Akacja wykorzystywana jest do produkcji blatów. Pytanie brzmi, czy wybrać blat z akacji parzonej czy azjatyckiej? Oba produkty, choć różnią się od siebie, trafiają w gusta wymagających klientów. Czym się różnią?
Blaty z akacji parzonej
Blat z akacji parzonej robiony jest z robinii akacjowej. Drewno poddaje się parzeniu, czyli specjalnej obróbce termicznej, w wyniku czego staje się ono bardziej wytrzymałe, stabilne wymiarowo i odporne na pleść i grzyby.
W trakcie parzenia drewno zyskuje kolor czekoladowo-brązowy, który w połączeniu z wyraźnym usłojeniem jest bardzo efektowny. Taki blat nadaje się do wnętrz, które mają być wyrafinowane i eleganckie.
Dzięki uzyskanej kolorystyce, ta odmiana drewna jest porównywana do najszlachetniejszych gatunków drewna egzotycznego.
Blaty z akacji azjatyckiej
Akacja to gatunek, który rośnie niemal na całym świecie. Jej odmiany można spotkać także w Azji, a przede wszystkim w Indiach i na Półwyspie Indochińskim. Akacja azjatycka ma podobne zastosowanie, jak parzona.
Blaty z akacji azjatyckiej mają jasnobrązowe wybarwienie z charakterystycznymi ciemniejszymi porami. W zależności od partii drewna, jest duża różnica pod względem usłojenia i kolorystyki. Produkt ten, tak jak blaty z akacji parzonej, idealnie pasuje do odważnych projektowo wnętrz.
Jak akacja sprawdza się w kuchni, a jak w łazience?
Blat z akacji idealnie pasuje do kuchni i łazienek, w ciekawy sposób przełamując ich styl i klimat.
W jakich konwencjach?
Zarówno wariant parzony, jak i azjatycki sprawdzi się w minimalistycznych projektach. W towarzystwie jasnych kolorów oraz prostych mebli blaty z akacji będą stanowić mocny punkt aranżacji, przyciągając uwagę. Ociepli też nieco pomieszczenie oraz nada mu przytulności.
Blat z tego drewna pasuje do naturalnych przestrzeni, tworząc spójną całość z innymi elementami we wnętrzu. Ciekawym rozwiązaniem jest też wprowadzenie go do klasycznych wnętrz, gdzie będzie komponował się z ciepłymi kolorami i stylizowanymi meblami.
Do jakich wnętrz?
Blaty drewniane produkowane z akacji można stosować we wnętrzach mieszkalnych oraz użytkowych. Nadają się do pomieszczeń o dużej wilgotności i ciepłych czyli na przykład w kuchniach i łazienkach, a także w barach, kawiarniach czy restauracjach.
Dobrze wyglądają także w biurach w formie blatów biurkowych, nadając pomieszczeniu oryginalnego charakteru.
Akacja w kuchni
Tego typu powierzchnia robocza najczęściej znajdują zastosowanie w kuchniach. Akacja jest trudna w obróbce, ale dzięki temu wykazuje wysoką odporność na ścieranie czy wgniecenia, dlatego jest dobrym materiałem na blaty robocze w kuchni.
Akacja w łazience
Blaty z akacji znajdują bardzo często zastosowanie w łazienkach dzięki swojej wysokiej tolerancji na wilgoć oraz zmiany temperatury. Będą pasować do niewielkich łazienek i przestronnych salonów kąpielowych.
Oferta firmy DLH Global
Blat z akacji dzięki kolorystyce utrzymanej w odcieniach brązu właściwościom użytkowym można stosować we wszystkich pomieszczeniach. DLH produkuje blaty zarówno z rodzimego, jak i egzotycznego gatunku akacji.
źródło i zdjęcia: DLH Global