Międzynarodowe jury składało się z 40 niezależnych profesjonalistów, byli to m.in. przedstawicieli świata designu, środowisk akademickich, wpływowych biur architektonicznych oraz prasy, a także fotografów architektury. Wykorzystali do selekcji produktów swoje doświadczenie i profesjonalizm, bo na co dzień wybierają oni rozwiązania z różnych kategorii do własnych realizacji. Przy ocenie zgłoszonych produktów jury wzięło pod uwagę następujące kryteria: koncepcję, jakość wzornictwa, wartość marki i dopasowanie produktu do marki, estetykę, wykorzystaną grafikę i semantykę, przyjazność dla użytkowników, funkcjonalność i kompatybilność, ekologiczność i stopień zrównoważenia produktu.
Okna do płaskiego dachu VELUX ze sferycznym modułem szklanym zostało nagrodzone w kategorii "Przegroda zewnętrzna" w uznaniu za innowacyjność rozwiązania, funkcjonalność, wysoką jakość techniczną. Ogółem do konkursu zostało zgłoszonych 600 produktów, 300 marek z 15 krajów. Każdy z nich reprezentował najwyższą jakość. W sumie w konkursie nagrodzono 90 produktów, zaś w kategorii "Przegroda zewnętrzna" wyłoniono tylko pięciu laureatów.
- "Nie mam wątpliwości, że Sferyczny Moduł Szklany VELUX zasłużył na nagrodę designerów. Moim zdaniem to najładniejsze okno na świecie – cieszę się, że osobiście mogłem wprowadzić je na polski rynek. Coraz liczniejsze grono polskich architektów docenia jego walory funkcjonalne i estetyczne – mam nadzieję, że wkrótce żadna prestiżowa inwestycja z dachem płaskim nie obędzie się bez tego produktu." - mówi Waldemar Czarnocki, Product Manager odpowiedzialny za okna do płaskiego dachu w firmie VELUX.
Piękne, ale też pełne innowacji
Nowe okno jest nie tylko piękne i funkcjonalne, lecz także innowacyjne na wiele sposobów. Jako pierwsze okno VELUX ma szybę przyklejoną do ramy. Oznacza to brak aluminiowego profilu czy śrub przytrzymujących szkło, co zdecydowanie poprawia estetykę rozwiązania. Szyba rozciąga się od krawędzi do krawędzi, co umożliwia swobodny spływ wody deszczowej.
Innowacyjna jest przede wszystkim szyba. Grupa VELUX po raz pierwszy zastosowała i opatentowała zakrzywione szkło w technologii CurveTech. Szyba gwarantuje lepsze doświetlenie, ale także odprowadzanie wody deszczowej, liści i innych zanieczyszczeń. Zespół projektowy musiał znaleźć nowych dostawców, którzy opanowali specjalne techniki niezbędne do produkcji takiego szkła. Nowe okna zostały poddane wyczerpującym testom, aby zapewnić jakość zgodną z założeniami nowatorskiego projektu.
Ponadto okno elektryczne VELUX CVP jest kompatybilne z systemem inteligentnego domu VELUX ACTIVE, który już wkrótce wejdzie na polski rynek. Okna zamkną się same, gdy spadnie pierwsza kropla deszczu lub otworzą się, gdy jakość powietrza w pokoju się pogorszy. Dzięki czujnikom zewnętrznym i wewnętrznym, bezpośredniemu podłączeniu do Internetu, na bazie danych z lokalnej stacji pogodowej, inteligent system sam może podnieść lub opuścić rolety. Dom będzie sam dostosowywał się do naszych przyzwyczajeń i harmonogramu dnia, po to aby zapewnić nam jak najlepsze parametry klimatu wewnętrznego pod kątem temperatury, doświetlenia i wilgotności.
Okna do płaskiego dachu VELUX wyposażone w sferyczny moduł szklany charakteryzują się unikalnym designem, dobrymi parametrami izolacyjnymi oraz wysoką dźwiękochłonnością. Można zainstalować na nich elektrycznie lub solarnie sterowane rolety i markizy. Produkt jest dostępny w 8 rozmiarach, w wariancie nieotwieranym i otwieranym elektrycznie. Przeznaczony jest do montażu w dachach o kącie nachylenia od 0 do 15° stopni w różnego rodzaju pokryciach dachowych.
źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.