Ich popularność wynika przede wszystkim z coraz większej potrzeby stosowania naturalnego oświetlenia dziennego, które jest najbardziej przyjazne człowiekowi. Za sprawą nowoczesnych technologii możemy wprowadzać światło słoneczne do wnętrz nie tylko poprzez okna, ale również inne elementy konstrukcyjne budynków, w tym właśnie świetliki dachowe.
Na rynku znajdziemy obecnie wiele różnorodnych modeli świetlików w rozmaitych kształtach. Największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim świetliki poliwęglanowe, co wynika z wyjątkowych właściwości tego tworzywa (m.in. termoizolacyjność, wytrzymałość mechaniczna, ochrona przeciwogniowa).
Poznaj główne rodzaje świetlików dachowych
Najbardziej popularne są przede wszystkim świetliki kopułkowe, których podstawa występuje w rzucie kwadratu lub prostokąta. Kształt kopuły najlepiej sprawdza się w przypadku dachów płaskich. Tego rodzaju świetliki mogą być zastosowane w różnych typach konstrukcji budowlanych. Najczęściej występują jako element doświetlający wnętrza hal czy innego rodzaju obiektów użytkowych. W praktyce świetliki kopułkowe występują w różnej kombinacji kształtów i rozmiarów, dlatego bez problemu można znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie.
Kolejnym rodzajem są świetliki łukowe. Świetliki łukowe często występują również w postaci długich pasm montowanych na obiektach przemysłowych, ale i halach sportowych, magazynach czy hipermarketach. Standardowo są dostępne w trzech wersjach kolorystycznych - bezbarwnej, mlecznej i zielonej. Kształt łuku sprawia, że do wnętrza może przedostać się duża ilość promieni słonecznych, a jednocześnie zapewniają bardzo dobre warunki termoizolacyjne. Tego rodzaju świetliki nadają się do wypełnienia szczytowych fragmentów dachów dwuspadowych.
Warto też wspomnieć o świetlikach piramidalnych, które swoim kształtem przypominają klasyczny dach czterospadowy. Najczęściej znajdują się na szczycie budynku, ale mogą być też umieszczona na skośnych połaciach.
źródło i zdjęcia: LUMITERM