Już starożytne społeczeństwa budowały mury, których zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przed wrogiem. Współcześnie wrogiem i głównym problemem, z którym według badań European Environment Agency zmaga się Stary Kontynent, jest hałas. Aż 35 milionów Europejczyków jest stale narażona na hałas, zwłaszcza drogowy, który w dłuższym okresie źle wpływa na nasze samopoczucie. Zjawisko to towarzyszy nam nie tylko w dzień, ale i w nocy. Dlatego, gdy znajdziemy się w swoim domu lub ogrodzie, to często marzymy o ciszy, chwili wytchnienia i spokoju, bo chcemy po prostu odpocząć.
Na rynku dostępny jest cały szereg produktów pozwalających odgrodzić naszą posesję od otoczenia. Warto wybrać te, które są proste w montażu, uniwersalne i estetyczne oraz pozwolą zachować nam prywatność. Taką propozycją są ogrodzenia wykonane z pustaków lub bloczków betonowych.
Wyznacz granicę prywatności
Jeśli nasz dom znajduje się przy ruchliwej ulicy, zaleca się budowę ogrodzenia pełnego, za którym dla lepszej ochrony można umieścić szpaler drzew lub krzewów iglastych.
- "Do tego zadania nadaje się Neo. To wielkoformatowe pustaki o wymiarze 20x60 cm i wysokości 10 cm, w kolorze grafitowym lub stalowym o gładkiej fakturze, które na szczycie zwieńcza się płaskim daszkiem. Ze względu na kolorystykę, Neo bardzo dobrze prezentuje się przy domach w stylu nowoczesnym, choć jego uniwersalna szarość może znaleźć również szerokie zastosowanie w innych aranżacjach" - mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant, z firmy Polbruk.
- "Inną propozycją jest Antara II. Wyglądem przypomina tradycyjne kamienne mury. System ten składa się z łupanych pustaków o grubości 20 cm i wymiarach 20x40 cm, które zwieńcza się daszkiem płaskim lub dwuspadowym. Kolory paloma, żółty oraz latte sprawdzą się przy budynkach i ogrodach w stylu śródziemnomorskim. Natomiast nerino i grafit wszędzie tam, gdzie za ogrodzeniem znajdziemy ogród w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim."
Nie zawsze jednak jest tak, że żeby zachować prywatność musimy otaczać się prawdziwym murem.
Posesja otwarta na świat
W okolicy, gdzie hałas nie jest bardzo dokuczliwy, a chcemy tylko ukryć się przed wzrokiem naszych sąsiadów i przechodniów, warto rozważyć zastosowanie ogrodzeń ażurowych. Wtedy z bloczków i pustaków betonowych budujemy tylko podmurówkę i murki. Pomiędzy nimi umieszczamy przęsła wykonane z drewna, metalu lub innego materiału. Pozwoli wpuścić to do naszego ogrodu nieco więcej światła.
- "Do takich zastosowań z powodzeniem użyjemy bloczków Antara II, są one wykonane z łupanych pustaków bez pionowych spoin, dzięki czemu wyglądem przypominają kamienne segmenty. Bloczki dostępne są w pięciu kolorach: żółtym, paloma, latte oraz grafitowym i nerino. Pierwsze z nich najlepiej pasują jako ogrodzenie ogrodów w stylu rustykalnym lub śródziemnomorskich, drugie - nowoczesnych. Dobrym rozwiązaniem jest też murek Neo, który może być wykorzystywany do tworzenia różnych pod względem architektonicznym ścian, m. in. ogrodzenia chroniącego posesję przed nadmiernym hałasem otoczenia. Bloczki Neo dostępne są w dwóch kolorach: grafitowym oraz stalowym i doskonale współgrają z nowoczesną architekturą. Wspaniały efekt można też uzyskać łącząc mur wykonany z Neo z roślinami, wspólnie stworzą atrakcyjną i częściowo zieloną ścianę" - dodaje Wojciech Średniawa.
Za zielonym murem
Własny ogród to doskonałe miejsce na relaks i wypoczynek. Jeśli trudno w nim o spokój ze względu na sąsiedztwo ruchliwych ulic, placów zabaw lub innych mieszkańców warto dokładnie przeanalizować dostępne możliwości ogrodzenia posesji. Wybór rodzaju ogrodzenia zawsze powinien być uzależniony od usytuowania posesji i ogrodu oraz natężenia hałasu. Pamiętajmy też o niebagatelnej roli roślin, dzięki którym możemy "wyciszyć" ogród. Pas zieleni powinien mieć co najmniej 1-2 m szerokości. Zielona ściana gęstego i szerokiego żywopłotu stworzona wzdłuż ogrodzenia będzie pełniła rolę naturalnego ekranu akustycznego i zabezpieczy nas nie tylko przed hałasem, ale też przed miejskim kurzem oraz spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów.
źródło i zdjęcia: Polbruk