Saint-Gobain Building Glass Polska pomaga budować mieszkania treningowe dla młodzieży

Dzięki wsparciu Fundacji Saint-Gobain Initiatives, marek Saint-Gobain oraz pracowników firmy udało się zaadaptować blisko 180 m2 nieużywanego poddasza w kamienicy przy ulicy Brechta na warszawskiej Pradze na 7 mieszkań treningowych. Dla chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Aninie, którzy zamieszkają na Brechta, mieszkania treningowe są ostatnim etapem w przygotowaniu do samodzielności.

Saint-Gobain Building Glass Polska pomaga budować mieszkania treningowe dla młodzieży
Saint-Gobain Glass Polska Szkło budowlane, szyby do okien, szkło do wnętrz i na fasady, szkło specjalistyczne
Dane kontaktowe:
882 118 692
Szklanych Domów 1 42-530 Dąbrowa Górnicza

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pomocna dłoń dla młodych

Projekt tworzenia mieszkań jest realizowany przez Fundację Habitat for Humanity Poland, która chce stworzyć modelowe rozwiązanie wspierające młodzież opuszczającą instytucje pieczy zastępczej. Grupa Saint-Gobain zaangażowała się od początku w trwające ponad rok prace adaptacyjne, oferując wsparcie finansowe i rzeczowe, a pracownicy firmy pomagali jako wolontariusze przy pracach wykończeniowych.

Projekt tworzenia mieszkań jest realizowany przez Fundację Habitat for Humanity Poland

Od września na Brechta zamieszka 6 chłopców opuszczających Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Aninie. Z pomocą wychowawcy będą się uczyć odpowiedzialności za siebie i powierzone mieszkanie. Jednym z lokatorów będzie Adrian, który w wieku 4 lat trafił do domu dziecka, a jako nastolatek miał liczne problemy w szkole oraz zatargi z prawem.

- "W ośrodku w Aninie z pomocą wychowawców udało mi się uporządkować moje życie. Za rok zdaję maturę i chcę dostać się na Akademię Obrony Narodowej. Dla mnie i dla moich kolegów, którzy tutaj zamieszkają, jest to ogromna szansa" - mówi Adrian.

Od września na Brechta zamieszka 6 chłopców opuszczających Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Aninie

Mieszkania treningowe to miejsce, gdzie młodzi opuszczający ośrodek wychowawczy przez rok przygotowują się do dorosłego życia. Jednocześnie ucząc się i pracując, muszą sami zadbać o mieszkanie i opłacić rachunki. Tak, aby po opuszczeniu mieszkań treningowych byli gotowi do w pełni samodzielnego życia.

- "Fundacja Saint-Gobain Initiatives dąży do zapewnienia dostępu do mieszkań wygodnych, energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska, osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Wszyscy wiemy, że bez godnego miejsca, do życia ciężko jest budować swoją przyszłość. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy pomóc w stworzeniu mieszkań o dobrym standardzie i w dobrej jakości, które zapewnią młodym poczucie bezpieczeństwa i komfortu oraz ułatwią im start w dorosłość" – wyjaśnia François-Xavier Moser, prezes Saint-Gobain w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji.

Zaangażowanie pracowników

Fundacja Saint-Gobain Initiatives przyjęła innowacyjną formułę działania, polegającą na aktywnym uczestnictwie pracowników Grupy Saint-Gobain. Pracownicy mogą zgłaszać projekty w ramach wolontariatu, a później dzięki swojej wiedzy i kompetencjom technicznym biorą także udział w ocenie projektów oraz pilotują ich wdrażanie i realizację. Podobnie było w przypadku projektu adaptacji strychu na mieszkania treningowe, w który zaangażował się jako koordynator Andrzej Kruszyński, pracownik Saint-Gobain. Do pomocy w pracach adaptacyjnych na Brechta zgłosili się także inni pracownicy Grupy, którzy w ramach Dnia Wolontariatu pomagali w pracach wykończeniowych, takich jak malowanie, tynkowanie, czy wykańczanie podłogi.

Fundacja Saint-Gobain Initiatives przyjęła innowacyjną formułę działania, polegającą na aktywnym uczestnictwie pracowników Grupy Saint-Gobain

- "Ten wolontariat był dla mnie i moich kolegów wyjątkowym doświadczeniem. Pomagaliśmy w pracach wykończeniowych wspólnie z chłopcami, którzy tutaj zamieszkają. Mieliśmy okazję ich poznać, porozmawiać, a dzięki temu doświadczyliśmy osobiście, że nasza pomoc ma sens. To daje ogromną satysfakcję i radość" – mówi Andrzej Kruszyński.

Fundacja Saint Gobain Initiatives z siedzibą w Paryżu sfinansowała koszt prac budowlanych związanych z adaptacją strychu przy ulicy Brechta 12 i był to pierwszy projekt Fundacji zrealizowany w Polsce.

Grupa Saint-Gobain zaangażowała się od początku w trwające ponad rok prace adaptacyjne Jakość i standard

Tworząc produkty do wykończenia oraz izolacji mieszkań i domów, grupa Saint-Gobain stara się przede wszystkim o to, aby wspierały oszczędzanie energii i były przyjazne dla środowiska.

- "Mieszkania treningowe znajdują się na strychu, który latem bardzo szybko się nagrzewa, a zimą oddaje ciepło, dlatego szczególnie ważne było dla nas zapewnienie jak najlepszej izolacji dachu, podłogi oraz ścian i zapobieżenie utracie energii oraz ciepła. W adaptacji poddasza wykorzystaliśmy materiały izolacyjne najwyższej jakości" - tłumaczy Henryk Kwapisz, ekspert techniczny ze strony Saint-Gobain.

Oddział Saint-Gobain w Polsce dostarczył materiały budowlane i izolacyjne trzech Marek: Weber (materiały wykończeniowe, m.in. tynki, posadzki cementowe i kleje do płytek) Isover (materiały do izolacji dachu oraz ścian) oraz Rigips (systemy stelażowe do sufitów i ścian).

źródło i zdjęcia: Isover Saint-Gobain Construction Products Polska