ISOVER wspiera miasta i promuje efektywność energetyczną

Budynki o niskim zapotrzebowaniu na energię od 2021 roku będą standardem wymaganym przez polskie i unijne przepisy. ISOVER już od kilku lat wspiera inicjatywy związane z efektywnością energetyczną i poprawą warunków mieszkalnych. Firma przekaże materiały izolacyjne dwóm gminom nagrodzonym w ogólnopolskim konkursie ECO-MIASTO.

ISOVER wspiera miasta i promuje efektywność energetyczną
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska ISOVER - izolacje z wełny mineralnej szklanej i skalnej
Dane kontaktowe:
32 339 63 00, Biuro Doradztwa Technicznego: 800 163 121
Okrężna 16 44-100 Gliwice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Grupa Saint-Gobain, do której należy m.in. marka ISOVER, już od 3 lat jest partnerem konkursu skierowanego do samorządów. W ramach inicjatywy podejmowane są różnego rodzaju aktywności promujące rozwiązania przyjazne dla środowiska i angażujące mieszkańców. Jedną z nich jest konkurs dla miast i gmin nagradzający m.in. działania związane z efektywnością energetyczną budynków.

- "Kategoria efektywność energetyczna budynków jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ budynki przyczyniają się w znaczący sposób do jakości i komfortu życia mieszkańców. Przykładowo ogrzewanie budynków indywidualnych odpowiada za 88% przekroczeń dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 w skali kraju. Zatem poprawa ich efektywności energetycznej, poprzez obniżenie zużycia energii na ogrzewanie, pozytywnie wpływa na zdrowie. Saint-Gobain ma w swojej ofercie produkty, takich marek jak na przykład ADFORS, ISOVER czy WEBER, których stosowanie zapewnia wysoką jakość, trwałość, bezpieczeństwo i estetykę. Ale co najważniejsze, stosując te wyroby wiemy, że przyczyniamy się do czystszego powietrza, przez co poprawiamy jakość naszego życia i środowiska". – mówi Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Grupy Saint-Gobain w Polsce.

W tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO, w kategorii efektywność energetyczna budynków, nagrodzono: Zabrze (powyżej 100 tys. mieszkańców) – za kompleksowe i konsekwentne działania na rzecz efektywności energetycznej oraz działania edukacyjne skierowane do mieszkańców – oraz Kobyłkę (poniżej 100 tys. mieszkańców) za wykorzystanie partnerstwa publiczno-prywatnego, jako skutecznej formy finansowania inwestycji w efektywność energetyczną budynków. Obie gminy otrzymają od ISOVER nagrody w postaci izolacji 500 m2 dachu lekką wełną szklaną. Organizatorem projektu ECO-MIASTO jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Takie wyróżnienie umożliwi poprawę jakości i efektywności energetycznej istniejącego obiektu zwycięskiej gminy. Jak podkreśla Henryk Kwapisz: Wytyczne UE wskazują, że budynki publiczne mają być przykładem dla wszystkich budujących, jak należy je wznosić. Z tego powodu muszą one sprostać wyższym wymaganiom dwa lata wcześniej niż wszystkie pozostałe. Zgodnie z przepisami unijnymi od 2021 roku mają powstawać tylko budynki o niemal zerowym zużyciu energii. Wymagana określone przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa są mniej restrykcyjne. Zgodne z przepisami będą np. budynki wielorodzinne o zapotrzebowaniu na energię 65 kWh/mkw./rok, daleko im więc do budynków pasywnych (tu zapotrzebowanie to wynosi nie więcej niż 15 kWh/mkw./rok).

Eksperci ISOVER wraz z całą Grupą Saint-Gobain od kilku lat przekonują, że efektywne energetycznie budynki to długofalowa inwestycja w bardziej komfortowe warunki mieszkaniowe.

– "Budynki powstające w oparciu o standard naszej firmy – MULTICOMFORT Saint-Gobain – zużywające nie więcej niż 9 kWh/mkw./rok, kosztują od 4 do 10 proc. więcej niż budynki standardowe. W zamian otrzymujemy estetyczny i bezpieczny dom, komfortowy pod względem cieplnym, ale także akustycznym". ­– zauważa Henryk Kwapisz.

Właściwa izolacja akustyczna to kolejne po efektywności energetycznej zagadnienie, na które ISOVER zwraca szczególną uwagę w swoich działaniach. O tym, jak ważny jest komfort ciszy w domach, szkołach czy biurach firma przekonywała w ramach ogólnopolskiej akcji "Ciesz się ciszą". Jedną z inicjatyw towarzyszących kampanii był konkurs, w którym uczestnicy za pomocą specjalnej aplikacji mogli mierzyć poziom natężenia dźwięku w budynkach i walczyć o nagrody dla swoich miast. W zakończonej 15 listopada rywalizacji zwyciężyły Proszowice i Żory. Obie miejscowości otrzymają od ISOVER po 50 tys. zł na renowację wybranego budynku użytku publicznego.

źródło i zdjęcia: Isover Saint-Gobain Construction Products Polska