Ogniotrwałe wyłożenie ochronne wkładów z oferty Unirol

Ceramiczne wyłożenie wnętrza paleniska tworzy warstwę chroniącą korpus, stanowi element dekoracyjny, polepsza jakość spalania drewna. Wybór tworzywa elementów pracujących w kontakcie z ogniem ma decydujący wpływ na ich niezawodność oraz niebagatelny wpływ na parametry spalania. Ważna jest też konstrukcja samej warstwy ogniotrwałej, sposób montażu, linie podziału, dylatacje.

Ogniotrwałe wyłożenie ochronne wkładów z oferty Unirol
Unirol Wodne i powietrzne wkłady kominkowe UNICO
Dane kontaktowe:
74 831 00 50, 74 832 46 90
Wrocławska 2a 58-211 Uciechów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Podstawowymi, używanymi tradycyjnie do tej pory, materiałami są formowane wypalane płyty szamotowe i formowane kształtki z betonów izolacyjnych – głównie na bazie wermikulitu. Obie te grupy materiałów różnią się od siebie zasadniczo własnościami, pełnią jednak podobną funkcję ochronną.

Oprócz tych tworzyw firma Unirol proponuje w swojej ofercie wysokojakościowe wyłożenie ogniotrwałe REFRABOX, którego cechą wyróżniającą jest wysoka trwałość. Elementy wyłożenia paleniska zużywają się najczęściej na skutek spękań, które nie zawsze wynikają z różnego rodzaju udarów mechanicznych i cieplnych. Jeżeli takie nadmierne obciążenie nie występowało, a materiał uległ zniszczeniu, wynika to najczęściej z przemian korozyjnych. Zarówno szamot jak i wermikulit są tworzywami bardzo porowatymi i zawierają w swoim składzie sporą ilość niepożądanych zanieczyszczeń sprzyjających reakcjom korozyjnym. Skutkuje to powstawaniem w ich wnętrzu dodatkowych naprężeń, które wraz z naprężeniami cieplnymi mogą i przekraczają wytrzymałość mechaniczną materiału. Wady te kompensowane są jednak w pewnym stopniu relatywnie niską ceną i dostępnością.

Jednym z podstawowych problemów są tu naprężenia cieplne. Z powodu stosunkowo niskiej przewodności cieplnej szamotu, na przekroju płyty występują dość znaczne różnice temperatur. Na skutek tego materiał rozszerza się bardzo nierównomiernie. Dochodzi do tego także problem z nierównomiernym nagrzaniem płyty na jej całej powierzchni, co znów wynika z niskiej przewodności. Różnice mogą dochodzić nawet do kilkuset stopni. Nieelastyczny i nieplastyczny materiał, jakim jest ceramika, musi zareagować na taki stan siatką spękań, a początkowo niewidoczne mikrorysy łączą się i dają większe, obejmujące cały przekrój.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

źródło i zdjęcia: Unirol