Unirol poleca ceramikę REFRABOX

Powstanie systemu REFRABOX jest rezultatem przeprowadzonych przez firmę Unirol poszukiwań materiału pozwalającego na długookresowe użytkowanie wkładów kominkowych bez konieczności kłopotliwych napraw i wymiany płyt stanowiących wyłożenie ogniotrwałe paleniska. Współczesna wiedza na temat wyłożeń wysokotemperaturowych daje możliwości lepszego, niż to się dzieje w powszechnej praktyce, doboru tworzywa i sposobu zabudowy elementów spełniających tego typu kryterium. Przede wszystkim przeanalizowano przyczyny zniszczeń.

Unirol poleca ceramikę REFRABOX
Unirol Wodne i powietrzne wkłady kominkowe UNICO
Dane kontaktowe:
74 831 00 50, 74 832 46 90
Wrocławska 2a 58-211 Uciechów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Można tutaj wyróżnić dwa podstawowe mechanizmy. Pierwszy to skutek naprężeń mechanicznych i termicznych. W materiale płyt pojawiają się siły, których przyczyna tkwi w rozszerzalności cieplnej. Prawie każdy podlega tej prawidłowości. Z nielicznymi wyjątkami, każdy powiększa swoje wymiary wraz ze wzrostem temperatury. Nie jest to proces niszczący, jeżeli ogrzewanie odbywa się z małą prędkością i nie występuje różnica temperatur w różnych miejscach elementu. Jest to jednak sytuacja idealna i, najczęściej, niespotykana. Nie następowałoby wtedy przenoszenie ciepła, co jest właściwie jednym z podstawowych założeń konstrukcji. Element w realnych warunkach nie jest nagrzany równomiernie, nie jest nagrzewany nieskończenie wolno i nie na każdej z powierzchni zapewniona jest idealnie taka sama temperatura.

Zawsze istnieje jakiś "transport" ciepła, który może zachodzić właśnie tylko dzięki różnicom temperatur. Skutkuje to tym, że poszczególne warstwy różnie się rozszerzają. Ceramika nie zareaguje nam na to obciążenie sprężystym odkształceniem, a właśnie stopniowym rozluźnianiem struktury i powstaniem mikropęknięć. Te łączą się i pojawia się widoczna już rysa. Zatem: im materiał będzie miał wyższą przewodność i im mniejszy współczynnik rozszerzalności, tym lepiej się zachowa. Dzieje się tak, bo optymalny poziom tych własności zapewni mniejszy poziom naprężeń cieplnych. Będą występować mniejsze różnice temperatur na przekroju, a przy mniejszej rozszerzalności, "dobrotliwość" elementu się zwiększy. Doskonałym przykładem może być tu szkło żaroodporne.

Jego odporność na ciepło polega właśnie na bardzo niskiej (właściwie zerowej) rozszerzalności – tu naprężenia się nie pojawią – brak im źródła. Materiały o dużej rozszerzalności i nawet dobrej przewodności, będą na wstrząsy cieplne mało odporne. Odpowiedź na zasadnicze pytanie: czy wyrób ceramiczny musi pękać, jest zaskakująco prosta. Jeżeli pojawią się w jego wnętrzu naprężenia przekraczające wytrzymałość mechaniczną – na pewno pęknie. Przy projektowaniu systemu REFRABOX nie zakładano sytuacji przeciwnej. Istnieją jednak sposoby na to, żeby materiał nie ulegał zniszczeniu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

źródło i zdjęcia: Unirol