PROJEKTOWANIE – WSPÓŁPRACA Z INWESTOREM
Każdy fundament Legalett projektowany jest indywidualnie w zależności od wymagań gruntowych i konstrukcyjnych budynku. Podstawą naszego projektu jest dokumentacja budowlana wraz z badaniami gruntowymi oraz plan rozmieszczenia pomieszczeń. W oparciu o dokumentację projektową powstaje doskonale dopasowana do budynku i Państwa potrzeb płyta fundamentowa wraz z podłogowym systemem grzewczym.
Zaletą płyty fundamentowej jako konstrukcji nośnej jest przenoszenie obciążenia z budynku na grunt poprzez zwiększoną powierzchnię, co umożliwia budowę w przypadku gruntów o małej nośności lub podatnych na osiadanie. Jako, że płyta fundamentowa posadowiona jest płytko, bez wykonywania wykopów można ją stosować na terenach o wysokim poziomie wody gruntowej.
System grzewczy, podobnie jak konstrukcja płyty, jest liczony i projektowany dla każdego budynku indywidualnie. Projektując ogrzewanie bierzemy pod uwagę rodzaj domu, ściany, podłogę, strop. Bazujemy na ponad 30-letnim doświadczeniu naszych kolegów ze Szwecji. Liczymy zapotrzebowanie ciepła dla poszczególnych pomieszczeń i tak dobieramy rozkład systemu grzewczego, aby zaspokoić potrzeby energetyczne każdego z osobna. Dokładamy wszelkiej staranności aby projektowany system był jak najbardziej efektywny i dopasowany do potrzeb odbiorcy. W miarę możliwości podczas projektowania konsultujemy się tak z inwestorem, autorem projektu budowlanego jak i wykonawcami. Cały projekt jest dostarczany Inwestorowi przed przystąpieniem do budowy żeby wykonawca miał czas na zapoznanie się z dokumentacją i naniesienie ewentualnych uwag.
Przy projektowaniu konstrukcji fundamentu firma Legalett kieruje się normami i zasadami przyjętymi w budownictwie. Natomiast przy projektowaniu systemu grzewczego cenimy bezpośredni kontakt z inwestorem. Plan rozmieszczenia pomieszczeń, umieszczenie centrali grzewczych, rozplanowanie termostatów, gdzie ma być zimna spiżarka, jaką temperaturę lubimy w sypialni? Czy planujmy w salonie duże powierzchnie okienne, a może wyburzymy jakieś ściany? Od zastanowienia się nad tymi czy podobnymi kwestiami zależy nasz komfort mieszkania na wiele lat. Dlatego warto podzielić się uwagami z projektantem systemu grzewczego, a po przygotowaniu projektu systemu grzewczego przyjrzeć się mu pod kontem naszych planów, wymagań i wygody.
System grzewczy Legalett to nietypowe rozwiązanie jak na podłogówkę, otwierające całkiem nowe możliwości dla użytkownika. Jest najmniej awaryjnym i najbardziej bezpiecznym systemem ogrzewania podłogowego. Polega na rozprowadzeniu ciepłego powietrza w kanałach zatopionych w płycie fundamentowej. Kanały te tworzą obiegi zamknięte pod całą powierzchnią budynku. Nagrzana płyta działa na zasadzie „akumulatora” ciepła, który oddaje tyle energii cieplnej, ile wynika z zapotrzebowania w danej chwili. Nie istnieje niebezpieczeństwo awaryjnych przecieków wody czy zamarznięcia instalacji wodnej. System grzewczy działa jako podstawowe ogrzewanie dla całego budynku. Temperaturą można sterować w każdym pomieszczeniu. Rozkład temperatury jest zbliżony do idealnego ze względu na fizjologię człowieka: nasze stopy są ciepłe, natomiast na wysokości głowy temperatura spada.
Ogrzewanie płytowe pozwala zaoszczędzić przestrzeń podokienną wolną od kaloryferów, zapewniając jednocześnie komfortową temperaturę wnętrza. Obsługa eksploatacyjna systemu jest bardzo prosta - ogranicza się jedynie do obsługi termostatu naściennego umieszczonego w ogrzewanym pomieszczeniu.W odróżnieniu od innych systemów ogrzewania podłogowego.
Legalett może być stosowany z każdym rodzajem podłogi, co w żadnym stopniu nie zakłóca procesu ogrzewania. Przy zwykłych warunkach eksploatacyjnych płyta nigdy nie osiąga wysokich temperatur. Temperatura podłogi 22°C do 24°C zapewnia brak prądów konwekcyjnych powietrza. Dzięki temu kurz nie podnosi się i pozostaje na poziomie podłogi, co jest dużą zaletą w przypadku chorób na tle alergicznym. Ciepłe powietrze płynące w fundamencie Legalett krąży w obiegu zamkniętym, w ten sposób wykluczone jest zanieczyszczenie powietrza czynnikami wywołującymi alergie. Ogrzewanie podłogowe nie unosi kurzu z bakteriami i drobnoustrojami, nie wysusza powietrza i nie jonizuje go niekorzystnie.
PRZED ZABETONOWANIEM FUNDAMENTU
Po przekazaniu inwestorowi projektu konstrukcyjnego i projektu systemu grzewczego, przygotowujemy kompletny pakiet materiałów. Po skompletowaniu, system jest wysyłany naszym transportem bezpośrednio na plac budowy. Konstrukcja fundamentu i systemu grzewczego Legalett jest bardzo prosta i szybka w montażu. Wszystkie jej składniki są wcześniej przygotowane, odpowiednio przycięte i częściowo zmontowane. Składanie ich polega na rozłożeniu według projektu gotowych już elementów. Przed wysyłką materiałów nasza ekipa przygotowuje grunt pod płytę.
Płytowy Fundament Grzewczy Legalett ma rekordowo krótki cykl budowy – fundament o wielkości do 130 m2 budujemy w ciągu 5 do 7 dni – przyspiesza to znacznie budowę domu i w ten sposób również obniża jej koszty. Tak krótki czas budowy oraz to że inwestor otrzymuje niejako dwa w jednym (fundament + ogrzewanie) to duży plus, w ciągu zaledwie jednego tygodnia naprawdę dużo się dzieje: prace ziemne, rozłożenie przyłączy kanalizacyjnych, elementów brzegowych i styropianu, zbrojenie, system grzewczy … . To wszystko w zaledwie jeden tydzień.
Jedyny zatwierdzony przez SITAC I Instytut Techniki Budowlanej Płytowy Fundament Grzewczy
Fundament Legalett stworzony w Szwecji w latach 80-dziesiatych z myślą o wyeliminowaniu fizycznych przyczyn powstawania wilgoci to połączenie konstrukcji płyty fundamentowej z podłogowym systemem grzewczym. Ponieważ źródło ciepła znajduje się w płycie eliminuje się przy okazji straty wynikające z wyprodukowania i przesyłania ciepła. Fundament LEGALETT izolowany jest od gruntu płytami styropianowymi o łącznej grubości min. 20 cm i współczynniku przenikania ciepła min. U=0,16W/m2K. Wokół płyty ustawia się styropianowe elementy brzegowe grubości 17 cm i współczynniku przenikania ciepła U=0,17 W/m2K, które pełnią funkcję szalunku i wykończenia. Tak wykonaną płytę grzewczą można również stosować jako podłogę na gruncie bez pełnienia funkcji płyty fundamentowej przenoszącej obciążenia konstrukcyjne.
źródło i zdjęcia: Legalett Polska