Nieodpowiednie narzędzia glazurnicze
W pierwszej kolejności skupmy się na przygotowaniu narzędzi. Tutaj wart uwagi będzie układ wyrównujący podłoże. Najlepszym i najchętniej polecanym są kliny i klipsy poziomujące. Taki system poziomowania podłogi będzie doskonałym rozwiązaniem i pozwoli uniknąć wszelkich nierówności.
Przygotowanie podłoża
Nie można zaczynać prac bez przygotowania podłoża. Powinno być pozbawione kurzu, brudu, nieczystości, starych tynków i dobrze wyrównane. Powierzchnia musi być nośna i czysta. Żaden system poziomujący podłogę nie sprawdzi się, jeśli zaniedbamy ten punkt.
Zaprawa klejowa
Koniecznie należy stosować wszystkie zalecenia producentów dotyczące przygotowania zaprawy klejowej. Pod żadnym pozorem nie wolno jej za bardzo rozcieńczać, na przykład w celach ekonomicznych. Warto sprawdzać też pracę fachowców, ponieważ mogą sobie pozwolić na nieścisłości za naszymi plecami, a wówczas płytki po czasie po prostu przestaną trzymać.
Za mała ilość płytek
Lepiej kupić więcej niż za mało. Trzymajmy się tej zasady, ponieważ podczas montażu zawsze pojawiają się jakieś nieoczekiwane problemy. Musimy zaopatrywać się w kafle w ilości 10-15% więcej, niż potrzebujemy. Podobnie robimy także z innymi materiałami, jak choćby kliny i klipsy do poziomowania. Jeśli stosujemy krzyżyki lub tetki, to również kupujmy większą ilość.
Złe rozmieszczenie płytek
To uwaga dla wszystkich, którzy nigdy nie decydują się na wykonanie przedwstępnego projektu z braku czasu lub chęci. Dobrze jest "na sucho" ułożyć płytki, aby później nie okazało się, że efekt estetyczny nie wyszedł tak, jak było zapowiadane. Dzięki takiemu zabiegowi zorientujemy się ponadto, jaki układ wyrównujący podłogę wybrać, ile klinów i klipsów do poziomowania będziemy naprawdę potrzebować, a w rezultacie nie przepłacimy.
źródło i zdjęcia: AS PPHU