Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Niezbędnik majsterkowicza - narzędzia, które warto mieć w domu

Smykałka do majsterkowania to nie wszystko. Potrzebne będą jeszcze narzędzia, które pozwolą wykonać wszystkie prace w domu. 

Niezbędnik majsterkowicza - narzędzia, które warto mieć w domu
"LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k Oświetlenie Steinel
www.langelukaszuk.pl
"LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k Oświetlenie Steinel
Dane kontaktowe:
71 39 80 800
ul. Wrocławska 43, Byków, 55-095 Mirków k. Wrocławia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Do prostych prac nie trzeba zatrudniać fachowca, kiedy w domu jest doświadczony majsterkowicz, który ma odpowiednie narzędzia. Skompletowanie podstawowego zestawu umożliwi samodzielne wykonanie wielu prac remontowych i serwisowych.

Oto wielofunkcyjny niezbędnik samodzielnego majsterkowicza.

Podręczna wkrętarko-wiertarka 

Nieodłącznym elementem podstawowego wyposażenia majsterkowicza jest wkrętarko-wiertarka, szczególnie w wersji udarowej. Umożliwi precyzyjne wiercenie także w materiałach twardych, takich jak beton i cegła.

Modelem, który spełni nawet najbardziej wygórowane wymagania, jest Scheppach BCCD70-20ProS - doradza Jacek Sztorc, manager marki Scheppach w Lange Łukaszuk.

Po wyborze odpowiedniego sprzętu trzeba zakupić standardowy zestaw wierteł (różnej średnicy) używanych do wykonywania otworów. Muszą być wytrzymałe i dobrze, jeżeli służą do wiercenia pionowego, zwłaszcza w suficie. 

Podwójne ostrza niektórych wierteł wykonuje się z węglika wolframu w technologii Twixx. Dzięki temu urobek jest znacznie szybciej odprowadzany, co znacznie usprawnia pracę.

Walizka z narzędziami 

Do mniej intensywnego przykręcania i odkręcania wykorzystuje się narzędzia ręczne. Dobrym wyborem jest więc zakup walizki, w której znajdują się bity, nasadki, przedłużki, grzechotki, imbusy, rękojeść z adapterem i wiele innych akcesoriów. Warte uwagi zestawy oferuje np. marka Felo.

Na wyposażeniu majsterkowicza nie może też zabraknąć zestawu kluczy płasko-oczkowych, najlepiej w rozmiarach od 6 do 19 mm. Wybierajmy klucze niklowane i chromowane, odporne na korozję.

Warto postawić np. na narzędzia wykonane z hartowanej stali CrV, chociażby klucze Proxxon SlimLine.

Cięcie i zszywanie

Na wyposażeniu majsterkowicza powinien znaleźć się też nóż wysokiej jakości. Powinien mieć dobre ostrze oraz wygodną i ergonomiczną rękojeść.

Cięcie musi być bezpieczne, dlatego wybierzmy model, w którym po zwolnieniu przycisku bezpieczeństwa ostrze chowa się automatycznie.

A co jeżeli przetniemy coś przez pomyłkę? Wtedy z pomocą przychodzi zszywacz ręczny, który powinien mieć dwustopniową regulację siły wbijania, prosty mechanizm zmiany typu zszywek i okienko podglądu stanu zszywek.

Szlifowanie i nie tylko 

W zestawie narzędzi powinna się znaleźć także szlifierka kątowa. Najlepiej postawić na sprawdzone modele renomowanych producentów np. AMB. Poszczególne modele różnią się mocą, więc wybór zależy od naszych potrzeb. 

Szlifierek kątowych używa się do wielu prac, nie tylko do szlifowania. Wielu majsterkowiczów przy jej pomocy przecina twarde przedmioty kamienne i betonowe czy metalowe pręty i profile.

Szlifierki mają jeszcze jedno zastosowanie - można nimi polerować albo usuwać rdzę. Do każdego rodzaju pracy służy inny osprzęt.

Narzędzia wielofunkcyjne

Bardzo przydatnym narzędziem jest Multitool Scheppach CMT200-20ProS, które otwiera przed majsterkowiczami zupełnie nowe możliwości.

Z łatwością usuwa się lakier, wykonuje wycinki w drewnie, tnie się rury lub wycina płytki - wymienia manager marki Scheppach w Lange Łukaszuk.

Taka wszechstronność jest możliwa dzięki wibracjom z prędkością do 15 000 drgań na minutę.

Dzięki temu kompaktowemu i zarazem mocnemu urządzeniu, nie ma problemu nawet ze szlifowaniem - dodaje.

Ciepło z opalarki 

Kolejnym przydatnym narzędziem jest opalarka. Przyda się na wypadek zamarzniętych rur, czy do wyjęcia zepsutej śruby, której nie można odkręcić.

Opalarkę wykorzystuje się też m.in. do usuwania lakieru z mebli, suszenia farb i lakierów czy montażu folii na szyby. Korzystają z niej nawet mistrzowie car wrappingu. W domu sprawdzi się opalarka z trzystopniową regulacją temperatury i wydatkiem powietrza.

Co ciekawe, przyda się także do rozpalania grilla.

Myjka ciśnieniowa

Każdy posiadacz auta powinien zaopatrzyć się w myjkę ciśnieniową i urządzenie do wytwarzania piany. Myjka na pewno przyda się też do sprzątania tarasu, mycia grilla czy czyszczenia narzędzi ogrodowych.

źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk