Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Narzędzia

Inteligentne oświetlenie na posesji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-04-29

Inteligentne oświetlenie montuje się nie tylko wewnątrz domu. Nowoczesne rozwiązania pozwolą w oszczędny sposób kontrolować oświetlenie elewacji, podjazdów, alejek i ogrodu. Lampy można bezprzewodowo łączyć w grupy, tworząc strefy według indywidualnych potrzeb i upodobań. Podpowiadamy, jak to zrobić w prosty sposób.

Na elewacji i w ogrodzie można zainstalować trzy typy oświetlenia.

Pierwszy sposób to montaż i podłączenie lamp do jednego włącznika. Sterowanie światłem jest tradycyjnie - włącza się je i wyłącza zgodnie z potrzebą. Można jednak zapomnieć o wyłączeniu świateł i będą one działały przez długi czas, co narazi nas na niepotrzebne wyższe rachunki.

Kolejnym rozwiązaniem są lampy z czujnikami zmierzchu lub ruchu i zmierzchu. Włączają się, gdy robi się ciemno, a wyłączają, gdy jest jasno, drugie dodatkowo włączają się na określony czas gdy wykryją ruch. Taki system jest bardziej oszczędny od klasycznego. Był ponadto początkiem inteligentnego systemu zewnętrznego oświetlenia.

Nie tylko czujniki

Inteligentne lampy mają wszystkie funkcje powyższych rozwiązań, a także takie, które umożliwiają zaprogramowanie oświetlenia według potrzeb użytkownika, często przy pomocy intuicyjnej aplikacji w smartfonie.

Przykładowo, cyfrowe kinkiety zewnętrzne z serii LED iHF są wyposażone w czujnik o szerokim kącie detekcji i kilkumetrowym zasięgu. Włączają się w momencie ruchu człowieka, ale nie reagują na padający deszcz czy ruch małych zwierząt. Dużym atutem jest również stylowy wygląd i wiele opcji aranżacji. Doskonale wyglądają na elewacjach i tarasach - zaznacza Radosław Szczebak, manager marki Steinel w Lange Łukaszuk. - Te oprawy wyróżniają się ponadto takimi zaletami, jak komunikacja przez Bluetooth, możliwość ustawiania różnych funkcji za pomocą aplikacji oraz możliwość łączenia lamp w grupy.

Łączenie oświetlenia w grupy daje ciekawe możliwości. Jedną z nich jest możliwość zaplanowania pewnych stref oświetleniowych w ogrodzie: alejek i ścieżek, roślin, tarasu lub pergoli oraz podjazdu.

Czujniki pozwalają też ustawić, kiedy i jak mają się te strefy uruchamiać i czy włączenie jednej grupy lamp będzie skutkowało uruchomieniem na przykład dwóch innych. Strefy tworzy się w kilka chwil przy pomocy aplikacji. Lampy łączą się ze sobą automatycznie i bezprzewodowo przez Bluetooth.

Przeciętny użytkownik smartfona nie powinien mieć problemów z konfiguracją i ustawieniem sterowania, a sama instalacja wymaga użycia minimalnej ilości kabli - podkreśla ekspert z Lange Łukaszuk.

Sprawdź ofertę oświetlenia w Lange Łukaszuk 

Grupy i strefy oświetleniowe 

Inteligentne systemy oświetleniowe pozwalają łączyć oprawy elewacyjne z ogrodowymi w prawie dowolnych konfiguracjach.

Kinkiety łączymy na przykład z lampami stojącymi GL 80 LED iHF - sugeruje ekspert. ­- Najczęściej oświetla się nimi ogrody, tarasy i ścieżki wzdłuż podjazdów .. Inteligentne lampy dają wybór.

Można wyłączyć czujnik i zamiast tego aktywować tryb stałego świecenia z pełną mocą. Dużym ułatwieniem na pewno jest fakt, że inteligentnym oprawom oraz ich całym grupom można przypisać indywidualne ustawienia.

Można ustawić lampy tak, aby zapalały się i gasły przy określonej jasności lub ustawić inne natężenie światła, gdy ktoś w ogrodzie jest, a inne, gdy nikogo w nim nie ma. Możliwości są naprawdę spore - wyjaśnia Radosław Szczebak.

Doskonałe oświetlenie wokół całego budynku zapewniają także lampy punktowe z obrotową głowicą, które pozwalają skierować światło w wybrane miejsce. 

Podwójne i pojedyncze oprawy Spot Connect obracają się w zakresie 180 stopni i przechylają o 90 stopni, dzięki czemu kierujemy światło we właściwą stronę - podkreśla manager marki Steinel.

Oświetlenie ścieżek i roślin 

Planując aranżację przed budynkiem warto pomyśleć o oświetleniu ścieżek wokół niego. Dobrym rozwiązaniem będą tutaj lampy z obrotową głowicą i wyposażone w czujnik o kącie detekcji 90 stopni i zasięgu do 10 metrów, takie jak oprawy Spot Way Connect.

Natomiast planując oświetlenie ogrodu, nie można zapomnieć o roślinach. Doświetli je Spot Garden Nightautomatic, która automatycznie uruchamia światło po zmroku i wyłącza je o świcie.

Inteligentne oprawy świetlne mają wiele zalet

Za pomocą różnych czujników automatyzują uruchamianie i wyłączanie oświetlenia. Dzięki technologii Bluetooth użytkownik może przez smartfona ustawić funkcje lamp, czy stworzyć własną wizję oświetlania swojego otoczenia.

Nowoczesne rozwiązania to także oszczędność, dzięki ograniczeniu strat zużycia energii elektrycznej.

źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum