Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Narzędzia

Ładne i funkcjonalne oświetlenie zewnętrzne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-12-03

Właściwie oświetlona posesja nie tylko lepiej wygląda, ale jest też bezpieczniejsza. Na co zwrócić uwagę, kupując lampy na taras, ścieżki i podjazdy?

Wejście, taras, podjazd

Są miejsca, gdzie ważnym parametrem jest strumień świetlny, a więc to, ile światła pada na każdy centymetr powierzchni. Jasno musi być na tarasie, czy przy wejściu do domu. Oświetlenie jednak powinno włączać się tylko wtedy, gdy tego potrzebują domownicy. Warto więc kupić w solidne naświetlacze z precyzyjnymi czujnikami ruchu i zmierzchu. Chodzi przy tym nie tylko o to, by wszystko dokładnie widzieli domownicy, ale też by widzieli to… sąsiedzi. Po co?

Przede wszystkim po to, by dom był bezpieczny, gdy z niego wyjedziemy – mówi Radosław Szczebak, menadżer marki Steinel w Lange Łukaszuk, ekspert branży automatyki oświetleniowej. – Odpowiednio ustawiony czujnik włączy naświetlacz wtedy, kiedy ktoś niepożądany będzie kręcić się wokół naszego domu – wyjaśnia.

Dlatego w strategicznych miejscach wokół domu warto zamontować oprawy LED, które zapewniają wysoką wartość strumienia świetlnego (ok. 1500-2000 lm), przy niskim poborze energii (do 25 W). Dodatkowymi ich walorami są m.in. obrotowa głowica (pozwala skierować światło w odpowiednie miejsce) oraz duży kąt wykrywania i duży zasięg (ponad 10 metrów). Istotna jest również szeroka paleta ustawień, a więc np. zakres czasowy, w jakim będzie działać LED po wykryciu ruchu przez sensor (od 10 sekund do 15, a nawet 30-minut).

Należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej sprawie: takie urządzenie nie dość, że musi zapewniać odpowiednie światło, być odporne na wodę i kurz (minimum IP 44), zmiany temperatury oraz promieniowanie UV, powinno też być estetyczne – zaznacza ekspert z Lange Łukaszuk.

Jasny i bezpieczny ogród

Designerski wygląd to cecha niezbędna w przypadku oświetlenia w ogrodzie. Trzeba jednak też zwrócić uwagę na kilka innych wartości produktów:

  • Oprawy najazdowe. Można je wbudować w podjazd do garażu i w ścieżki, ponieważ są odporne na duże obciążenia (do 500 kg). Powinny mieć stopień ochrony co najmniej na poziomie IP 67 i być odporne na korozję.

  • Punktowe reflektory ogrodowe doskonale podkreślają poszczególne przedmioty w ogrodzie, w tym cennych roślin. Muszą mieć odpowiednią soczewkę i być łatwe w montażu, aby łatwo przenosić je z miejsca na miejsce. Wymagany stopień ochrony to przynajmniej IP 65 (kompletna ochrona przed kurzem i silnym strumieniem wody).

  • Lampy do stawu pozwolą podświetlić przydomowy staw czy oczko wodne. W tym przypadku bardzo ważnym parametrem jest IP 68, gwarantujący zupełną ochronę przed efektami długotrwałego zanurzenia w wodzie.

  • Oprawy do oświetlania podjazdów i ścieżek muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów i odporności na kurz oraz wilgoć IP44. Powinny też zapewniać skuteczne, rozproszone światło padające na powierzchnię, ale nie oślepiać osób poruszających się w tych miejscach.

  • Lampy solarne. Nowoczesne oprawy tego typu przydadzą się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej. Te z najwyższej półki dzięki monokrystalicznemu panelowi solarnemu gromadzą energię słoneczną zawsze, nawet podczas pochmurnych dni. Dzięki temu darmowym światłem można się cieszyć nawet jesienią i zimą. Urządzenie musi mieć wydajny akumulator bez efektu pamięci (np. litowo-żelazowo-fosforanowy). Co więcej, niektóre modele pozwalają połączyć panel wystawiony na słońce z oprawą umieszczoną na północnej stronie. W ten sposób można za darmo doświetlić każdy zakątek posesji. Oprócz estetyki, oprawy te powinny być odporne na wodę i kurz na poziomie IP 44.

W przypadku każdego z tych produktów szalenie ważna jest też ekonomia ich użycia. Dlatego zawsze zwracajmy uwagę na jakość LED-ów w nich użytych. Te najlepsze gwarantują odpowiednio mocne światło przy niskim poborze mocy. No i działają bez szwanku nawet przez 50000 godzin. A to oznacza wymierne, znaczące oszczędności – podkreśla menadżer marki Steinel w Lange Łukaszuk.

źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk

Budujemy Dom czerwiec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum