Materiał
Produkt guttatec wytwarzany jest w oparciu o bitum oksydowany – zbrojony welonem szklanym z bazaltową posypką. Istnieją dwa sposoby jego mocowania: poprzez klejenie na całej powierzchni lub za pomocą samowulkanizujących się pasków.
Wysoka uniwersalność pozwala na wykorzystanie rozwiązania guttatec dla nowych oraz odnawianych powierzchni dachowych o nachyleniu nie przekraczającym 15°-75°.
Montaż
Deskowanie o maksymalnie 15% wilgotności lub płyty OSB mogą być wykorzystywane jako podłoże dla gontu bitumicznego. Konstrukcja powinna zostać pokryta papą podkładową, przy czym niezbędne jest zachowanie prawidłowej wentylacji dachu, mającej minimalnie 4 centymetry. Papa układana jest równolegle do okapu, natomiast konieczne jest dodatkowe wzmocnienie krawędzi bocznych, z wykorzystaniem klejonego wzdłużnie pasa papy.
Układanie rozpoczyna się od pasa okapowego i wklejenia pierwszego elementu (obróconego o 180°*) w pasie nadrynnowym oraz jego przybicia gwoździami. Będzie on podkładem i tłem przy okapie. Kolejne elementy mocuje się za pomocą gwoździ na styk z poprzedzającym, uwzględniając odpowiednie przesunięcie. Do obrobienia kalenicy wykorzystuje się odpowiednio formowane, pojedyncze modele. Są one najpierw podklejane (specjalnym trwale plastycznym klejem), a w kolejnym kroku przybijane.
*przy wykorzystaniu gontu sześciokątnego pierwszy pas montuje się bez odwrócenia.
Zalecenia
- dla jednego dachu należy wykorzystywać materiały o tej samej dacie produkcji,
- optymalny, harmonijny odcień można uzyskać poprzez mocowanie na przemian elementów z różnych paczek, przy czym minimalne różnice będą zawsze występować i nie są one wadą produktu,
- w trakcie montażu w niskich temperaturach poszczególne elementy powinno zgrzewać się z wykorzystaniem opalarki lub palnika,
- chodzenie po powierzchni materiału jest zabronione, z uwagi na możliwość jego uszkodzenia należy korzystać ze specjalnych pomostów.
źródło i zdjęcia: Gutta