Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Sztukaterie

Sto: Natura zamknięta we wnętrzu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2016-08-30

Dynamiczny rozwój technologii znacząco wpłynął na nasze codzienne funkcjonowanie. Odcinając się od skomputeryzowanej codzienności, szukamy kontaktu z naturą. Dzięki naturalnym materiałom wykończeniowym, których właściwości przewyższają materiały syntetyczne, możemy się nią cieszyć także we własnym domu.

Współczesna kultura charakteryzuje się postępem technologicznym na niespotykaną dotąd skalę. Otaczająca nas zewsząd technika wzbudza chęć ucieczki do naturalnych rozwiązań. Dominujące trendy w aranżacji wnętrz wykorzystują tę tendencję w dwojaki sposób. Z jednej strony rośnie zainteresowanie elementami wyposażenia wnętrz wykonanymi z naturalnych materiałów. Z drugiej zaś, czołowi producenci materiałów budowlanych oferują coraz szerszą gamę produktów opierających się na tradycyjnych surowcach.

Dynamiczny rozwój technologii znacząco wpłynął na nasze codzienne funkcjonowanie

Naturalne materiały

Wśród naturalnych materiałów w wyposażeniu wnętrz wiodącą rolę pełni drewno, wykorzystywane w możliwie najmniej przetworzonej postaci. Do dyspozycji mamy całe spektrum rozwiązań aranżacyjnych. Tradycyjne deski podłogowe obecnie mogą zostać dopełnione drewnianą okładziną ścienną bądź meblami. Dużą rolę pełnią dodatki, takie jak drewniane żaluzje, wazony czy lampiony, które pozwolą nam stworzyć niepowtarzalny i przytulny klimat.

Wśród naturalnych materiałów w wyposażeniu wnętrz wiodącą rolę pełni drewno, wykorzystywane w możliwie najmniej przetworzonej postaci

Coraz większą popularnością cieszy się również drewno z odzysku, najczęściej w postaci drewnianych palet, z których przy odrobinie wyobraźni stworzyć można niepowtarzalne meble czy kompozycje.
Równie popularnym materiałem jest kamień, dzięki któremu możemy zaaranżować przestrzeń zarówno w sposób tradycyjny, jak i w surowym stylu industrialnym. Najczęściej występującymi kamieniami dekoracyjnymi są granit, piaskowiec, marmur, trawertyn i łupek. Do dyspozycji mamy płyty wieloformatowe, których długość dochodzić może nawet do 3 metrów, a także szeroką gamę produktów tradycyjnych, którymi możemy wyłożyć tak podłogi, jak ściany. Na rynku pojawiły się także kamienne zlewy zespolone z blatem kuchennym, a nawet stoły – jest więc z czego wybierać.

Dla naszego zdrowia oraz komfortu przebywania w danym pomieszczeniu kluczowe znaczenie mają materiały budowlane użyte do jego wykończenia Tradycyjne surowce

Dla naszego zdrowia oraz komfortu przebywania w danym pomieszczeniu kluczowe znaczenie mają materiały budowlane użyte do jego wykończenia. Potencjalna emisja lotnych substancji (np. rozpuszczalników czy środków konserwujących) z materiałów dekoracyjnych, farb i tynków może szkodzić domownikom latami - dlatego ich producenci inwestują w poszukiwanie najoptymalniejszych rozwiązań estetycznych i funkcjonalnych. Wykorzystując rozwój nowych technologii, są dziś w stanie zapewnić odpowiedni klimat we wnętrzu. W ten trend  idealnie wpasuje się linia produktów wapiennych StoCalce, które mają wyjątkowo dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Produkty wapienne miały fundamentalne znaczenie dla budownictwa już w starożytności. Do największych zalet wapna należy bowiem wysoka paroprzepuszczalność. Porowata struktura tynków wapiennych i wynikająca z niej dyfuzyjność sprawiają, że produkty te pochłaniają nadmiar wilgoci, przechowują ją, a następnie oddają w doskonałych proporcjach podczas wietrzenia. To sprawia, że ściany „oddychają” w stopniu nieporównywalnie większym aniżeli w przypadku użycia ogólnodostępnych dziś produktów akrylowych, winylowych czy lateksowych. Wapno wykazuje też właściwości alkaliczne, dzięki czemu nie ma potrzeby użycia dodatkowych środków konserwujących.

Kolekcja StoCalce wytwarzana jest w sposób naturalny, integrując zalety wapna z szerokimi możliwościami dekoracyjnymi. - Linia tynków i szpachli StoCalce Functio, bazująca na unikatowym połączeniu wapna i gliny, uwalnia ok. 50% więcej wilgotności niż tradycyjne tynki gliniane, nie tracąc przy tym tak cennych właściwości jak łatwość obróbki i wodoodporność – mówi Sebastian Szarejko, menager produktu w firmie Sto. – Z kolei mineralne masy szpachlowe StoCalce Deco umożliwiają stworzenie powłoki nie tylko w stylu klasycznym czy śródziemnomorskim, ale też w nowoczesnym, ponieważ dobrze imitują tak popularne dziś powierzchnie betonowe.

Niezależnie od preferowanej stylistyki wnętrza, warto sięgać po naturalne materiały wykończeniowe

Bezpieczeństwo i komfort

Niezależnie od preferowanej stylistyki wnętrza, warto sięgać po naturalne materiały wykończeniowe. Chcąc stworzyć  pomieszczenie odznaczające się dobrym klimatem, zwracajmy uwagę na jakość i skład wykorzystywanych produktów oraz na właściwości, jakimi się odznaczają. Stosowanie materiałów wolnych od emisji związków lotnych powinno być standardem w obiektach dedykowanych dzieciom i alergikom. Wykorzystanie naturalnych tkanin, drewna i kamienia jest kluczem do stworzenia przytulnej przestrzeni, w której wszyscy będą się czuli komfortowo. W celu wzmocnienia tego efektu warto sięgnąć po ekologiczne szpachle, tynki i farby, które zapewniają odpowiednią gospodarkę wilgocią, a przy tym dają swobodę aranżacyjną. W ten sposób inspiracje czerpane z natury pozwolą na urządzenie wnętrza, będącego manifestem proekologicznego stylu życia.

źródło i zdjęcia: Sto Sp. z o.o.

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum