Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Masy do fugowania i uszczelniania

Najgłębszy basen do nurkowania na świecie Deepspot uszczelniony produktami ATLAS

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2020-09-10

Do budowy Deepspota, czyli najgłębszego basenu do nurkowania na świecie, który powstaje w Mszczonowie, używane są produkty marki ATLAS. Dzięki zastosowaniu m.in. hydroizolacji WODER DUO, klejów ATLAS PLUS i GEOFLEX EXPRESS oraz ATLAS FUGI CERAMICZNEJ ten imponujący obiekt będzie odznaczał się także najwyższą jakością wykonania. Specjaliści z łódzkiej firmy przeprowadzają dodatkowo cykliczne i drobiazgowe kontrole dotyczące jakości prac.

45,4 m w najgłębszym miejscu

Deepspot, zlokalizowany w Mszczonowie pod Warszawą, będzie najgłębszym basenem nurkowym na świecie. Znajdzie się w nim aż 8 tysięcy metrów sześciennych wody. To 27 razy tyle, co w zwykłych 25-metrowych basenach. W takie przestrzeni można zmieścić 15-piętrowy budynek. Deepspot składał się będzie z niecki głównej (głębokiej na 20 m) oraz pionowego tunelu, tzw. tuby, w której doświadczeni nurkowie będą mogli zejść na głębokość 45,4 m. Obiekt będzie również wyposażony w sale konferencyjne, szkoleniowe i pokoje hotelowe z widokiem na wnętrze basenu.

Basen Deepspot w Mszczonowie będzie w najgłębszym miejscu miał 45,4 metra
Basen Deepspot w Mszczonowie będzie w najgłębszym miejscu miał 45,4 metra

WODER DUO, czyli hydroizolacja na najwyższym poziomie

W przypadku tak imponujących i wymagających inwestycji jak Deepspot, ogromne znaczenie odgrywa jakość zastosowanych materiałów. Ze względu na to, że obiekt usadowiony głęboko w ziemi będzie podlegał naporowi wód gruntowych, basen musi zostać dodatkowo uszczelniony. Stąd potrzeba wykonania izolacji powłokowej. Po pierwsze, zapobiega ona wysiękowi wody basenowej do środowiska. Po drugie, blokuje transport wody gruntowej do basenu. Powłoka izolacyjna musi dodatkowo być odporna na stosowanie środków chemicznych, które sprawiają, że woda w basenie jest krystalicznie przejrzysta dla nurków.

To nie wszystko. Izolacja musi także skompensować odkształcenia powstałe podczas stopniowego napełniania tuby oraz komory głównej wodą.Co stałoby się, gdyby na betonowych ścianach pojawiły się mikrorysy? Wówczas chlorowana woda wniknęłaby w ich strukturę, doprowadzając do korozji prętów zbrojeniowych.

Produktem, który dzięki swoim właściwościom spełnił wszystkie stawiane przez inwestora wymagania jest ATLAS WODER DUO, hydroizolacja dwuskładnikowa elastyczna, którą aplikować można na silnie zawilgoconą powierzchnię. Jednak żeby zaaplikować powłokę uszczelniającą, trzeba najpierw odpowiednio przygotować powierzchnię ścian monolitycznych.

System napraw konstrukcji żelbetowych ATLAS BETONER i ATLAS MONTER T-5

Szlifowanie oraz uzupełnianie większych ubytków jest wykonywanie na bazie systemu napraw konstrukcji żelbetowych ATLAS BETONER S. Mniejsze ubytki są wypełniane zaprawą szybkowiążącą ATLAS MONTER T-5.

Przyklejanie okładzin i fugowanie produktami ATLAS

Największym wyzwaniem stojącym przed wykonawcą jest ułożenie okładzin ceramicznych w tubie o wysokości 25 mi średnicy 7 m. Z uwagi na jej usytuowanie i ograniczenia w komunikacji,na dnie tuby zastosowano tzw. materiały szybkie, m.in. nowy produkt ATLAS, tj. szybkowiążący żelowy klej wysokoplastyczny GEOFLEX EXPRESS. Gresowe okładziny na ścianach bocznych, w zależności od głębokości, przyklejone zostały z wykorzystaniem wysokoelastycznych i odkształcalnych klejów: żelowego GEOFLEX ULTRA i ATLAS PLUS.

ATLAS FUGA CERAMICZA i klej wysokoelastyczny ATLAS PLUS na budowie basenu Deepspot w Mszczonowie
ATLAS FUGA CERAMICZA i klej wysokoelastyczny ATLAS PLUS na budowie basenu Deepspot w Mszczonowie

W przypadku spoiny wybór mógł być tylko jeden: ATLAS FUGA CERAMICZNA. Produkt ten wyróżnia się parametrami, które bez obaw o jakość i trwałość (m.in. eliminacja mikrorys i spękań, przebarwień i wykwitów) pozwalają zastosować go w tak trudnym, jak niecka basenu, środowisku.

Zaawansowanie technologiczne i unikalne właściwości produktów Atlas…

Zaawansowanie technologiczne i unikalne właściwości produktów ATLAS pozwoliły bez obaw rekomendować je do wykorzystania w pracach przy tak skomplikowanej i wymagającej inwestycji jaką jest Deepspot. Hydroizolacje, kleje do okładzin czy spoiny ATLAS - jedne najlepszych tego typu produktów na rynku, w połączeniu ze specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem, pozwolą osiągnąć założone cele. Jest dla nas ogromnych wyróżnieniem, że znajdą się one w jedynej takiej inwestycji na świecie - mówi dr inż. Mariusz Garecki, dyrektor ds. rozwoju produktów i szkoleń w Atlas.

Obecność firmy ATLAS na budowie basenu Deepspot

Obecność firmy ATLAS na budowie najgłębszego basenu na świecie nie kończy się jedynie na zapewnieniu potrzebnych produktów. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania inwestycji, nie można pozwolić sobie nawet na najmniejszy błąd. Ciężko bowiem wyobrazić sobie np.znalezienie ewentualnego przecieku bez spuszczania 8 tys. m sześc. wody. Byłoby to z pewnością bardzo kosztowne i trudne do zrealizowania zadanie. Żeby tego uniknąć, firma ATLAS, w porozumieniu z inwestorem systematycznie nadzoruje obiekt.

Chodzi m.in. o kontrolę przygotowania podłoża betonowego pod aplikację WODERA DUO, aplikację powłoki izolacyjnej oraz grubość izolacji po jej związaniu, czy kontrolę klejenia okładzin ceramicznych, a także prowadzenie niezbędnych szkoleń.

Szybkie tempo robót i drobiazgowe kontrole

Tempo prac związanych z budową obiektu w Mszczonowie jest bardzo szybkie. Położona została już izolacja oraz okładziny ceramiczne w tubie, w tym najtrudniejszy etap prac, czyli izolację oraz położenie płytek na ostatnich 2 m ścian. Żeby to zrobić, trzeba było unieść ważącą ponad 2,5 t schodnię. Następnym krokiem będzie napełnianie tuby wodą, które potrwa ok. 12 godzin. Dlaczego tak długo? Do środka wlany zostanie aż 1 tys. m3 wody!

źródło i zdjęcia Grupa ATLAS

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum