Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

"Czyste Powietrze" z Weber Saint-Gobain

Nowa, prostsza wersja wniosku przygotowana z uwzględnieniem zastrzeżeń zgłaszanych do poprzedniej wersji to jedna z wielu ważnych zmian, które ułatwią beneficjentom otrzymanie dotacji z programu Czyste Powietrze.

"Czyste Powietrze" z Weber Saint-Gobain

Bardziej przejrzyste zasady

Program "Czyste Powietrze" ma na celu wsparcie termomodernizacji, a także sposobu efektywnego zarządzania energią w domach jednorodzinnych. Dzięki rządowemu dofinansowaniu właściciele domów mogą zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i co za tym idzie oszczędzić pieniądze. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił uproszczenie dotychczasowych zasad przyznawania dotacji beneficjentom w ramach programu "Czyste Powietrze". Zmiana ułatwiająca składanie wniosków polega na rezygnacji z weryfikacji wysokości dochodu przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

Zgodnie z obecnymi wytycznymi, to urzędy gminy będą wydawać odpowiednie zaświadczenia, które potwierdzają prawo beneficjenta do zwiększonego dofinansowania w ramach programu "Czyste Powietrze". Dzięki uproszczeniu formularza wniosku i zmniejszeniu liczby dokumentów wymaganych do oceny, termin został skrócony z 90 do 30 dni termin rozpatrywania wniosku o dofinansowanie.

Dofinansowanie zależne od dochodu

W ramach programu wyłonione zostały dwie grupy beneficjentów uprawnionych do dofinansowania ze względu na wysokość dochodu:

  • Podstawowe dofinansowanie przeznaczone dla osób mających roczny dochód nieprzekraczający 100 000 PLN.
  • Podwyższony poziom dofinansowania uwzględnia osoby, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1400 PLN netto w gospodarstwie wieloosobowym lub 1960 PLN netto w gospodarstwie jednoosobowym.

Program STOP SMOG

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej upublicznił w ramach programu Czyste Powietrze 2.0 jeszcze bardziej intensywne wsparcie - program STOP SMOG. Kwota wsparcia może wynosić między 90% a 100% wartości realizowanej inwestycji. Dotację z programu STOP SMOG otrzymają osoby, którym potrzebne jest intensywne wsparcie i dopiero znajdą się w programie za sprawą aktywności gmin zainteresowanych udziałem w programie.

Aktywne gminy mogą dostać rządową dotację ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Będzie ona finansować 70% kosztów przedsięwzięć w ramach wymiany przestarzałych kotłów i ocieplenia domów najmniej zamożnym i najbardziej potrzebującym wsparcia mieszkańcom zainteresowanych programem gmin.

Zapraszamy po szczegóły na stronę czystepowietrze.gov.pl

źródło i zdjęcie: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber