Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Poznajmy trendy w kolorach na rok 2021

Jesienią dużo czasu spędzamy w domach. Jest to świetna okazja, by w końcu pomyśleć o przesuwanych remontach. Każdy z nas dąży do tego by w swoich wnętrzach stworzyć wymarzoną i modną przestrzeń. Zobaczmy zatem, jaka według specjalistów paleta kolorów będzie modna w branży urządzania wnętrz wiosną i latem 2021 roku. Poznaj trendy kolorystyczne na pierwszą połowę 2021 roku.

Poznajmy trendy w kolorach na rok 2021
OKNOPLAST Okna i drzwi balkonowe OKNOPLAST
oknoplast.com.pl
OKNOPLAST Okna i drzwi balkonowe OKNOPLAST
Dane kontaktowe:
12 279 71 71
Ochmanów 117, 32-003 Podłęże

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Co roku eksperci WGSN (od ang. Worth Global Style Network), znanej na całym świecie firmy prognozującej trendy kolorystyczne m.in. w branży urządzania wnętrz. Ze wsparciem siostrzanej marki Coloro przedstawiają 5 kolorów, które ich zdaniem będą dominować w kolejnym roku w różnych branżach.

Modne kolory na sezon wiosna/lato 2021

Propozycje WGSN to mocne barwy - optymistyczne i zaczerpnięte z palety naturalnych kolorów przyrody. Są to: niebieski w lazurowym odcieniu o nazwie A.I. Aqua, żółty LemonSherbet, zielony QuietWave, czerwony OxyFire i najbardziej stonowany ze wszystkich szary Good Gray. Pierwsza barwa A.I. Aqua, kojarzy się z lazurem morza w ciepłych krajach. Poziom jej nasycenia pomaga skupić się przed intensywną aktywnością. Dzięki swojej wszechstronności z pewnością w przyszłym roku zobaczymy go nie tylko wśród najmodniejszych barw farb do ścian wewnętrznych, ale także np. na tapicerkach mebli wypoczynkowych czy elementach dekoracyjnych.

LemonSherbet to kolor, który udowadnia, że żółty wcale nie jest trudnym kolorem w aranżacji wnętrz. Jego musztardowy, niezbyt nasycony odcień przywołuje miłe wspomnienie słonecznych dni, jednocześnie nie męcząc i nie dominując we wnętrzu. QuietWave wpisuje się doskonale w nurt naturalnych, biofilicznych wnętrz. Spokojna, zgaszona i chłodna zieleń od WGSN zastosowana w salonie czy sypialni nada im optymistycznego i relaksującego charakteru.

Zupełnie odmienne zadanie we wnętrzach spełniać ma OxyFire, a więc czerwień o terakotowym odcieniu. W zależności od użytego światła odcień ten wygląda na bardziej pomarańczowy lub mocniej czerwony. Barwa ta stosowana będzie nie tylko do urozmaicenia kolekcji produktów do dekoracji wnętrz, ale również przez producentów farb. Nieco zaskakująco w zestawieniu kluczowym kolorów na wiosnę i lato 2021 roku WGSN wygląda spokojna, ciepła szarość Good Gray. Stanowić ma ona przeciwwagę dla pozostałych, mocnych barw i z powodzeniem można ją z nimi zestawiać w projektowaniu wnętrz.

Kolory na sezon wiosna/lato 2021 od Pantone

Pisząc o modnych kolorach nie możemy zapomnieć o barwach wskazanych przez specjalistów PantoneColorInstitute. To organizacja która od ponad 20 lat prognozuje trendy kolorystyczne dla branży wnętrzarskiej, poligrafii, mody czy przemysłu. Specjaliści Pantone w swoim raporcie „ColorTrendsHighlights” jako najmodniejsze w sezonie wiosna/lato 2021 wskazali aż 21 barw, które pogrupowane zostały na trzy palety kolorów - SummerBouqet (pol. letni bukiet), Intoxicating (pol. upojny), Power Surge (pol. wzrost mocy).

Pierwsza grupa to siedem kolorów kojarzących się z kwiatami późnego, spalonego już słońcem lata. Większość stanowią ciepłe, nieco przydymione odcienie różu w kolorze piwonii, oraz moreli i czerwieni przechodzącej w bordo i brąz. Uzupełnieniem są oliwkowa zieleń, kremowa biel oraz zamszowy, jasny brąz. Te naturalne barwy widoczne były w urządzaniu wnętrz czy w modzie już w tym sezonie, jednak za rok będą one grały pierwsze skrzypce.  

Paleta Intoxicating ma zupełnie inny, bardziej żywiołowy charakter. Obok żywej, cytrynowej żółci pojawiają się w niej zszarzała lawenda i przybrudzony róż. W grupie tej znaleźć można także dwa zupełnie odmienne odcienie zielonego – chłodny, ale nasycony seledynowy oraz ciepły groszkowy – a także jasny beż, który dodaje zestawieniu świeżości. Te odważne kolory być może nie będą pasować do każdego wnętrza, jednak na pewno sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach.

Wśród barw określonych jako Power Surge pojawiły się dynamiczne, inspirujące do działania, ale jednocześnie kontrastujące ze sobą barwy. Obok mocnej czerwieni Red Maple pojawia się ciemny niebieski Nobility, a przy nasyconym różu w odcieniu miąższu melona limonkowa zieleń. W palecie tej specjaliści Pantone zastosowali także pomarańcz mango oraz odcienie różu - jasny, cukierkowy oraz ciemny, amarantowy. Wnętrza, w których zestawione zostaną ze sobą kolory z tego zestawienia z pewnością nie będą nudne.

Kolorowe okna

Nasze wnętrza każdego roku są coraz żywsze i bardziej kolorowe. W różnych barwach pojawiają się już nie tylko same dodatki ale całe ściany czy nawet okna. Trend ten przychodzi do nas z zachodu, gdzie kolorowe okna idealnie dopełniają całości wnętrza. Producenci stolarki otworowej oferują pełną paletę barw co znacznie ułatwia planowanie wystroju wnętrz.

Dziś okno stało się czymś więcej niż niezbędnym elementem budowy domu. To spójny element wystroju wnętrz i elewacji, który możemy dobrać według naszych indywidualnych potrzeb. Każdy znajdzie coś dla siebie, co idealnie odda charakter naszego wnętrza. Mam tutaj na myśli całą paletę barw od oklein drewnopodobnych idealnie imitujących drewno jak np. Turner Oak Malt Woodec, przez najmodniejszy antracyt, aż po wyraziste kolory z palety RAL jak bordo czy zieleń.

Dodatkowo obecna technologia daje nam ogromne możliwości. Możemy zaoferować klientowi m.in. okno dwukolorowe, które inaczej wygląd od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Dla najbardziej wymagających mamy też opcję ColorFull. W tym przypadku poza widocznymi płaszczyznami okleina znajduje się również we wrębach profili – czyli na płaszczyznach, które można dostrzec jedynie po otwarciu skrzydła. Dzięki temu cała powierzchnia profilu ma jednolity kolor i strukturę, nadając oknom PVC niespotykany dotychczas charakter - mówi Mike Żyrek, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST.

źródło i zdjęcie: Oknoplast