ICAAC, która odbywa się w Poczdamie od 4 do 6 września, jest szóstą międzynarodową konferencją na temat autoklawizowanego betonu komórkowego. Konferencja, organizowana przez Bundesverband Porenbetonindustrie e.V. i Verband Bauen in Weiß e.V., zapewni globalną platformę dla ekspertów w branży - pracowników badawczych, inżynierów budowlanych, architektów, inżynierów konstrukcyjnych, przedstawicieli producentów i studentów. Celem będzie dialog i dyskusja na temat trendów, innowacji, pomysłów i wyzwań stojących przed sektorem w produkcji, tak samo jak i w użyciu tego materiału budowlanego, który jest wciąż innowacyjny pomimo faktu iż jego historia sięgać może około 100 lat wstecz.
Lekki i masywny
Autoklawizowany beton komórkowy jest masywnym, mineralnym materiałem budowlanym z właściwościami termoizolacyjnymi. Nadaje się zarówno do ścian nośnych jak i nienośnych i pozwala produkcji monolitycznych konstrukcji sprostać wszystkim bieżącym wymaganiom dotyczącym izolacji termicznej, redukcji hałasu, ochrony przeciwpożarowej i odporności na wilgoć. Beton komórkowy składa się właściwie tylko w 20 procentach z substancji stałych i w 80 procentach z powietrza. Wolny jest od szkodliwych substancji a jego niski ciężar właściwy połączony z wysoką wytrzymałością sprawia że jest łatwy i ekonomiczny w użyciu na placach budowy. To tylko niektóre z pozytywnych właściwości- Bundesverband Porenbetonindustrie wspomina o kilku innych.
Autoklawizowany beton komórkowy jest nieporównywalny z innymi typami betonu
Master Builders Solutions sponsoruje konferencję a Nicoletta Zeminian, Manager Segmentu MCP z Master Builders Solutions we Włoszech będzie mówić o rozwiązaniach BASF w swojej prezentacji "Dodatki chemiczne do optymalizacji produkcji betonu komórkowego".
- "Zarówno pod względem składu, jak i procesu wytwarzania, beton komórkowy zasadniczo różni się od betonu towarowego i prefabrykowanego" - mówi Zeminian.
Wstępne testy z zastosowaniem dodatków, które zostały wypróbowane i przetestowane z prefabrykowanym lub towarowym betonem dla betonu komórkowego zwykle osiągały ograniczony sukces.
Konwencjonalne dodatki zakłócają proces
- "Mówiąc prosto, wytwarzając beton komórkowy wyrost masy i twardnienie zapoczątkowane dzięki wykorzystaniu proszku aluminium są dwoma różnymi procesami chemicznymi ale zachodzącymi równocześnie w fazie wstępnej pielęgnacji" - mówi Zeminian.
Konwencjonalne superplastyfikatory mogą skutecznie redukować zawartość wody w mieszaninie a przez to znacząco skracać czas wiązania, powodując znaczące oszczędności kosztów i czasu oraz wyższą wydajność. Jednakże, zwiększają zwykle lepkość mieszaniny i hamują rekcję glinu. Pory nie są uformowane w rzeczywiście wymaganym zakresie.
- "Pracownikom badawczym BASF udało się opracować specjalne polimery, które równie skutecznie redukują zawartość wody ale nie mają żadnego negatywnego wpływu na tworzenie się porów".
MasterCast redukuje zawartość wody i optymalizuje reologię
Szereg dodatków MasterCast do produkcji betonu komórkowego skutecznie rozprasza cząstki spoiwa, znacznie zmniejszając zawartość wody w świeżo wyprodukowanym betonie. W tym samym czasie poprawia się reologia materiału a proces powstawania porów nie ulega pogorszeniu. W ten sposób czas wiązania zostaje znacznie skrócony, formy można wykorzystać bardziej efektywnie, a autoklawizacja - proces utwardzania parą - można skrócić. W rezultacie, redukcji ulega cykl produkcyjny jako całość i zwiększa się wydajność. W wielu zakładach poszczególne etapy produkcji zostały również zharmonizowane ze sobą w celu osiągnięcia maksymalnej wydajności, właśnie dlatego głównym celem nie jest przyspieszenie produkcji. W tym przypadku, główną zaletą MasterCast jest możliwa redukcja zawartości cementu i wapienia nawet do 15 procent bez zmiany czasu wiązania - powodując znaczne oszczędności. W obu przypadkach nakład energii jest znacznie mniejszy, a co zatem idzie zmniejsza się ślad ekologiczny procesu.
Bardziej ekonomiczny, lepszy, atrakcyjniejszy i wytrzymalszy
Dodatki do betonu z gamy MasterCast wspomagają producentów zarówno w optymalizacji procesów produkcyjnych jak i w podnoszeniu jakości produktu pod względem kosztów, wydajności, estetyki i wytrzymałości. Inne dodatki do betonu od Master Builders Solutions wzmacniają ten efekt i zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. Na przykład seria środków antyadhezyjnych MasterFinish pozwala na łatwiejsze usuwanie i bardziej skuteczne czyszczenie i konserwację szalunków w dłuższej perspektywie. MasterPel nadaje betonowi komórkowemu efekt hydrofobowy, w rezultacie pochłania on znacznie mniej wody, ale pozostaje otwarty na dyfuzję powietrza i pary wodnej, zapobiegając gromadzeniu się wilgoci w materiale. Master X-Seed działa jako przyspieszacz twardnienia, umożliwiając bardziej efektywne wykorzystanie sprzętu, MasterFiber zaś zmniejsza skurcz i pękanie podczas suszenia, poprawia stabilność i zmniejsza ryzyko pękania betonu komórkowego przed pocięciem na bloki o wymaganych rozmiarach.
źródło i zdjęcia: BASF Polska Sp. z o.o.