Technologia dla każdego
Zjawisko osmozy naturalnej zaobserwowano ponad 200 lat temu we Francji, lecz dopiero w roku 1952 na Uniwersytecie Kalifornijskim odkryto, że proces ten można odwrócić i dzięki temu usunąć z wody zawarte w niej zanieczyszczenia.
Jeszcze do niedawna droga technologia, którą wykorzystywano tylko na skalę przemysłową, dostępna jest już dla każdego. Początkowo filtry osmotyczne były używane przez wojsko do odsalania wody morskiej, z czasem ich zakres zastosowania znacznie się powiększył.
Metoda odwróconej osmozy obecnie jest stosowana na dużą skalę w przemyśle, głównie przez producentów wody butelkowanej. Służy również do oczyszczania i zatężania ścieków przemysłowych, szczególnie pochodzących z przemysłu spożywczego, papierniczego i galwanicznego. Dzięki temu istnieje możliwość odzyskania wody, cennych substancji i rozpuszczalników zawartych w ściekach. Głównymi zaletami tego systemu są mniejsze straty, oszczędność surowców oraz zminimalizowane zużycie energii. To także podstawa metoda odsalania wody morskiej – mówi ekspert firmy UST-M, Paweł Woźniak.
Jak to działa?
Proces odwróconej osmozy polega na wywieraniu ciśnienia na zanieczyszczoną wodę, która przechodząc przez błony półprzepuszczalne zawarte w membranie filtra, pozostawia po jednej stronie wszelkie zanieczyszczenia. W ten sposób na drugą stronę membrany przechodzi czysta i zdrowa woda, a dodatkowo pozbawiona zanieczyszczeń oraz 99% wirusów i bakterii. Aby umożliwić filtrowi właściwe działanie, potrzebne jest odpowiednie ciśnienie w instalacji wodociągowej. Najczęściej wystarcza to, które mamy w naszych kranach. Jeśli jest zbyt niskie, wtedy należy zainstalować pompę.
- Systemy bazujące na metodzie odwróconej osmozy są bezpiecznymi urządzeniami filtrującymi wodę przeznaczonymi do celów spożywczych. Technika ta uzdatnia wodę w stopniu, który pozwala na picie jej prosto z kranu, bez potrzeby przegotowania. Można ją stosować także do przygotowywania potraw dla dzieci, ponieważ zawiera bardzo mało minerałów, które i tak są dostarczane razem z pożywieniem. Ich nadmiar mógłby szkodzić niemowlętom. – mówi Paweł Woźniak, ekspert UST-M.
Dobry wybór
- Aby dobrać odpowiedni system do jakości wody, potrzeb gospodarstwa domowego i sposób który zapewni jego najskuteczniejsze działanie, na początek warto przeprowadzić domowy test – paskowy lub kropelkowy. Następnie należy udać się na dokładniejsze badania do laboratorium terenowego lub stacji sanitarno-epidemiologicznej – dodaje Paweł Woźniak z UST-M.
Zdrowa woda
Warto głębiej zastanowić się nad wyborem systemów filtracji i zwrócić uwagę na te produkty, których działanie opiera się na odwróconej osmozie. Ta technologia w stosunkowo prosty sposób wyraźnie poprawi jakość wody kranowej. Wyróżnikiem produktu jest np. zupełna eliminacja nieestetycznej, oleistej powłoki na kawie i herbacie. Napoje i potrawy takie jak zupy, sosy czy gotowane warzywa przygotowane z jej użyciem zyskują nowy, głęboki aromat.
Powinny po nią również sięgnąć osoby narażone na kamicę nerkową.
W przypadku, gdy chcemy traktować wodę filtrowaną metodą odwróconej osmozy jako główne źródło gaszenia pragnienia, powinniśmy wybrać produkt zaopatrzony w specjalny mineralizator. Dzięki temu oczyszczona woda przepływając przez naturalne złoże nasyca się związkami mineralnymi, tym samym uzupełniając ją w niezbędną ilość substancji mineralnych, jaka jest potrzebna naszemu organizmowi.
źródło i zdjęcie: UST-M