W jubileuszowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, instytucji i organizacji lokalnych, posłowie oraz media, którzy oprócz zwiedzenia fabryki mieli okazję uczestniczyć w posadzeniu pamiątkowej alei drzew na terenie zakładu, nawiązującej do obchodów 20-lecia produkcji VELUX w Polsce.
Podczas obchodów 20-lecia produkcji VELUX w fabryce okien w Gnieźnie została posadzona aleja drzew.
Od lewej: Agnieszka Kamińska kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w firmie VELUX, Jacek Siwiński prezes VELUX Polska, Robert Purol dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie
To bardzo ważny dzień zarówno dla naszej firmy, jak również całego regionu. Jesteśmy dumni z tego jak przez te 20 lat rozwinęły się nasze zakłady, a wraz z nimi również Gniezno. To właśnie tu rozpoczęła się produkcja okien VELUX w Polsce, która dzięki rozwojowi i konsekwentnym inwestycjom Grupy VELUX stanowi ważną część polskiego eksportu okien – powiedział Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie.
Wzrost zatrudnienia i rozwój poddostawców
20 lat produkcji okien VELUX w Polsce wywarło bardzo duży wpływ na rozwój lokalnej i krajowej gospodarki, społeczności lokalnych w których funkcjonują nasze fabryki, jak również całej branży stolarki - mówi Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.
Gnieźnieńska fabryka VELUX wypracowuje wspólnie z trzema pozostałymi fabrykami Grupy zlokalizowanymiw Gnieźnie, Namysłowie i Wędkowych koło Tczewa 25 proc. wartości polskiego eksportu okien.
Wraz z rozwojem produkcji VELUX w Polsce wzrasta zatrudnienie. W dwóch fabrykach w Gnieźnie pracuje obecnie ponad 950 osób. Natomiast cała Grupa zatrudnia w sumie ponad 4250 pracowników. W ubiegłym roku Grupa stworzyła 500 nowych miejsc pracy, a w planach są kolejne rekrutacje.
Zaangażowanie VELUX w życie społeczności lokalnych
Zaangażowanie społeczne jest jednym z fundamentów Grupy VELUX, nie tylko poprzez wsparcie finansowe konkretnych projektów, ale również w postaci troski o bycie dobrym sąsiadem w społecznościach, w których działamy – mówi Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie.
W ciągu 20 lat udało się zrealizować wiele ciekawych i ważnych inicjatyw dzięki grantom od Fundacji Pracowniczej, która wspiera zarówno pracowników, jak i ważne projekty dotyczące lokalnej społeczności – mówi Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie.
Grupa VELUX jest już na stałe związana z Gnieznem
Staliśmy się ważną częścią miasta i czujemy wielką odpowiedzialność, aby wspólnie z przedstawicielami władz miejskich przyczyniać się do rozwoju społeczności lokalnych, dzięki czemu realizujemy też wartości, które towarzyszą nam od początku istnienia firmy. Pomagamy w realizacji ważnych projektów kulturalnych, sportowych i społecznych takich jak: Bieg Europejski, wsparcie ośrodka w Kłecku pod Gnieznem, czy współpraca z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gnieźnie w zakresie organizowania wycieczek, szkoleń i praktyk uczniowskich – mówi Robert Purol.
Wsparcie działalności typu non-profit przez firmę VELUX
Warto podkreślić, iż latach 1991-2016 Fundacja Pracownicza przeznaczyła ponad 1,85 mln zł na wsparcie działalności typu non-profit na terenach zlokalizowanych w pobliżu zakładów produkcyjnych VELUX. Około jedna trzecia tych środków została przekazana na realizacje projektów w Gnieźnie, takich jak: zakup wyposażenia w postaci mebli, sprzętu komputerowego, sportowego, medycznego dla lokalnych szkół, przedszkoli czy też ośrodków sportowych oraz placówek medycznych.
Z okazji 20-lecia produkcji Fundacja Pracownicza ufundowała okolicznościowy grant na projekt społeczny „Lighthouse”. Zwycięzcą został projekt Stowarzyszenia Ośla Ławka, który zakłada rewitalizację przestrzeni przy Jeziorze Jelonek, potocznie zwanym „Wenecją” i stworzenie miejsca spotkań dla mieszkańców Gniezna.
źródło i zdjęcia: VELUX Polska