Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Elektryku, miej prąd pod kontrolą!

Wiedza, spokój i odpowiednie narzędzia - tak wyposażony elektryk może podjąć się każdej pracy. O dwa pierwsze punkty z tego zestawu musi zadbać sam. A jakie instrumentarium zapewni mu bezpieczeństwo? Postanowiliśmy to precyzyjnie ustalić, korzystając z podpowiedzi eksperta.

Elektryku, miej prąd pod kontrolą!
"LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k Oświetlenie Steinel
www.langelukaszuk.pl
"LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k Oświetlenie Steinel
Dane kontaktowe:
71 39 80 800
ul. Wrocławska 43, Byków, 55-095 Mirków k. Wrocławia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ci, którzy w pracy mają do czynienia z prądem, wiedzą, że tu nie ma miejsca na pomyłki. Żeby ich uniknąć, trzeba sięgać jedynie po te narzędzia, które gwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa. Co o tym decyduje?

Norma prawdę Ci powie

Zanim zdecydujemy się na kupno narzędzi, które będą nam służyły w codziennej pracy, warto się im dokładnie przyjrzeć. Wszystkie znaki na opakowaniu i samym narzędziu są znaczące i ważne.

Wkrętarki Felo Informacja o DIN ISO 9001 czy VDE-DIN EN 60900 mówi, że narzędzia powstają zgodnie z najwyższymi standardami produkcji obowiązującymi w Europie i są zgodne z obowiązującymi normami związanymi z BHP. W omawianym przypadku mogą więc służyć tam, gdzie mamy do czynienia z prądem przemiennym o napięciu do 1000 V i prądem stałym o napięciu do 1500 V - ale uwaga, nie zmienia to znanego fachowcom faktu, że nie wolno pracować na urządzeniach pod napięciem.

- "Przede wszystkim każde z narzędzi niezbędnych elektrykowi (kombinerki, szczypce, obcinaczki, wkrętaki czy ściągacze izolacji) jest odpowiednio izolowane. O tym, czy nadaje się do pracy w miejscach, gdzie mamy do czynienia z prądem, świadczy znaczek VDE" - wyjaśnia Michał Ostrowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych.

- "VDE to skrót nazwy niemieckiego instytutu, który zajmuje się testowaniem i certyfikowaniem wyrobów elektrycznych i elektronicznych. Widząc go, wiemy, że produkt został starannie przebadany pod względem elektrycznym" - dodaje.

W praktyce to oznacza, że zbadana została odporność konkretnego przedmiotu na niskie temperatury, nacisk, uderzenia, działanie ognia, a także jego właściwości izolacyjne.

Tylko najlepsze materiały

Warto też zadbać o to, by do zestawu profesjonalnych narzędzi elektryka trafiały jedynie te wykonane z najlepszych materiałów.

- "Wyszczerbiony wkrętak czy uszkodzone kombinerki mogą doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku" - ostrzega Michał Ostrowski z Lange Łukaszuk.

Narzędzia NWS - "Najlepiej, by części metalowe były wykonane z wysokogatunkowej, odpowiednio hartowanej, odpornej na wyszczerbienie stali" - podpowiada.

Topowe produkty zawsze są odpowiednio oznaczone, więc bez problemów sprawdzimy ich parametry użytkowe. Gwarancję jakości daje użycie stali chromowo-wanadowo-molibdenowej, czyli (skróty: Cr, V i Mo w różnych wariantach, bo każda znacząca firma ma zwykle opatentowaną własną technologię).

Ergonomia zapewni wygodę

To słowo bardzo modne w ostatnich latach, ale też niezmiernie ważne - szczególnie, gdy chodzi o bezpieczeństwo pracy elektryków. Dlaczego ergonomia narzędzia jest tak istotna?

- "Narzędzie, którego rękojeść została wyprofilowana tak, by idealnie leżało w dłoni, nie wyśliźnie się z niej. Takie dopasowanie ma też inną, wielką zaletę: przenosi maksymalną siłę przy minimalnym wysiłku. To doceni każdy, kto jedną czynność musi powtórzyć w wielokrotnie, np. w krótkim czasie dokręcić wiele śrub" - tłumaczy ekspert z Lange Łukaszuk.

Dlatego najpoważniejsi gracze na rynku profesjonalnych narzędzi również temu poświęcają wiele uwagi. Ale przymiotnik "ergonomiczny" powinien również charakteryzować części metalowe narzędzi - odpowiednio wyprofilowane ostrze wkrętaka, szczęki kombinerek czy szczypiec albo elementy obcinaczek i ściągaczy izolacji mają bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy.

Narzędzia NWS VDE

Narzędzia NWS VDE Profesjonalna linia narzędzi renomowanej niemieckiej firmy NWS (np. kombinerki, obcinaczki boczne, szczypce płaskie) zapewnia wszystko, co niezbędne do komfortowej pracy:

  • Każde jest wykonane zgodnie z obowiązującymi normami.
  • Nadają się do różnorodnych prac.
  • Do ich produkcji zastosowano stal najwyższej jakości.
  • Rękojeść jest niezwykle trwała i ergonomiczna.
  • Producent daje na nie 5 lat gwarancji.
  • Wszystkie są izolowane do 1000 V.

Wkrętaki Felo Ergonic VDE

To unikalne narzędzia zgodne z normą EN 60900. Producent zadbał o wyposażenie ich w cechy, dzięki którym praca elektryka staje się bezpieczniejsza:

  • Klingi są wykonane z doskonałej, wytrzymałej stali chromowo-wanadowo-molibdenowej.
  • Wielka precyzja wykonania i trwałość końcówek.
  • Ergonomiczna rękojeść (dopasowująca się do kształtu dłoni użytkownika) umożliwia pewny chwyt i minimalny wysiłek w celu uzyskania maksymalnego efektu.
  • Wszystkie wkrętaki tej serii mają certyfikat bezpieczeństwa GS i są izolowane do 1000 V.
  • Asymetryczny kołnierz rękojeści zapobiega toczeniu się narzędzia po nawierzchni, na której je położymy.
  • Poprzeczny otwór w rękojeści pozwala wygodnie zawiesić narzędzie albo użyć dźwigni, która ułatwi dokręcenie bądź odkręcenie śruby.
  • Gwarancja: 15 lat.

źródło i zdjęcia: "LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. dawniej "Lange Łukaszuk" Spółka jawna