Zmiana oświetlenia pozwala odmienić wnętrze o 180 stopni – dlatego decydując się na nią, warto wiedzieć, jakie trendy zdominowały w tym roku branżę oświetleniową. Opowiada o nich nasza produkt menedżer oświetlenia wnętrz Beata Bedrij-Wolańczyk.
Nowe trendy i żelazne zasady
Przeglądając różne oferty, które otrzymujemy, można zauważyć pewne tendencje dotyczące oświetlenia wnętrz – szczególnie wyraźnie widać postępujący zwrot ku naturze jak w linii Neordic marki Paulmann.
– "Można zauważyć obecność drewna, betonu, czy marmuru, które są często komponowane z innymi materiałami. Dzięki temu całość nabiera ciekawego, nowoczesnego charakteru, przy zachowaniu prostych form" – mówi Beata Bedrij-Wolańczyk.
Równie proste są podstawowe zasady, o których warto pamiętać przed przystąpieniem do oświetleniowej rewolucji.
- Nad stołem – więcej mocy. W tym miejscu doskonale sprawdza się jasne oświetlenie o zwiększonej mocy
- Odpoczynek "na stojaka" – w strefie wypoczynkowej świetnie prezentują się lampy stojące, które łatwo dopasować do aktualnych potrzeb.
- Świetlne wyróżnienie – istotne elementy dekoracyjne warto oświetlić niewielkimi lampkami sufitowymi, by podkreślić ich wartość.
- Mocno rozświetlona kuchnia – to istotny element zwłaszcza strefy roboczej. Mocne światło pozwoli lepiej się skupić na wymagającej precyzji pracy.
Salon w centrum uwagi
Przystępując do zmian w centrum domowego życia jakim jest salon, należy pamiętać, że kluczową rolę odgrywa tu styl wnętrza.
W ostatnich latach mocną pozycję zyskał prosty styl skandynawski, który daje duże pole do popisu w kwestii oświetlenia.
– "W takim przypadku oświetlenie jest elementem doskonale ukazującym elegancję wnętrza, mimo jego ogólnej prostoty. Znakomicie sprawdzają się tu lampy jak Rurik 1, stworzone na bazie aluminium z dodatkiem drewna." – mówi Beata Bedrij-Wolańczyk.
Na przeciwnym biegunie znalazł się opływający w elementy ozdobne i różne odcienie kolorystyczne styl Glamour. W ten styl perfekcyjnie wkomponowują się okrągłe lampy GIBA, zdobione licznymi wzorami.
– "Wybierając oświetlenie do salonu warto wybrać to stonowane, świecące ciepłą, bardziej naturalną i nie oślepiającą użytkownika." – dodaje nasza ekspert.
Relaks w sypialni
Pomieszczenie, w którym śpimy, nie powinno być zbyt mocno rozświetlone – ma być urządzone tak, by zapewnić odpowiedni odpoczynek, również dla wzroku. Dobrym wyborem są źródła światła, które pozwalają regulować moc świecenia – inną do czytania, a inną do wyciszenia się po ciężkim dniu.
- "W sypialnie świetnie sprawdzają się taśmy LED pełniące zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Może być zamontowane na przykład nad łóżkiem, jak i w jego cokole." – mówi Beata Bedrij-Wolańczyk.
Ciekawym rozwiązaniem do sypialni są ciemne klosze przysłaniające źródło światła. Jak na przykład ocieplające światło i nadające mu przyjemny kolor klosze Deco Shade.
Biurowa strefa pracy
Praca w domu? Niezależnie czy chodzi o biurko ucznia, czy domowy gabinet, przestrzeń pracy warto doświetlić solidną lampą stołową. W tej kwestii najmodniejsze są ciemne odcienie i proste kształty. Niezwykle interesująco i elegancko prezentują się modele marki Paulmann - zarówno klasyczna lampa z kloszem jak Tem 1, jak i Moa 1 ze stylową miedzianą nóżką i dużą, odkrytą żarówką.
źródło i zdjęcia: "LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. dawniej "Lange Łukaszuk" Spółka jawna