Ekologia zaczyna się w naszej głowie

Kwestie środowiskowe coraz częściej kierują naszymi decyzjami zakupowymi, również podczas planowania budowy domu. Polacy wciąż najchętniej sięgają po dobrze im znaną cegłę, jednak w ostatnich latach na znaczeniu zyskują inne materiały, na przykład płyty drewnopochodne. Ma to związek między innym z coraz szerszą ofertą budynków prefabrykowanych na rynku.

Ekologia zaczyna się w naszej głowie
PFLEIDERER Polska sp. z o.o. Blaty kuchenne
www.pfleiderer.pl
PFLEIDERER Polska sp. z o.o. Blaty kuchenne
www.pfleiderer.pl
Dane kontaktowe:
Zobacz firmę w innym dziale: Izolacyjne płyty drewnopochodne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Budownictwo drewniane przyjazne dla środowiska

Zalety budownictwa drewnianego są znane od tysięcy lat. Patrząc z perspektywy historii ludzkości, murować nauczyliśmy się stosunkowo niedawno. Drewniane budynki zapewniały ciepłe schronienie naszym przodkom, a dodatkowo, aż po dziś dzień, materiał ten zachował swoją kluczową zaletę dla środowiska - w wyniku procesu fotosyntezy drewno staje się magazynem dwutlenku węgla. Nie jesteśmy w stanie wymyślić nic bardziej ekologicznego niż to, co oferuje nam sama natura.

Marek Muszyński, Menedżer Produktu ds. materiałów nośnych i konstrukcyjnych w firmie Pfleiderer Pfleiderer jest członkiem stowarzyszeń FSC oraz PEFC, które troszczą się o równowagę w całym ekosystemie i dbają o odpowiedzialną gospodarkę zasobami drewna na świecie. Co istotne, dwutlenek węgla pochłonięty przez roślinę zostaje "zablokowany" w formie użytkowego produktu tak długo, jak z niego korzystamy. Wróci on do środowiska dopiero wtedy, gdy drewno zostanie spalone. A i wówczas podczas spalania wyemitujemy tylko tyle CO2, ile drzewo pochłonęło podczas swojego życia. Zwiększenie zasobów drewna w naszym codziennym życiu pozwala zatem zatrzymać na długi czas dwutlenek węgla i nie emitować go do atmosfery.

Plusem materiałów drewnopochodnych jest ograniczenie zużycia drewna konsumpcyjnego. Pfleiderer jest w stanie zaproponować najwyższej jakości produkty nawet z odpadów potartacznych. Zużywamy między innymi zrębki i ścinki z piłowania - wszystko to po zmieleniu nadaje się do produkcji płyty, którą można wykorzystać w budownictwie. Trafiają do nas również kawałki drewna, które przez innych producentów zostałyby odrzucone, a my potrafimy zrobić z nich pożytek. Warto jednak zaznaczyć, że inaczej jest z litym drewnem, ponieważ w tym przypadku surowiec musi mieć określone parametry.

Zostawmy planetę w dobrym stanie

Wszyscy powinniśmy się zastanowić nad tym, jaki świat pozostawimy po sobie dla przyszłych pokoleń. Nasze decyzje zakupowe, m.in. przy wyborze elementów do konstrukcji domu lub mebli, powinny być jak najbardziej świadome. Dlatego ogromnie ważna jest edukacja społeczeństwa na temat zrównoważonego budownictwa. Produkty firmy Pfleiderer posiadają certyfikat odpowiedzialnego pozyskiwania drewna FSC. Jest to gwarancja, że dana firma pozyskuje surowce w sposób odpowiedzialny, a jej klienci dokonując zakupu nie wpływają negatywnie na środowisko.

PremiumBoard MFP P5

Co w praktyce oznacza FCS? Na każdym etapie łańcucha dostaw muszą zostać spełnione określone wymogi środowiskowe - począwszy od dostawcy drewna, poprzez producenta materiałów drewnopochodnych, czyli np. Pfleiderera, aż po naszego odbiorcę, czyli producenta mebli, u którego klienci korporacyjni i indywidualni mogą dokonać zakupów. Warto pamiętać, że dbanie o środowisko nie dotyczy nas tylko w domu. Jedną trzecią doby spędzamy w pracy, dlatego tak ważne jest, aby również firmy, zwłaszcza duże korporacje, zwracały uwagę na materiały w ich otoczeniu. Cieszy mnie obecny od kilku lat na polskim rynku trend na ekologiczne rozwiązania w budynkach komercyjnych i dążenie do zerowej emisji. Dzięki certyfikatowi FSC produkty Pfleiderera mogą być wykorzystywane w nowoczesnych biurowcach spełniających wymogi świadectwa ekologicznego LEED lub BREEAM. Dla pracujących tam osób oznacza to czystsze powietrze i większy komfort termiczny w pomieszczeniach, a przez to lepszy stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Autor: Marek Muszyński, Menedżer Produktu ds. materiałów nośnych i konstrukcyjnych w firmie Pfleiderer.

źródło i zdjęcia: PFLEIDERER Polska sp. z o.o.