Od czego zacząć?
Zanieczyszczenia zgromadzone na szkle wyglądają nieestetycznie, a na dłuższą metę są szkodliwe dla tafli szkła. Dzięki okresowemu myciu szyb można je uchronić przed tymi nieprzyjemnościami. Będzie to również dobry początek prac konserwacyjnych.
Myjąc okna należy skupić się nie tylko na tafli szkła, ale też na uszczelkach, zawiasach czy systemach przesuwnych. Odświeżenie tych miejsc wilgotną szmatką z dodatkiem mydła usunie nieczystości, odsłaniając tym samym miejsca narażone na degradację.
Każde okno po pewnym czasie zużywa się w naturalny sposób, jednak konserwacja sprawi, że ten proces będzie rozciągnięty na lata jeśli nie dekady. Dlatego na początek trzeba pamiętać o regularnym myciu okien, w szczególności przed okresem jesienno-zimowym.
Przegląd ram
Następnym krokiem jest dokładne obejrzenie ram i sprawdzenie szczelności poszczególnych partii okna. Od stanu okuć zależy, czy skrzydło będzie się wygodnie otwierać i zamykać oraz przylegać do ramy.
Należy dokręcić poluzowane wkręty. Po sezonie zimowym można delikatnie obluzować docisk skrzydła do ramy, jednak w okresie zimowym warto zminimalizować straty ciepła.
Stosując w okuciach TITAN, rozwórkę zima-lato w oknach firmy Adams, która odpowiednim położeniu pozwala dopasować kąt uchylenia okna do aktualnych warunków pogodowych.
Rozwórkę zima-lato można bez problemu zamontować w działającym już oknie.
Delikatna opieka
Przy dalszej konserwacji okna, trzeba pamiętać, że nawet najsolidniejsze przeszklenia trzeba pielęgnować możliwie delikatnymi środkami. Różne odrdzewiacze i odkamieniacze mogą uszkodzić antykorozyjna powłokę okna.
Uporczywych zanieczyszczeń pozwoli pozbyć się sprężone powietrze. Jego strumień usuwa przyległy brud bez niebezpieczeństwa uszkodzenia elementu. Dodając do tego wspomnianą wcześniej lekko wilgotną szmatkę, bardzo łatwo można oczyścić wszystkie zakamarki, aby przystąpić do należytej konserwacji.
Okucie należy nasmarować np. białym smarem maszynowym, wazeliną, oliwką albo olejem silikonowym. Świetnie sprawdzi się też olej bez żywic i kwasów. Należy unikać stosowania olejów jadalnianych oraz ciężkich smarów przemysłowych.
Z dbałością o uszczelki
Szczelność to jedna z najważniejszych funkcji okien. Aby służyły przez wiele lat, warto skupić się na ich sezonowej konserwacji. Uszczelki spełniają swoje funkcje tylko wtedy, gdy są suche, dlatego ważne jest ścieranie skropliny z okna w ich rejonie.
Woda rozszczelnia przestrzeń izolującą i niszczy powierzchnię uszczelki. Warto skupić na odizolowaniu uszczelek od wody. Można nanieść na nie glicerynę, wazelinę techniczną lub silikon w areozolu. Te substancje sprawią że uszczelki przez długi czas będą służyć.
źródło i zdjęcia: AdamS