PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

Zalety i sposoby wykonania elektrycznego ogrzewania podłogowego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2021-10-11

Ogrzewanie elektryczne podłogowe jest powszechnie znanym i sprawdzonym systemem ogrzewania domów i mieszkań, który instalujemy w trakcie budowy lub remontu.

Ogrzewanie podłogowe można stosować jako:

 • komfortowe podgrzewanie podłóg
 • podstawowy system grzejny

Zalety ogrzewania podłogowymi matami grzewczymi

 • niskie koszty inwestycji w porównaniu z tradycyjnymi systemami (można robić etapami)
 • wysoka bliska 100% sprawność systemu
 • zbliżony do idealnego rozkład temperatur w pomieszczeniu (komfortowa temperatura na wysokości stóp i głowy), co daje 10-20% oszczędności energii
 • ukryty pod posadzką system grzejny pozwala na dowolna aranżację wnętrza
 • w pełni zautomatyzowana obsługa, ograniczona do nastawienia żądanej temperatury na termostacie
 • polecane dla alergików - nie występuje zjawisko konwekcji powietrza
 • bezpieczeństwo użytkowania : ekranowane przewody spełniające międzynarodowe i polskie normy IEC 800
 • gwarancja 10 lat.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe można wykonać za pomocą

 • kabli grzejnych zatopionych w wylewce betonowej.
 • cienkich mat grzejnych instalowanych bezpośrednio w kleju pod terakotą
 • folii podłogowych instalowanych pod panelami podłogowymi
Folia grzewcza do realizacji elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego. fot. FENIX
Folia grzewcza do realizacji elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego. fot. FENIX

Ogrzewanie elektryczne zdobywa coraz więcej zwolenników, jest tanie, ekonomiczne i praktycznie bezobsługowe. Poza tym system ten jest łatwy i prosty w montażu. Pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego przy niższej temperaturze pomieszczenia niż w przypadku tradycyjnych systemów grzejnych.

Sposoby montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego. fot. FENIX
Sposoby montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego. fot. FENIX

Dzięki optymalnemu rozkładowi temperatur - najcieplej jest przy podłodze, najchłodniej zaś przy suficie. Różnice między temperaturami w różnych punktach pomieszczenia nie są tak duże jak w tradycyjnym ogrzewaniu. Daje to 10-20% oszczędności energii. Dodatkowo odpowiedni dobór sterowania zapewnia pełną kontrolę nad pracą systemu grzejnego.

Ogrzewanie podłogowe jako główne lub dodatkowe źródło ciepła

Ogrzewanie podłogowe może być wykorzystywane jako główne źródło ciepła lub jako system komfortowy zapewniający ciepłą podłogę uzupełniając istniejącą instalację grzejną. Do sterowania pracą ogrzewania podłogowego służą specjalnie skonstruowane regulatory. Wbudowany mikroprocesor automatycznie wylicza i koryguje bezwładność, np. jeżeli zaprogramujemy temperaturę +25°C na godz. 8.00 rano, to termostat sam odpowiednio wcześniej włącza ogrzewanie.

Jeśli odpowiednio dobierzemy moc kabli czy mat grzejnych i będziemy sterować pracą systemu przy użyciu programowalnego termostatu system ten będzie w pełni ekonomiczny. Podłączenie przewodów grzejnych do instalacji elektrycznej wymaga zastosowania termostatu. Umożliwia on utrzymanie nastawionej temperatury powietrza lub podłogi w sposób automatyczny. Każdy z obwodów stanowi niezależny system grzejny, który można indywidualnie programować.

Elektryczna mata grzewcza jednostronnie zasilana. fot. FENIX
Elektryczna mata grzewcza jednostronnie zasilana. fot. FENIX

Ta kwestia jest szczególnie ważna, kiedy ogrzewanie podłogowe jest jedynym systemem ogrzewania. Duża bezwładność cieplna sprawia, że sterowanie temperaturą podłogi jest dość trudne. Podczas pobytu domowników w pracy, albo w ciągu nocy obniżanie temperatury umożliwiają termostaty z zegarem, dzięki którym w prosty sposób zaprogramujemy obniżkę temperatury w odpowiednim czasie. Załączają one system z odpowiednim wyprzedzeniem tak, żeby o wybranej przez domowników godzinie osiągnąć żądaną temperaturę.

Specjalnie skonstruowane regulatory służą do sterowania pracą ogrzewania podłogowego. Wbudowany mikroprocesor automatycznie wylicza i koryguje bezwładność, np. jeżeli zaprogramujemy temperaturę +25°C na godz. 8.00 rano, to termostat sam odpowiednio wcześniej włącza ogrzewanie. Wielu inwestorów i potencjalnych użytkowników decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach użytkowych, jak łazienki czy kuchnie.

Termostaty do sterowania pracą elektrycznego ogrzewania podłogowego: TE-4, TFT. fot. FENIX
Termostaty do sterowania pracą elektrycznego ogrzewania podłogowego: TE-4, TFT. fot. FENIX

Pracą kabli i komfortowych mat grzejnych, jak już wspomnieliśmy, sterują termostaty. Do sterowania ogrzewaniem podłogowym najlepiej jest zastosować termostaty z czujnikiem podłogowym. Powinny mieć taki stopień ochrony, aby można je było instalować wewnątrz łazienek. Ze względu na dużą bezwładność podłogi, termostaty muszą być bardzo dokładne i mieć minimalną histerezę. Takie wymagania spełniają termostaty elektroniczne.

Programowanie w czasie rzeczywistym umożliwia wbudowana funkcja automatycznej korekcji czasu załączania i wyłączania. Gdy zastosujemy termostat z programatorem, np. LCC, LTE czy nowy termostat LTFT z ekranem dotykowym, komfort ciepłej podłogi uzyskujemy w określonych godzinach.

System ten jest również ekonomiczny w użytkowaniu. Włącza się na parę godzin w ciągu dnia, kiedy korzystamy z łazienki. Termostaty z programatorem są trochę droższe od zwykłych, ale koszt inwestycji zwraca się błyskawicznie, ponieważ zwykłe termostaty utrzymują ciepłą podłogę utrzymują ciepłą podłogę przez całą dobę.

Podsumowanie zalet elektrycznego ogrzewania podłogowego

1. Ogrzewanie podłogowe gwarantuje optymalny rozkład temperatury: najcieplej przy podłodze, najchłodniej pod sufitem. Komfort cieplny uzyskujemy już przy niższej temperaturze pomieszczenia, aniżeli w przypadku tradycyjnego systemu grzejnego. Dodatkowo różnica między temperaturami w różnych punktach pomieszczenia jest mniejsza, niż przy zastosowaniu grzejników ściennych. Pozwala to zaoszczędzić 10-20% energii.

Kolejną zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest również łatwość sterowania, jak i stosunkowo niski koszt dobrych sterowników, w porównaniu np. z regulatorami do ogrzewania podłogowego wodnego. Sterowanie zapewnia pełną kontrolę nad systemem grzejnym, a co za tym idzie kontrolę nad kosztami.

2. Energia uzyskiwana z ciepłej podłogi jest wystarczająca, żeby zrezygnować z innych systemów grzewczych w naszym domu. Ogrzewanie podłogowe może być głównym źródłem ciepła, ale może też uzupełniać istniejącą instalację grzejną. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest dodatkowe poczucie komfortu ciepłej podłogi. Zazwyczaj zimne podłogi wykończone terakotą, gresem czy kamieniem stają się ciepłe i z przyjemnością chodzi się po nich boso nawet w okresie zimowym.

3. Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wymaga dodatkowych nakładów na zakup i montaż pieca. Inwestycję – w zależności od potrzeb - można rozłożyć na dowolne etapy. W montażu wykorzystuje się plastyczne COMFORT KABLE lub samoprzylepne COMFORT MATY, które da się szybko i bezproblemowo zainstalować praktycznie pod każdym rodzajem podłogi.

4. Ogrzewanie podłogowe powoduje mniejsze ruchy powietrza znacząco zmniejszając cyrkulację kurzu w pomieszczeniu. Świetnie sprawdzi się w łazience, gdzie stale narażone na zachlapanie podłogi i dywaniki szybciej wyschną, a kurz nie będzie przywierał do podłogi. Jest idealne dla alergików.

5. Ogrzewanie jest niewidoczne. Jedynym dostrzegalnym elementem tego systemu jest termostat, który z łatwością można zainstalować w miejscu mało eksponowanym lub w rozdzielni elektrycznej. Grzejniki nie tylko nie szpecą pomieszczeń, ale do pełnej wydajności ogrzewania wymagają wolnej, niezastawionej meblami przestrzeni.

6. Korzystając z termostatu wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę i gotowe. Na komfort użytkowania wpływa też to, że system nie wymaga dodatkowej obsługi ani konserwacji.

źródło i zdjęcia: Fenix Polska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum