał, że projektanci, widzą potrzebę tworzenia nowej jakości przestrzeni spełniającej nadrzędne zadanie zapewnienia bezpieczeństwa i łączącej tę funkcję z aranżacją terenów zielonych. Bardzo się cieszę, ze tak wiele różnorodnych produktów Polbruk znalazło swoje miejsce w nadesłanych projektach, bo to oznacza, że możemy mieć swój wkład w zmianę przestrzeni wokół nas na bardziej bezpieczną i zieloną czyli w efekcie bardziej przyjazną człowiekowi - mówi Wojciech Średniawa, jeden z jurorów Konkursu CITYandREST oraz Główny Projektant w firmie Polbruk SA

źródło i zdjęcia: Polbruk