Wyższy komfort mieszkania
REHAU oferuje optymalne rozwiązanie do wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych. Nie tylko poprawia ono klimat w pomieszczeniu, lecz oszczędza dodatkowo Twój portfel. Poprzez system wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach następuje naturalna wymiana powietrza. Cieszysz się świeżym powietrzem bez uchylonych okien, a jednocześnie obniżasz koszty energii.
Systemy wentylacji mechanicznej od dawna znajdują zastosowanie nie tylko w domach niskoenergetycznych i pasywnych.
Dla Twojego zdrowia i komfortu.
Jak funkcjonuje GPWC?
Zasada działania gruntowego powietrznego wymiennika ciepła polega na wykorzystaniu temperatury gruntu oscylującej na poziomie ok. 8°C (na głębokości ok. 1,5 m poniżej rzędnej terenu) do ocieplenia lub schłodzenia powietrza płynącego systemem rur w gruncie.
Powietrze to jest następnie przekazywane do centrali wentylacyjnej (rekuperatora) i rozprowadzane w budynku systemem rur wentylacyjnych.
Doświadczenia pokazują, że dzięki zastosowaniu GPWC można podnieść temperaturę doprowadzanego powietrza nawet o 22°C w zimie. Dzięki takiemu zabiegowi powietrze zasysane zimą do centrali wentylacyjno-rekuperacyjnej zostaje wstępnie ogrzane, co przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej potrzebnej do podgrzania powietrza do wymaganej temperatury w danym obiekcie.
Analogicznie w lecie w przypadku wystąpienia upałów z temperaturami do 33°C powietrze po przejściu przez wymiennik ochłodzi się do temperatury 16°C. Nie ma wówczas konieczności montowania instalacji klimatyzacyjnej, która zapewnia jedynie chłodne powietrze lokalnie, blisko klimatyzatora, przyczyniając się często do łatwego przeziębienia oraz bólów głowy. Efekt klimatyzacyjny uzyskany dzięki gruntowemu wymiennikowi powietrza tworzy zdecydowanie wyższy komfort mieszkania oraz stabilny i równomierny rozkład temperaturowy w pomieszczeniach.
Ponadto proces schłodzenia powietrza latem w GPWC prowadzi do powstania wody kondensacyjnej, czyli wykroplenia wilgoci zawartej w powietrzu. Obniżenie wilgotności powietrza latem wpływa na poprawę jakości powietrza i obniża odczucie ciężkiego oraz parnego powietrza.
źródło i zdjęcia: Rehau