Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Narzędzia

Zostań w domu i zrób wielkanocne ozdoby!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-04-08

Spędzanie czasu w domowym zaciszu nie musi być nudne. Z okazji nadchodzących świąt możemy zrobić wielkanocne ozdoby. Wystarczą proste narzędzia i trochę wyobraźni.

Stroiki na korze

Bardzo modne są teraz dekoracje z elementami natury. Jak zrobić ozdobę w tym stylu? Potrzebujemy: jajka, kawałek kory, mech, kilka małych roślin (świetnie sprawdzą się krótkie gałązki lub kwiatki) oraz pistolet do klejenia na gorąco.

Na początku przygotowujemy wydmuszki, które potem przyklejamy do kory, którą możemy kupić w sklepie lub znaleźć w parku. Wokół skorupek naklejamy mech i dowolne ozdoby. Na końcu do skorupki wlewamy ostrożnie wodę i wkładamy roślinki. Do wykonania stroika będzie nam potrzebny poręczny pistolet na klej.

Przy takich czynnościach dobrze sprawdzi się mały, akumulatorowy pistolet na cienki klej. Ważne, żeby bezproblemowo wszyscy mogli z niego skorzystać. Optymalnym wyborem będzie Steinel NEO 1 z funkcją automatycznego wyłączania po 5 minutach bezczynności, która przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy dekorujemy nasz wymarzony stroik. Dla bardziej zaawansowanych majsterkowiczów, ciekawym wyborem powinien być Glematic 3002 z wymiennymi dyszami - rekomenduje Radosław Koźba, manager marki Steinel w Lange Łukaszuk.

Pistolet na klej przyda się z pewnością wiele razy po Wielkanocy. Narzędzie zawsze warto mieć w szufladzie, gdyby w domu trzeba było coś szybko i dokładnie skleić.

Świecznik wielkanocny

Prosty do wykonania, a bardzo efektowny będzie stroik-świecznik w szklanym naczyniu, najlepiej owalnym. Wystarczy wstawić do niego świeczkę, wsypać trochę ozdobnych kamieni, kilka małych sztucznych jajek i ozdobić to wszystko zielonymi gałązkami, np. bukszpanu.

Taki stroik wykonamy bez użycia narzędzi. Jedynie do ścięcia gałązek przydadzą się uniwersalne nożyce. Warto wybrać takie narzędzia, które mają wersję z otwieraczem do butelek, co na pewno przyda się przy wielu okazjach, a także przy innych pracach rękodzielniczych.

Wiosenny wianek na drzwi

Piękną ozdobą na pewno będzie też wianek. Dobierzmy do niego bazie, sztuczne kwiaty, pluszowe ozdoby, które przymocujemy klejem na gorąco. Pracę zaczynamy od przymocowania do wianka pluszowych dekoracji przy pomocy drucika.

Następnie przyklejamy wydmuszki do wianka przy pomocy pistoletu do klejenia. Na końcu doklejamy sztuczne kwiaty.

Filcowe pisanki i zajączki

Nożyczki i pistolet do klejenia przydadzą się także do zrobienia bardzo popularnych i ładnych ozdób z filcu. Z materiału wycinamy kształty, które łączymy tak, aby powstały kolorowe filcowe zajączki lub pisanki. Mogą być także trójwymiarowe, jeśli wycięte części połączy się ze sobą i wypełni watą.

Można zrobić to igłą z nitką lub wykorzystać praktyczny zszywacz z dwustopniową regulacją siły wbijania i prostym mechanizmem zmiany typu zszywek. Takie ozdoby z pewnością ubarwią wielkanocny stół, lub dane w prezencie, ucieszą bliskich.

Na sztućce i rzeżuchę

Dobrym pomysłem jest wycięcie zająca i naklejenie na jego tylnej stronie białego paska. Następnie robi się nacięcia nad i pod paskiem. Do nacinania najlepszy będzie bezpieczny nóż. W wycięciach umieszczam sztućce. Taka ozdoba pięknie zaprezentuje się na świątecznym stole.

Bez wychodzenia z domu uda się przygotować wiosenną doniczkę na rzeżuchę. Dolną część plastikowej butelki ozdabiamy wedle uznania. Podstawowe przybory takie jak nóż, nożyczki i klej w zupełności wystarczą.

Poznaj ofertę narzędzi Lange Łukaszuk

Ażurowe wydmuszki

Nieco bardziej wprawione osoby mogą spróbować zrobić ażurowe pisanki z wydmuszek przy pomocy małej wiertarko-frezarki. To narzędzie przydaje się już na etapie wykonania otworów w jajku, przez które wydmuchamy zawartość.

Ze skorupki musimy potem pozbyć się błonki. W tym celu moczymy wydmuszkę w wodzie z wybielaczem. Ważne jest również wzmocnienie skorupki przed wycinaniem w niej kształtów. Aby była mocniejsza, wypełniamy ją i pokrywamy z zewnątrz lakierem akrylowym.

Teraz możemy narysować kształty ołówkiem i wyciąć je wiertarko-frezarką, np. Proxxon MICROMOT 60/E. Warto dokupić do niego giętki wężyk, który znacznie ułatwi pracę.

Przybornik:

  • pistolet na klej Steinel Gluematic 3002 lub Neo 1,
  • zszywacz Novus J-17,
  • kombinerki NWS 180 mm,
  • nóż bezpieczny Wolfcraft Profi,
  • nożyce uniwersalne Wolfcraft 215 mm z otwieraczem butelek lub nożyce domowe 250 mm Wolfcraft
  • wiertarko-frezarka, grawerka Proxxon MICROMOT 60/E.

Wykonanie wielu ozdób świątecznych nie wymaga fachowej wiedzy i sprzętów dla profesjonalistów. Wystarczy trochę wolnego czasu i odrobina wyobraźni.

źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum