Nowoczesny ogród w japońskim stylu

Współczesna, eklektyczna architektura czerpie inspirację z różnych części świata. Coraz popularniejsze staje się minimalizm, dlatego bardzo często przy nowoczesnych domach można spotkać ogrody wzorowane na japońskich.

Nowoczesny ogród w japońskim stylu
Polbruk S.A. Kostka brukowa, płyty tarasowe, elementy małej architektury
Dane kontaktowe:
Nowy Świat 16 C 80-299 Gdańsk

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Nowoczesne budynki przeważnie mają geometryczne kształty, duże powierzchnie przeszklone, a ich elewacje są wykonane z betonu, kortenu czy okładzin przypominających naturalne drewno. Cechuje je minimalizm i prostota. Pasować więc będzie do nich ogród o podobnym charakterze.

Minimalistyczny ogród Zen

Szybkość współczesnego świata powoduje, że ogród stał się oaza spokoju. Idealnym rozwiązaniem może być na przykład japoński ogród Zen, który od stuleci funkcjonuje w sztuce aranżacji tego rodzaju przestrzeni na Dalekim Wschodzie.

Takie ogrody są bardzo minimalistyczne, dominują w nich powierzchnie wypełnione kamieniami, głazami i żwirem. Na sypkiej nawierzchni układa się linie o falistym kształcie, które symbolizują kręgi na wodzie czy też nieskończoność.  W klasycznych ogrodach japońskich unika się wody i sadzi jak najmniej roślin zimozielonych, które zwykle występuje w pobliżu głazów. Mają one głównie służyć medytacji.

Zobacz inne aranżacje z produktami Polbruk

Rzadko jednak zdarza się, szczególnie w Europie, żeby ogrody zen występowały w klasycznej formie. Najczęściej wybiera się tylko elementy wpasowujące się w nowoczesne aranżacje, a czasem ogród japoński to tylko większego założenia ogrodowego.

Elementem, który umożliwi połączenie nowoczesnego stylu z japońskim, jest obrzeże Polbruk Zen. Ze względu na jego geometryczny charakter i kolorystykę, a także przypominającą kamień fakturę, świetnie pasuje do tych stylów. Może być obrzeżem oddzielającym część zen od reszty ogrodu.

Zarówno w jednym, jak i w drugim stylu element Zen posłuży jako zabezpieczenie przed osuwaniem się ziemi, zwłaszcza na pagórkowatym terenie. Innym sposobem na jego wykorzystanie jest stworzenie z niego kwietników lub donic dla roślin, a czasem obwódek lub palisad dla drzewka bonsai.

źródło i zdjęcia: Polbruk