Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

VELUX: Naukowcy o zdrowym domu – konferencja Healthy Buildings 2017 - Europe

W dniach 2-5 lipca, na Politechnice Lubelskiej, odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa Healthy Buildings 2017 - Europe poświęcona zdrowym budynkom, w której uczestniczyło ponad 200 naukowców i praktyków z 38 krajów. Grupa VELUX była sponsorem głównym konferencji oraz aktywnym uczestnikiem paneli dyskusyjnych, w których dzielono się wiedzą i wynikami najnowszych badań.

VELUX: Naukowcy o zdrowym domu – konferencja Healthy Buildings 2017 - Europe
VELUX Polska Sp. z o.o. Okna dachowe, świetliki tunelowe, systemy sterowania, rolety, markizy, żaluzje
www.velux.pl

Była to trzynasta konferencja z serii Healthy Buildings i jednocześnie druga w nowej formule konferencji regionalnych. Do Lublina przybyło ponad 200 naukowców i praktyków różnych specjalności – inżynierów środowiska, architektów, chemików, biologów, lekarzy którzy dyskutowali o znaczeniu warunków życia w budynkach dla ludzi i środowiska. Co jest szczególnie istotne, gdyż właśnie w nich ludzie spędzają 90 proc. swojego czasu. Natomiast nowa, regionalne formuła, dała szansę na lepsze osadzenie dyskusji w lokalnym kontekście.

- "Główne tematy poruszane podczas konferencji w Lublinie to "smart buildings", nowoczesne systemy wentylacji pozwalające na oszczędności energii, chemiczne i biologiczne czynniki wpływające nie tylko na zdrowie, lecz przede wszystkim samopoczucie użytkowników. Obecna była również tematyka związana, z jakością środowiska wewnętrznego w szkołach, a także po raz pierwszy wiele prezentowanych prac dotyczyło problemów ludzi starszych, oraz jakości powietrza w szpitalach, czyli tam gdzie spodziewamy się odzyskać zdrowie" – mówi prof. Marzenna Dudzińska z Politechniki Lubelskiej, przewodnicząca komitetu naukowego i organizacyjnego.

W dniach 2-5 lipca, na Politechnice Lubelskiej, odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa Healthy Buildings 2017

Konferencje Healthy Buildings 2017 - Europe to przede wszystkim forum dyskusyjne. Oprócz 33 sesji, na Politechnice Lubelskiej odbyło się 11 warsztatów wymagających aktywnego udziału wszystkich uczestników oraz paneli dyskusyjnych, dotyczących nowych rozwiązań praktycznych w wentylacji i klimatyzacji czy metod pomiarowych.

- "Dla uczestników z Polski była to okazja do poznania najnowszych badań i opinii najlepszych światowych specjalistów. To także okazja do uświadomienia polskiemu społeczeństwu, że jakość powietrza wewnętrznego ma większy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie niż powietrza zewnętrznego (atmosferycznego) i że podejmując decyzje przy budowie domu czy wyposażaniu mieszkania mamy bezpośredni wpływ na zdrowie nasze i naszych dzieci" – dodaje prof. Marzenna Dudzińska.

W lubelską konferencję zaangażowała się również Grupa VELUX, która od lat zajmuje się propagowaniem idei zdrowych domów, realizując m.in. takie inicjatywy jak "Barometr Zdrowych Domów" – doroczne ogólnoeuropejskie badanie służące opisaniu zależności między warunkami mieszkaniowymi a zdrowiem ludzi.

- "Wyniki badań mogą wpływać na decyzje inwestorów i mieć kluczowe znaczenie dla sposobu projektowania domów, szkół, szpitali i biur. Dlatego wykorzystujemy każdą okazję do dzielenia się wiedzą i badaniami na czołowych forach naukowych" – mówi Peter Foldbjerg Head of the Group’s research and knowledge department, Daylight, Energy and Indoor Climate.

Podczas konferencji przedstawiciele Grupy VELUX podzielili się wnioskami badań w ramach trzech obszarów. Jednym z nich była prezentacja koncepcji Circadian House - czyli wizji zdrowych budynków przyjaznych dla człowieka, w których integralną częścią jest życie w budynku zgodnie z naturą (zgodnie z cyklem dziennym i cyklami pór roku), możliwość dostosowania się do zmieniających się warunków (w zależności od pory dnia, pory roku) i potrzeb oraz możliwość ochrony przed szkodliwymi substancjami. Kolejnym obszarem była prezentacja wyników badania "Barometr zdrowych domów", czyli opinii Europejczyków na zdrowy styl życia. Edycja 2015 pokazała, iż według Europejczyków zdrowie zaczyna się w domu i co istotne warunki domowe są ważniejsze niż zdrowy sposób odżywiania i aktywność fizyczna. W 2016 roku dzięki badaniu określono pięć głównych cech zdrowego domu (dobre warunki do snu, komfortowa temperatura wnętrza, świeże powietrze, dostęp do światła dziennego oraz odpowiednia wilgotność). Natomiast ostatnia edycja 2017 pokazała, że jeden na sześciu Europejczyków mieszka w budynkach o niezdrowym klimacie, w których panuje wilgoć, brakuje światła dziennego, niedogrzewanych zimą i przegrzewanych latem.

Konferencje Healthy Buildings 2017 - Europe to przede wszystkim forum dyskusyjne

W ramach aktywności Grupy VELUX na konferencji odbyły się również warsztaty pt. "Jak efektywnie i w przystępny sposób wyremontować budynek mieszkalny", a także została zaprezentowana koncepcja niedrogiej i zrównoważonej przebudowy socjalnych budynków mieszkalnych w oparciu o projekt RenovActiv. Służy ona jako wzorzec i inspiracja do przebudowy kolejnych podobnych domów socjalnych w brukselskiej dzielnicy Anderlecht.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z projektami realizowanymi przez Grupę VELUX również na specjalnym stoisku, gdzie dostępne były broszury i katalogi poświęcone omawianym zagadnieniom.

Więcej informacji na temat prowadzonych przez Grupę VELUX badań oraz koncepcji renowacji domów socjalnych znajduje się pod linkami: research and knowledge, housing renovation concept, oraz Healthy Homes Barometer.

źródło i zdjęcia: VELUX Polska Sp. z o.o.