W momencie założenia wyspecjalizowanego naprawczego warsztatu radiowo-elektrotechnicznego, Günter Fronius zapoczątkował w 1945 roku swoją działalność, zaczynając pełną sukcesów historię, która trwa po dziś dzień i jest kontynuowana już przez trzecie pokolenie. Punktem wyjścia była wspólnota rynkowa Pettenbach w Górnej Austrii, gdzie wciąż mieści się siedziba firmy Fronius i gdzie żył i pracował Günter Fronius.
W tamtych czasach ładowanie akumulatorów samochodowych nie było wcale oczywistością — a on nie chciał pogodzić się z tą sytuacją. Ten wykształcony elektrotechnik opracował rozwiązanie, dzięki któremu akumulatorów można było używać dłużej. „To, czym jesteśmy i co oznaczamy, opiera się na perspektywicznej koncepcji mojego dziadka”, mówi Elisabeth Engelbrechtsmüller-Strauß, dyrektor spółki kierująca sprawami firmy Fronius od 2012 roku.
Rewolucja w spawalnictwie, internacjonalizacja oraz energia słoneczna
W 1950 roku Günter Fronius rozszerzył portfolio produktów o transformatory spawalnicze. Na tej bazie technologicznej firma Fronius rosła w kolejnych latach, stając się średniej wielkości przedsiębiorstwem, które w 1980 roku Günter Fronius przekazał swoim dzieciom — Brigitte Strauß i Klausowi Froniusowi. Kontynuowali oni kurs wzrostu i internacjonalizacji, co doprowadziło do powstania jednostek zależnych na całym świecie. W 1992 roku firma podjęła decyzję, aby zająć się "przyszłościowym" tematem energii słonecznej. Dzisiaj firma Fronius opiera działalność na trzech filarach: spawalnictwie, fotowoltaice oraz technologii ładowania akumulatorów.
Jednostka biznesowa "Perfect Charging"
Jednostka biznesowa Perfect Charging jest tak stara jak sama firma. Günter Fronius, akumulatory ołowiowe ładował w pierwszych latach jej istnienia. Na początku lat 90 firma przeszła z produkcji prostowników 50 Hz na produkcję systemów ładowania akumulatorów wykorzystujących wysokie częstotliwości. Kolejne prace badawcze doprowadziły w 2007 roku do osiągnięcia prawdziwego kamienia milowego — procesu ładowania wykorzystującego skuteczną rezystancję wewnętrzną, w skrócie procesu ładowania Ri. Od tego momentu produkty firmy Fronius automatycznie wykrywały ładowane akumulatory i ich właściwości, dzięki czemu każde ładowanie stało się unikatowe. Obecnie Perfect Charging, wprowadzając technologię litowo-jonową z nowo zaprojektowaną cyfryzacją i łączeniem w sieć wszystkich urządzeń, robi kolejny krok w kierunku przyszłości.
Jednostka biznesowa "Perfect Welding"
Jednostka biznesowa Perfect Welding ma swój początek w 1950 roku. Twórca firmy Günter Fronius szybko zauważył, że używając rozwiązań technicznych będących podstawą technologii ładowania akumulatorów można roztapiać elektrody topliwe. W połowie lat 70 badania rozwinęły się na tyle, że chwilę później pojawił się Fronius Transarc 500, dokonując prawdziwej rewolucji na rynku. Był to pierwszy na świecie inwerterowy system spawania z taktowaniem w obwodzie pierwotnym zbudowany w oparciu o tranzystory, dzięki czemu firma Fronius szybko zdobyła partnerów także poza granicami Austrii.
W 1998 roku cyfrowy TransPuls Synergic (TPS), jako pierwszy system spawania, który można było aktualizować, stał się następcą Transarc. W tym czasie firma pracowała już nad nowatorskim procesem spawania, który w 2005 roku wszedł do historii pod nazwą „Cold Metal Transfer” (CMT). Od tego czasu można łączyć ze sobą cienkie jak włos materiały, jak aluminium i stal. Dziś firma Fronius nadaje ton przez wprowadzenie TPS/i (Trans Process Solution / intelligent revolution). Ten komputer spawalniczy, dysponujący wysoką mocą obliczeniową, jest odpowiedzią na Przemysł 4.0 i w połączeniu z zarządzaniem danymi przez oprogramowanie WeldCube Premium pokazało prawdziwą moc.
Jednostka biznesowa "Solar Energy"
Jednostka biznesowa Solar Energy od 1992 roku jest częścią firmy Fronius. Falownik Fronius Sunrise pojawił się na rynku w 1995 roku i błyskawicznie odniósł międzynarodowy sukces. W 2001 nastąpiła prawdziwa rewolucja po wprowadzeniu na rynek Fronius IG. Był to pierwszy falownik wyposażony w transformator wysokiej częstotliwości, w którym technicy mogli wymieniać płytki PCB na miejscu. W ostatnich latach firma z producenta zajmującego się tylko falownikami przerodziła się w dostawcę rozwiązań pozwalających na wydajne i inteligentne wytwarzanie, gromadzenie, rozdzielanie i wykorzystanie energii.
Asortyment firmy jest niezwykle bogaty od zindywidualizowanych rozwiązań w dziedzinie gromadzenia energii, przez fotowoltaikę służącą przygotowywaniu ciepłej wody i solarną elektromobilność, aż po wytwarzanie i gromadzenie wodoru, a także infrastrukturę paliwową H2. Kolejny krok: trójfazowy falownik hybrydowy Symo GEN24 Plus uzupełnia ofertę o rozwiązanie typu all-in-one, zapewniając kompleksowe zasilanie własne energią fotowoltaiczną.
źródło i zdjęcia: Fronius