Świeże powietrze a stężenie CO²
Obecnie bardzo dużo mówi się o CO² w kontekście ocieplania się klimatu. Zapominamy jednak, że gaz ten wydala się także w procesie oddychania, a jego zbyt wysokie stężenie w szczelnym pomieszczeniu źle wpływa na samopoczucie.
Jednak już przy stężeniu na poziomie 0,15% odczuwamy zaduch i potrzebę wietrzenia pokoju. Świeże powietrze obniża poziom dwutlenku węgla automatycznie, zapewniając komfort w pomieszczeniu.
Taka wymiana powietrza to główny cel wentylacji mechanicznej, która działa przez całą dobę i nie wymaga od nas większego zaangażowania.
Rekuperacja z czujnikiem dwutlenku węgla
Jeśli jesteśmy posiadaczami wentylacji mechanicznej to najlepszym i oszczędnym sposobem na regulację pracy rekuperatora jest montaż czujnika dwutlenku węgla monitorującego poziom zawartości CO² w pomieszczeniach.
Czujnik co kilka minut odczytuje poziom CO² w domu i zmienia intensywność wentylacji w oparciu o uzyskane dane. Czujnik wymaga zasilania sieciowego, ale jego komunikacja z rekuperatorem odbywa się bezprzewodowo.
Stały monitoring jakości powietrza
Funkcjonowanie systemu wentylacji można dopasować do aktywności domowników - jeśli nikogo nie ma w domu, czujnik dwutlenku węgla obniży poziom CO² do takiej wartości, jaka jest na zewnątrz i zmniejszy do minimum obroty rekuperatora.
Kiedy domownicy będą w pomieszczeniu, zawartość CO² wzrośnie, ponieważ w ludzkim wydechu stężenie gazu jest 100 razy większe niż w świeżym powietrzu na zewnątrz. Wtedy już po kilkunastu minutach rekuperator zwiększy obroty, żeby utrzymać założony, komfortowy poziom.
Czujnik zareaguje równie szybko, kiedy ilość wydychanego dwutlenku węgla gwałtownie wzrośnie, np. w przypadku przybycia gości.
Wilgotność w łazience
Czujniki CO² mogą być uzupełnione o czujniki wilgotności, które przydadzą się zwłaszcza w łazience. Przy wzroście wilgotności czujnik przejmuje kontrolę nad rekuperatorem, aby zoptymalizować jego obroty.
Czujnik wilgotności jest bezprzewodowy i zasilany na baterie, a jego połączenie z rekuperatorem odbywa się bezprzewodowo.
Sterowanie wentylacją przez smartfona
Dla tych, którzy jednak lubią mieć wszystko pod kontrolą VASCO Group opracowało specjalną aplikację na smartfona VASCO COMFORT CONTROL. Umożliwia ona tworzenie własnych programów tygodniowych, wykorzystując wszystkie opcje pracy rekuperatora.
Dzięki harmonogramom tygodniowym można ustawić tryb automatyczny dla dowolnego okresu. Dzięki niemu rekuperator będzie sterowany przez czujnik poziomu zawartości CO² w salonie i/lub czujnik wilgotności w łazience.
Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie szczególnie w domach, w których liczba przebywających osób nieustannie się zmienia.
źródło i zdjęcia: Vasco Group