Ciepło
Zgodnie z polskim prawem współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych powinien wynosić maksymalnie 2,6 W/m²K. Jednak drzwi nie będą wystarczająco ciepłe, więc lepiej montować modele o jak najniższym parametrze U, o wartości poniżej 2,0 W/m²K.
Warto wiedzieć, że od 2021 roku wejdą nowe normy, zgodnie z którymi współczynnik U dla drzwi nie będzie mógł być wyższy niż 1,3 W/m²K. Warto upewnić się, że współczynnik U dotyczy całych drzwi, a nie tylko profili czy szyb.
Ochrona przed hałasem
To bardzo ważne w hałaśliwej okolicy. Drzwi z dobrym współczynnikiem Rw (wyrażany w dB) będą skutecznie redukowały hałasy dobiegające z zewnątrz. Co to znaczy dobry współczynnik Rw? Standardowo jest na poziomie 30 dB, ale im wyższa ta wartość, tym lepiej.
Poza tym izolacyjność akustyczna drzwi jest lepsza, gdy drzwi są przylgowe i mają uszczelkę (jedną lub dwie) na ościeżnicy czy skrzydle.
Wodoszczelne drzwi
To bardzo ważne w przypadku drzwi, które będą bezpośrednio narażone na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Wodoszczelność oznacza się symbolami od 1A do 9A – im wyższa wartość, tym szczelniejsze drzwi.
Drzwi zewnętrzne nie powinny mieć mniej niż 3-4 A. Drzwi o niższych klasach można stosować tam gdzie wyjście jest na klatkę schodową.
Wygoda z korzystania
Drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Warto też pomyśleć o asymetrycznych drzwiach dwuskrzydłowych. Najczęściej mają one szerokość 90 cm plus otwierane boczne skrzydło ma 40 cm.
Szczególnie drzwi wykonane z aluminium mogą mieć duże wymiary. Na przykład drzwi panelowe wykonywane przez firmę AdamS w systemach Ponzio PE 78N, Wicona 75 EVO i Aliplast STAR 90, mają do 1,4 m szerokości i do 2,6 m wysokości.
Te modele drzwi charakteryzują się wysoką szczelnością na wodę i powietrze, izolacyjnością termiczną i akustyczną. Panele aluminiowe są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Można wykonać w nich frezy o różnym kształcie, ozdobne aplikacje i wstawić szyby zespolone.
Drzwi antywłamaniowe
Drzwi antywłamaniowe mają przyznane klasy, zgodnie z sześciostopniową klasyfikacją. Za te dobrze zabezpieczające w budynkach na chronionych osiedlach uważa się te klasy 3, natomiast w domach powinno wybrać się te, które mają klasę 4 lub 5. Ich odpowiednikiem jest polska klasa C.
Trzeba jednak pamietać, że nie ma drzwi, które całkowicie chronią przed włamaniem. Klasy oznaczają odporność na próbę włamania z użyciem specjalnych narzędzi – im wyższa klasa, tym więcej czasu złodziej traci na sforsowanie drzwi. Antywłamaniowość drzwi potwierdza certyfikat wystawiony przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej.
źródło i zdjęcia: AdamS