Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wełna mineralna

Właściwości wełny mineralnej szklanej i skalnej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2019-12-02

Zarówno wełny szklane, jak i skalne występują w różnych postaciach - zwykle w budownictwie są to maty bądź płyty. Produkty z wełny szklanej są elastyczne i lekkie. Dzięki opatentowanej technologii rozwłókniania szkła - ThermiStar stopień kompresji większości produktów ISOVER przekracza nawet stosunek 1:7, po rozpakowaniu produkt odzyskuje nominalną grubość.

Dlatego wełna szklana częściej sprawdza się w izolacji dachów skośnych, suchej zabudowy, gdzie jej sprężystość przekłada się na doskonałe wypełnienie izolowanej przestrzeni, a w konsekwencji wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną przegrody. Dodatkowo jest lekka, nie obciąża np. konstrukcji dachu.

Z kolei wełna skalna jest chętniej stosowana np. do fasad w metodzie lekkiej mokrej (BSO, ETICS), czy dachów płaskich. Doskonała izolacyjność termiczna wełny mineralnej, tak szklanej, jak i skalnej, pozwala zmniejszyć straty związane z ucieczką ciepła.

Wełny szklane ISOVER charakteryzują się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda (λ) na rynku, już od 0,030W/mK. Dzięki temu zimą ciepło zostanie zatrzymane we wnętrzu, a latem budynek nie będzie się nadmiernie nagrzewać.

Wełny mineralne posiadają również doskonałe właściwości akustyczne. Ponadto są niepalne - nie dopuszczają do rozprzestrzeniania się ognia, a co za tym idzie wpływają na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Za sprawą doskonałej paroprzepuszczalności, gwarantującej swobodny przepływ pary wodnej, wełny zapewniają odpowiedni mikroklimat i trwałość konstrukcji.

A ponieważ izolujemy domy na wiele lat, warto pamiętać, że produkty z wełny mineralnej szklanej i skalnej są trwałe. Nie zmieniają właściwości termoizolacyjnych, czy ogniowych wraz z upływem czasu, nie osiadają i nie kurczą się w przegrodzie, przez co skutecznie izolują nasz dom przez długie lata.

Paweł Polak, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o.
źródło zdjęć: ISOVER

Budujemy Dom czerwiec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum